Dobrovoľné gastrolístky nebudú
Poslanci neposunuli do druhého čítania návrh novely Zákonníka práce, ktorý by umožňoval zamestnancom vybrať si, či chcú dostávať od zamestnávateľa gastrolístky alebo finančnú náhradu ako príspevok na stravovanie.
Finančný príspevok na stravovanie mal byť oslobodený od dane z príjmu
Poslanci neposunuli do druhého čítania návrh novely Zákonníka práce od skupiny poslancov za OĽaNO a poslanca Juraja Drobu (SaS). Pracovný kódex chceli opoziční poslanci novelizovať tak, aby umožňoval zamestnancom vybrať si, či chcú dostávať od zamestnávateľa gastrolístky alebo finančnú náhradu ako príspevok na stravovanie.
Takáto možnosť by bola zakotvená buď v kolektívnej zmluve, alebo by sa umožnilo zamestnávateľovi uzavrieť písomnú dohodu so zamestnancom o poskytovaní finančného príspevku. Poslanci tiež navrhovali, aby bol finančný príspevok na stravovanie oslobodený od dane z príjmu, čím by sa zrovnoprávnili nároky zamestnancov pri poskytovaní akejkoľvek formy finančného príspevku na stravovanie.
Opozícii neprešli ani ďalšie návrhy
Do druhého čítania sa nedostal ani návrh novely zákona o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa, ktorý predložili poslanci za SaS Lucia Nicholsonová a Peter Osuský. Navrhovali, aby suma jednorazového príspevku pri zverení do náhradnej starostlivosti bola zhodná so sumou príspevku pri narodení prvého až tretieho dieťaťa vo výške 829,86 eura.
Neuspel ani poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník s návrhom novely zákona o sociálnom poistení. Podľa jeho návrhu by minimálnym vymeriavacím základom samostatne zárobkovo činných osôb pri platení odvodov nebola polovica priemernej mzdy na Slovensku, ale minimálna mzda.
Pre všetky ekonomicky činné osoby by tak podľa Kaníka platila rovnaká minimálna príjmová hranica na určenie sumy minimálnych povinných odvodov, ktoré sa musia platiť do sociálneho a zdravotného systému. Minimálny vymeriavací základ SZČO na platenie odvodov pritom v súčasnosti dosahuje 412 eur, kým minimálna mzda je na úrovni 380 eur.