Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Dostupnosť bývania sa dostala na priaznivejšiu úroveň

Dostupnosť bývania sa dostala na priaznivejšiu úroveň
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
28. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vďaka lacným hypotékam si Slováci v niektorých regiónoch môžu dovoliť v porovnaní s predkrízovým obdobím až dvojnásobne väčší byt. 

Ceny nehnuteľností sú voči platom na najnižšej úrovni od roku 2005

Kým v rokoch 2006 až 2008 rástli ceny nehnuteľností o 40 % rýchlejšie ako platy, v súčasnosti je trend opačný. Dostupnosť bývania pokorila podľa hlavného ekonóma VÚB banky Zdenka Štefanidesa vlaňajšie maximá a dostala sa na ešte priaznivejšiu úroveň. Celkovo od vrcholu v polovici roka 2008 ceny nehnuteľností podľa neho poklesli o 22 %.
 
Ceny nehnuteľností sú voči platom podľa Štefanidesa na najnižšej úrovni od roku 2005. „Úrokové sadzby na hypotékach klesli veľmi výrazne,“ povedal Štefanides. V štvrtom kvartáli minulého roka bola ročná percentuálna miera nákladov úverov na úrovni 4,2 %, pričom v druhom kvartáli 2008 to bolo 6,4 %. Vďaka lacným hypotékam si Slováci v niektorých regiónoch môžu podľa Štefanidesa dovoliť v porovnaní s predkrízovým obdobím až dvojnásobne väčší byt. 
 

 
Hoci väčšina z nás býva vo vlastnej nehnuteľnosti, a teda úverové splátky nepozná, z roka na rok podľa Poštovej banky narastá podiel tých, u ktorých sa kúpa bytu alebo domu bez úveru z banky nezaobíde. Na Slovensku žije podľa údajov Eurostatu vo vlastnom bývaní 90,4 % obyvateľov. No osem z desiatich Slovákov každomesačné splácanie hypotéky alebo úveru na nehnuteľnosť nič nehovorí. Vo vlastnom, ale s úverom, žije každý desiaty Slovák, resp. 9,6 % obyvateľov. 
 
Podľa analýzy Poštovej banky Slováci stále patria medzi národy, ktoré žijú v zaúverovaných nehnuteľnostiach zriedkavejšie. No situácia sa počas uplynulých rokov zmenila aj na Slovensku. Podiel obyvateľov žijúcich vo vlastnom, ale s úverom, je dvaapolkrát vyšší ako v roku 2006, kedy predstavoval 3,8 %. 
 
Tento trend podľa Poštovej banky potvrdzujú aj údaje slovenského bankového sektora. Stav úverov na bývanie sa podľa údajov Národnej banky Slovenska na konci roka 2013 nachádzal na úrovni 14,9 mld. eur. Medziročne sa tak zvýšil o 11,8 % a oproti koncu roka 2006 bol vyšší až trojnásobne.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X