Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

DPH v Maďarsku

Ceny v Poľsku a v Maďarsku sú o 15 až 20 % nižšie ako u nás
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
28. februára 2016 Tlačiť

Daň z pridanej hodnoty patrí medzi najdôležitejšie nepriame dane, ktoré sú zdrojom finančných prostriedkov do štátneho rozpočtu. Maďarsko má veľmi podobný daňový systém ako Slovensko a aj ako ostatné členské krajiny Európskej únie a jeho súčasťou je aj DPH. V Maďarsku existujú až tri sadzby tento dane, avšak tá základná je suverénne najvyššia v EÚ.

Daň z pridanej hodnoty je v podstate daň zo spotreby, či už tovaru alebo služieb. Ide o nepriamu daň, pretože ju odberateľ služby alebo tovaru neplatí priamo, ale platí ju len nepriamo, keďže táto daň je zahrnutá už v nákupnej cene daného tovaru alebo služby. Priznať a odviezť túto daň však musí výrobca alebo dodávateľ tovaru či služby a to miestne príslušnému daňovému úradu. DPH sa týka tak fyzických osôb nepodnikateľov, ako aj podnikateľov a právnických osôb.

Až tri sadzby DPH

Maďarsko má v rámci systému dane z pridanej hodnoty tri sadzby tejto dane. Základná sadzba sa uplatňuje na všetok tovar a služby, ktoré nepatria do jednej zo znížených sadzieb. Výška sadzby DPH v Maďarsku pri základnej sadzbe je 27% a ide o najvyššiu úroveň DPH spomedzi všetkých členských krajín EÚ. Ešte pred niekoľkými rokmi bola táto sadzba len na úrovni 25%, avšak krajina ako dôsledok vyrovnania sa s hospodárskou krízou a chýbajúcimi financiami v rozpočte pristúpila k jej zvýšeniu.

Okrem základnej sadzby dane z pridanej hodnoty má Maďarsko aj zníženú sadzbu a to vo výške 18%. Tá platí pre:

  • Mlieko a mliečne produkty
  • Chlieb a pečivo
  • Pekárenské produkty
  • Ubytovanie a ubytovacie služby

Na rozdiel od Slovenska je v Maďarsku aj supernízka sadzba DPH a to vo výške len 5%, pričom táto sadzba dane sa uplatňuje pre:

  • Knihy a noviny
  • Lieky a liečivá
  • Zdravotnícke potreby a medicínske produkty

Na rozdiel od Slovenska sa nám tak oplatí kúpiť žijúcim v Maďarsku napríklad lieky, zdravotnícke potreby alebo knihy, ale samozrejme len v prípade, ak bývate neďaleko hranice s Maďarskom. Na cenu má však aj vplyv kurzu medzi Eurom a maďarským forintom, pretože Maďarsko ešte stále nie je členom Eurozóny a neplatí spoločnou európskou menou.

Dovoz vozidiel z Maďarska

Viacero ľudí v minulosti ale aj dnes premýšľa o kúpe vozidla zo zahraničia a vzhľadom na to, že Maďarsko je naša susedná krajina, je logické, že aj odtiaľ sa k nám dovážajú autá. Čo sa týka povinnosti platenia DPH, tu táto povinnosť v Maďarsku nevzniká v prípade, že kupujete v krajine nové auto, čo je podľa našej legislatívy vozidlo nie staršie ako 6 mesiacov alebo ktoré nemá najazdených viac ako 6.000 km. V tomto prípade Vám predajca vystaví faktúru bez DPH a kúpite tak auto bez tejto dane, avšak na Slovensku, ak si ho tu zaregistrujete, sa musíte na zaplatenie DPH prihlásiť a tak platíte DPH u nás.

Pokiaľ kupujete ojazdené vozidlo, čiže vozidlo, ktoré je staršie ako 6 mesiacov a zároveň má najazdených viac ako 6.000 km (musia byť splnené obe podmienky, inak sa vozidlo považuje za nové), v tomto prípade už zaplatíte DPH priamo v Maďarsku a u nás sa už na DPH neprihlasujete a teda u nás už žiadnu DPH neplatíte. Ak budete kupovať ojazdený automobil od súkromnej osoby v Maďarsku, nemáte povinnosť platiť DPH ani tu, ani tam. Z hľadiska DPH sa oplatí kúpiť teda nové auto tam a tu zaplatiť daň, pretože je nižšia o 7%.

Dajte si pozor na túto situáciu:

  • Niekedy sa môže stať, že predajca nových vozidiel kvôli vlastnej istote vystaví faktúru na auto aj s DPH, pričom túto DPH odvedie priamo v Maďarsku na príslušnom daňovom úrade
  • V tomto prípade nie je možné si uplatňovať vrátenie DPH z daňového úradu, ale je nutné uplatniť si toto vrátenie priamo u predajcu
  • Pokiaľ bude predajca odmietať s Vami komunikovať, najlepšie je využiť právne poradenstvo advokáta alebo právnika priamo v Maďarsku a vo väčšine prípadov je takýto postup úspešný a príde k vráteniu dane v rámci mimosúdnej dohody

DPH z hľadiska podnikateľov

Čo sa týka podnikateľov, povinnosť k registrácii vzniká v prípade, ak dosiahne podnikateľ alebo podnikateľský subjekt ročný obrat viac ako 5.000.000 forintov, čo je v prepočte okolo 17.000 €. Zaujímavosťou je, že podnikatelia a firmy považujú Maďarsko za veľmi dobré miesto na podnikanie a svoje sídlo, pretože daň z právnických osôb je v krajine na úrovni 19%, čo je menej ako u nás. Navyše, zisk do výšky 500 miliónov forintov je zdaňovaný len sadzbou 10%.

Čo sa týka podnikateľských kontaktov a transakcií ohľadom tovaru a služieb, môžu sa pri kontakte s Maďarskom z hľadiska DPH vyskytnúť viaceré situácie. Tu sú niektoré príklady.

Trojstranné obchody

Predaj tovaru v rámci trojstranného obchodu má svoje vlastné špecifiká. Napríklad v prípade, ak maďarský podnikateľský subjekt registrovaný na DPH v MR nakúpi tovar napríklad od českého podnikateľského subjektu registrovaného na DPH v ČR, pričom tento tovar prepraví do SR, kde ho predá slovenskému podnikateľskému subjektu registrovanému na DPH v SR, ide o trojstranný obchod podľa platnej legislatívy o dani z pridanej hodnoty a vtedy takýto zahraničný podnikateľ z Maďarska nemá povinnosť registrovať sa u nás.

Vrátenie DPH z Maďarska

Ak Vy ako podnikateľský subjekt registrovaný na Slovensku ako platca DPH nakúpite tovary a služby v Maďarsku na účely podnikania a za tieto tovary alebo služby ste zaplatili v Maďarsku DPH, máte nárok na jej vrátenie. Musíte byť ale registrovaný pre daň z pridanej hodnoty podľa paragrafu 4 alebo 4b Zákona o DPH. Musíte však podať riadne vyplnenú žiadosť, pričom ide o elektronickú formu žiadosti, ktorá musí mať pre zaručenie autentickej identifikácie aj zaručený elektronický podpis.

Poskytovanie služieb pre podnikateľské subjekty

V prípade poskytovania služieb do iných členských krajín, čiže aj Maďarska, záleží z hľadiska DPH od toho, kde nastane miesto poskytovania týchto služieb. Ak je miesto poskytovania služieb na Slovensku, musíte službu fakturovať s DPH a odviesť ju u nás na daňovom úrade. V opačnom prípade sa fakturuje služba bez DPH a povinnosť zaplatiť túto daň má maďarský podnikateľ v Maďarsku. Ak však odberateľ služby nie je registrovaný ako platca DPH, Vy sa musíte v danej krajine zaregistrovať a odviesť tam aj príslušnú daň.

Dodanie tovaru platcovi DPH v Maďarsku

Pri dodaní tovaru sa fakturuje tento tovar bez dane z pridanej hodnoty u nás, pretože aktuálne platné pravidlá v rámci členských krajín EÚ ukladajú povinnosť priznania a zaplatenia DPH podnikateľskému subjektu v krajine, kde bude tovar prijímať. DPH sa teda odvedie v Maďarsku a to podľa príslušnej sadzby. Zároveň je ale treba zo strany dodávateľa uviesť daňové identifikačné číslo, upovedomiť o povinnosti zaplatenia dane odberateľa a mať napríklad dodací list od tovaru.

Dodanie tovaru neplatcovi DPH v Maďarsku

Opačná je ale situácia v prípade, ak dodanie tovaru je pre maďarský podnikateľský subjekt, ktorý v danej krajine nie je registrovaný ako platca dane z pridanej hodnoty. V tomto prípade je nutné vystaviť faktúru aj s DPH a prihlásiť a odviesť ju u nás. Treba si ale tiež daň pozor na legislatívu v Maďarsku, pretože pri určitej sume už môže vzniknúť povinnosť registrácie na DPH v Maďarsku, čiže by ste museli zaplatiť DPH priamo tam.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X