Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

DPH v Nemecku

ThinkstockPhotos 82090051
Close up of Map of Germany
27. februára 2016 Tlačiť

DPH, čiže daň z pridanej hodnoty, patrí medzi nepriame dane, ktoré sa z veľkej časti podieľajú na rozpočtoch skoro každého vyspelého európskeho štátu. Podobne ako u nás, aj Nemecko má DPH, pričom vlastným názvom sa tejto dani hovorí Mehrwertsteuer (MwSt.) alebo Umsatzsteuer (USt.), podľa toho, či ide o základnú sadzbu alebo zníženú sadzbu DPH.

Samotná DPH funguje aj v tejto krajine podobne ako u nás, čiže ide o zdaňovanie spotreby, kedy konečný spotrebiteľ zaplatí túto nepriamu daň v rámci nákupnej ceny služby alebo výrobku. Daň však platí len nepriamo, pretože odvedenie dane má na starosti samozrejme predajca tovaru alebo poskytovateľ služby. Výška DPH v Nemecku má viaceré sadzby, podľa toho, aký druh tovaru alebo služby sa touto sadzbou zdaňuje. Znížená sadzba DPH sa v Nemecku uplatňuje len na vybrané prípady.

Dve sadzby DPH

Podobne ako u nás, aj v Nemecku sú viaceré sadzby dane z pridanej hodnoty a to základná sadzba DPH a znížená sadzba DPH. V Nemecku je základná sadzba, ktorej sa hovorí Mehrwertsteuer vo výške 19% a znížená sadzba nazvaná Umsatzsteuer vo výške 7%. Znížená sa uplatňuje na vybrané druhy tovaru alebo služieb a základná sa uplatňuje na všetky ostatné prípady, tovary a služby. Daňové zákony a pravidlá pre DPH sú podobné ako u nás a to aj preto, že ide tiež o členskú krajinu EÚ.

Čo sa týka zníženej sadzby, tá sa uplatňuje na:

 • Základné potraviny
 • Knihy
 • Lieky
 • Zdravotnícke potreby
 • Osobnú dopravu
 • Noviny
 • Vstupné na kultúrne podujatia
 • Vstupné na zábavné podujatia
 • Ubytovacie služby

DPH v Nemecku na autá

Veľmi častým prípadom, ktorí riešia tak podnikatelia ako aj verejnosť, je kúpa auta v Nemecku. Bez DPH sa dá kúpiť auto v Nemecku vtedy, ak oznámite tamojšiemu predajcovi svoj zámer prepraviť bezprostredne po nákupe auto na Slovensko, čiže z ich pohľadu do cudziny. V tomto prípade vystaví predajca faktúru s cenou bez dane z pridanej hodnoty, pretože dodanie tovaru do iného členského štátu EÚ je oslobodené od DPH v materskej krajine, čiže v tomto prípade v Nemecku.

U nás je potom potrebné automobil prihlásiť, pričom v tomto prípade už dochádza k nadobudnutiu tovaru z iného členského štátu EÚ a musí sa uplatniť princíp tzv. samozdanenia – čiže na Slovensku musíte zaplatiť DPH v sadzbe, ktorá sa na automobil vzťahuje u nás. Toto sa týka ale nových vozidiel, pretože pri ojazdených môže dodávateľ uplatniť osobitný postup ohľadom DPH pre použitý tovar a v tomto prípade nemusí byť povinný vystaviť faktúru bez DPH, keďže ani na Slovensku v prípade ojazdeného auta nemáte povinnosť samozdanenia DPH.

Čo sa niekedy môže stať:

 • V prípade, ak nemáte znalosť o tejto problematike, môže sa stať, že Vám faktúru na vozidlo vystaví predajca aj s DPH a to kvôli jeho vlastnej istote o zaplatení DPH
 • V takomto prípade musíte ale taktiež zaplatiť túto daň aj u nás, samozrejme len v prípade, že ide o automobil, ktorý takémuto zdaneniu podlieha
 • Vrátenie DPH od daňového úradu v Nemecku ale nie je možné a je nutné požiadať o vrátenie DPH priamo predajcu automobilu
 • Ak ten odmietne daň vrátiť, je možné postupovať už len právnou cestou, najlepšie zastupovaním cez tamojšieho advokáta alebo daňového poradcu – v tomto prípade je vysoká šanca na úspech

DPH v Nemecku z pohľadu podnikateľov a firiem

Domáca firma sa pri obchodovaní s partnerom Nemecku alebo pri dodávaní tovaru či služieb do tejto krajiny riadi legislatívou EÚ a tiež legislatívou v Nemecku. To, kto má daňovú povinnosť voči komu a za akých podmienok, je ovplyvnené najmä charakterom zdaniteľného plnenia a miestom zdaniteľného plnenia. Podľa toho sa rozhoduje, či budete služba alebo tovar zdanený v domácej krajine, čiže u nás na Slovensku, alebo bude podliehať zdaneniu až v Nemecku.

Existuje viacero situácií a tu sú najčastejšie z nich:

Platenie DPH pri dodaní tovaru

Nemecko ako členská krajina Európskej únie nie je pri dodaní tovaru braná podľa zákona ako tzv. tretia krajina, čiže ak sa rozhodnete dodávať tovar do Nemecka, nevzniká automaticky z platnej legislatívy nárok na oslobodenie od DPH. V tomto prípade sa takéto dodanie tovaru riadi pravidlami o dane z pridanej hodnoty v zmysle dodania tovaru na územie iného členského štátu EÚ a podľa toho, či je odberateľ v Nemecku registrovaný ako platca DPH alebo nie, sa postupuje ďalej.

Dodanie tovaru registrovanému platcovi DPH

Pokiaľ budete dodávať tovar partnerovi v Nemecku, ktorý je registrovaný ako platiteľ DPH vo svojej krajine, fakturujete tento tovar bez uvedenia DPH a to v rámci legislatívy upravujúcej oslobodenie zdaniteľného plnenia spod DPH pri dodaní tovaru do inej členskej krajiny EÚ. Povinnosť odviesť DPH má v tomto prípade teda partner v Nemecku. Vy ako dodávateľ ale musíte uviesť DIČ odberateľa, musíte mať dôkaz o dodaní tovaru a musíte upovedomiť odberateľa, že ste DPH neodviedli.

Dodanie tovaru neregistrovanému platcovi DPH

Opačná situácia ale nastáva v prípade, ak ten, komu idete tovar dodať, nie je registrovaný ako platiteľ DPH v Nemecku. V tomto prípade už máte povinnosť vystaviť faktúru za dodanie tovaru aj s DPH a túto daň odviezť miestne príslušnému daňovému úradu. Pozor však na jednu podmienku – v prípade, ak dodáte takýto tovar v objeme vyššom ako je suma 100.000 € za jeden kalendárny rok, zákon na to pozerá ako na zásielkový tovar. Vtedy je potrebné kvôli tomu vykonať registráciu k DPH v Nemecku a priamo tam zaplatiť aj DPH.

DPH pri predaji tovaru na veľtrhoch

Ak budete ako firme predávať tovar v Nemecku na veľtrhoch, bez ohľadu na objem predaného tovaru máte tiež povinnosť sa zaregistrovať na DPH v Nemecku a to u miestne príslušného daňového úradu. V tomto prípade nie je ani rozhodujúce, či ste ako firma na Slovensku platiteľom DPH alebo nie, musíte v Nemecku vypočítať DPH podľa druhu predávaného tovaru a tam ju aj zaplatiť. V rámci oprávnených nákladov na predaj tohto tovaru si ale môžete uplatniť aj vrátenie DPH za tieto náklady.

DPH u tzv. konsignačného skladu

Povinnosť zaregistrovať sa v Nemecku ako platiteľ DPH má aj firma, ktorá tam má konsignačný sklad. Predávať tovar z tohto skladu musíte potom už s príslušnou sadzbou nemeckej DPH a viesť o predaji evidenciu. Taktiež musíte podať aj daňové priznanie k DPH tamojšiemu miestne príslušnému daňovému úradu. Okrem toho má podnikateľ aj povinnosť sa zaregistrovať v tomto prípade do systému Intrastat, kde je tiež potrebné viesť evidenciu obratov a podávať príslušné hlásenia.

Poskytovanie služieb firmám

V prípade, že ako podnikateľský subjekt budete poskytovať služby firmám v Nemecku, nastávajú dve situácie. Ak je miesto plnenia u nás, musíte službu vyfakturovať s našou DPH a túto daň odviesť u nás na miestne príslušnom daňovom úrade. Ak je ale miesto plnenia v zahraničí, čiže v tomto prípade v Nemecku, služba sa fakturuje bez DPH a DPH musí odviesť nemecký odberateľ, samozrejme v prípade, ak je zaregistrovaný ako platca v DPH v Nemecku. Ak nie je odberateľ registrovaný ako platca DPH, vo väčšine prípadov sa musíte Vy zaregistrovať v Nemecku ako platca DPH a tam aj odviesť príslušnú daň. To, kde je miesto plnenia, obvykle závisí od toho, kde má príjemca služby svoje sídlo, ale vzhľadom na zložitosť problematiky je najlepšie sa o tom v každej individuálnej situácii poradiť s odborníkom.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X