Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

DPH v Rakúsku

Dane odvody/dph/rocne vysporiadanie odpocitanej
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
1. marca 2016 Tlačiť

Podobne ako ostatné susedné krajiny, aj Rakúsko má v daňovom systéme nepriamych a spotrebných daní začlenenú daň z pridanej hodnoty, nazvanú aj DPH. Naša susedná krajina je častou destináciou, kde chodí veľa Slovákov nakupovať, tankovať, ale aj pracovať, prípadne tu podnikajú alebo dovážajú tovar k nám. Čo na to hovorí zákon o DPH a aké sú možnosti?

Pre rakúsky štátny rozpočet platí to isté čo pre slovenský alebo rozpočty iných krajín – DPH je veľmi dôležitou daňou, ktorá rozpočet financuje a preto sa jej venuje náležitá pozornosť. Ide o typickú nepriamu daň, ktorú v konečnom dôsledku platí konečný spotrebiteľ alebo odoberateľ služby či tovaru, pričom táto daň je už zahrnutá v nákupnej cene. Podobne ako u nás, aj v Rakúsku však daň priznáva a odvádza dodávateľ alebo predajca a môže si ju aj odpočítať, ak postupuje podľa platnej legislatívy.

Výška DPH v Rakúsku

Pre rok 2016 platí to isté, čo pre rok 2015 – Rakúsko má podobne ako u nás dve sadzby dane z pridanej hodnoty a tými sú základná sadzba a znížená sadzba. Základná sadzba je vo výške 20% podobne ako u nás a spadá do nej drvivá väčšina tovarov a služieb s ktorými sa môžete ako podnikateľ alebo ako súkromná osoba stretnúť. Táto sadzba sa uplatňuje až na určité výnimky všade tam, kde neplatí znížená sadzba. Jej výška patrí do priemeru v rámci Európy a aj v rámci okolitých štátov.

Druhou sadzbou je znížená a to vo výške 10%. Čo patrí do tejto zníženej sadzby DPH?

  • Uplatňuje sa hlavne na základné potraviny
  • Rakúsko ako krajina známa turistickým ruchom podporuje turizmus aj tým, že do zníženej sadzby patria ubytovacie služby a tiež vstupné na kultúrne a zábavné podujatia
  • Osobná doprava
  • Lieky
  • Knihy a noviny

Podobne ako napríklad v prípade susedného Maďarska, aj do Rakúska chodí veľa Slovákov na nákupy potravín najmä kvôli nižšej sadzbe z dane pridanej hodnoty na túto komoditu. V porovnaní s nami je však daň rovnaká napríklad pri liekoch a knihách, takže tento druh tovaru sa v Rakúsku nakupovať z hľadiska DPH neoplatí.

Podnikatelia a DPH v Rakúsku

Pre Rakúsko, podobne ako iné členské krajiny v EÚ, platí legislatíva EÚ o cezhraničnom styku v rámci dane z pridanej hodnoty a predpisy v krajine sú značne harmonizované s legislatívou iných členských krajín, čiže aj Slovenska. Z toho vyplývajú viaceré výhody, možnosti a povinnosti pre podnikateľov, ktorých podnikateľské aktivity sa Rakúska nejakým spôsobom dotýkajú. Či už ide o firmy, ktoré dodávajú alebo odoberajú tovar či služby v rámci kontaktu s Rakúskom, alebo o firmy tam priamo podnikajúce.

Najčastejšie pre podnikateľské subjekty môžu nastať nasledovné situácie ohľadom DPH:

Podnikanie v Rakúsku

Ak firma podniká v Rakúsku, tak do ročného obratu 30.000 € sa nemusí, ale aj môže stať platcom DPH, čiže registrácia na DPH nie je nutná. Ako náhle túto hranicu ale prekročíte, registrácia pre DPH v rakúsku už je povinná a problémom je, ak sa tak stane napríklad v októbri alebo novembri, pretože z faktúrovanej čiastky Vám bude spätne vymeraná DPH. Do výšky obratu 100.000 € sa podáva štvrťročné priznanie DPH, nad túto hranicu už mesačné. Vždy sa ešte následne podáva aj ročné, na opravu prípadných detailov.

Stavebníctvo

V Rakúsku funguje v prípade stavebníctva už pomerne dlhé roky režim tzv. samozdanenia, ktorý platí pre tie podnikateľské subjekty a firmy, ktoré pracujú priamo v stavebníctve a vykonávajú stavebnú činnosť. Tieto firmy si medzi sebou vystavujú faktúry bez DPH. Takýto systém fakturácie platí aj pre slovenský podnikateľský subjekt a to napríklad vtedy, ak fakturuje stavebné práce inej spoločnosti, ktorá vykonáva činnosť v Rakúsku a to aj vtedy, ak je druhou spoločnosťou znova slovenská spoločnosť bez registrácie na DPH v Rakúsku.

Predaj tovaru do Rakúska

Pri predaji a dodávke tovaru do Rakúska je dôležité to, kto je odberateľom tohto tovaru. Ak podnikateľský subjekt zo Slovenska dodáva tovar registrovanému platcovi DPH, je tento tovar oslobodený od DPH, čiže slovenská firma fakturuje tovar bez DPH. Na Slovensku sa teda daň neodvádza a naopak, podnikateľský subjekt v Rakúsku má povinnosť zaplatiť za tovar miestne príslušnú sadzbu dane z pridanej hodnoty. V rámci platnej legislatívy je ale potrebné mať od tovaru dôkaz, že bol do krajiny skutočne dodaný.

Iný prípad nastáva, ak dodávate pre podnikateľský subjekt, ktorý nie je zaregistrovaný v Rakúsku ako platca DPH, vtedy vystavíte faktúru na tovar aj s DPH a túto daň odvediete u nás na miestne príslušnom daňovom úrade. Treba si však dávať pozor na sumu dodania všetkého tovaru za rok, pretože ak sa dostane táto suma nad hranicu 35.000 €, ide už podľa zákona o zásielkový predaj neplatcovi DPH a v tomto prípade sa musíte Vy zaregistrovať na rakúskom daňovom úrade a tam odvádzať DPH.

Poskytovanie služieb do Rakúska

DPH v tomto prípade tiež závisí od viacerých faktorov. Pokiaľ budete dodávať služby pre osoby, ktoré nie sú registrované ako platca DPH a ktoré nie sú podnikateľským subjektom, tak fakturujete tieto služby so slovenskou DPH, ale miesto dodania služieb nie je spojené priamo s Rakúskom. Naopak, pokiaľ miesto dodania služby je spojené s krajinou, napríklad ak sa jedná o stavebnú firmu, ktorá tam postaví rodinný dom, tak je už nutné sa zaregistrovať za platcu DPH a fakturovať služby s rakúskou DPH. V prípade dodania služby pre podnikateľský subjekt registrovaný na DPH v Rakúsku sa vystavuje faktúra bez DPH a rakúsky subjekt vykoná samozdanenie vo svojej krajine na miestne príslušnom daňovom úrade.

Vrátenie DPH v Rakúsku

Ak ste podnikateľ a ste registrovaný na DPH na Slovensku, môžete si u nás odpočítať DPH, ktorá sa viaže na zdaniteľné plnenie. Čo sa týka vrátenia od zahraničných platiteľov, nárok si môžete uplatniť systémom refundácie zahraničnej DPH, avšak najneskôr do 30. septembra nasledujúceho roku po zdaňovacom období. Žiadosť sa podáva elektronicky prostredníctvom slovenského daňového úradu, pričom ale na získanie samotnej DPH treba splniť aj podmienky v danej krajine. Vo väčšine prípadov pre Rakúsko platí, že DPH z pohonných hmôt sa nevracia, ale napríklad za ubytovacie služby, nájom dopravných prostriedkov alebo vstupné na výstavy a veľtrhy áno.

Dovoz auta z Rakúska

Veľmi často sa k nám dovážajú aj automobily z Rakúska, ktoré spolu s Nemeckom patrí medzi obľúbené destinácie Slovákov pre nákup a dovoz vozidiel. V tomto prípade netreba tiež zabúdať na niektoré povinnosti vyplývajúce zo zákona o DPH a to pre nové vozidlá. Ak si kúpite v Rakúsku nové auto a chcete si ho zaregistrovať u nás, predajca by Vám mal vystaviť faktúru bez DPH v Rakúsku. V prípade nového auta totiž máte povinnosť prihlásiť sa na túto daň a odviesť ju daňovým úradom na Slovensku.

Preto si treba dávať pozor, aby cena u predajcu nového auta bola skutočne bez tejto dane. Čo sa týka definície nového auta, ktoré tomuto režimu podlieha, ide o auto, ktoré má buď vek do 6 mesiacov alebo najazdených menej ako 6.000 kilometrov. Ak nespĺňa ani jednu z týchto podmienok, považuje sa už za auto ojazdené, pričom v tomto prípade predajca – autobazár v Rakúsku predáva vozidlo už s rakúskou DPH a Vám nevzniká povinnosť platiť ju u nás. Pri kúpe takéhoto auta od súkromnej osoby sa DPH neuplatňuje vôbec.

Pri kúpe nového auta nezabudnite:

  • Ak Vám predajca predá nové auto s DPH, tak túto daň prizná a odvedie priamo rakúskemu daňovému úradu a niektorí to môžu spraviť kvôli istote, aby bola DPH zaplatená
  • V takomto prípade nemáte nárok na vrátenie tejto DPH cez úrady, ale musíte osloviť priamo predajcu, aby Vám DPH vrátil
  • Ak by odmietol Váš nárok, najefektívnejšou cestou je obrátiť sa na právneho zástupcu pôsobiaceho v Rakúsku a splnomocniť ho na mimosúdnu dohodu – väčšina predajcov pri komunikácii s právnikom väčšinou daň vráti, pretože neriskuje súd

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X