Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

E-kasa – povinnosti pri zmene obchodného mena

zmena obchodného mena
zmena obchodného mena Foto: getty Images
27. augusta 2019 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Od 1.7.2019 sa zaviedla plošná povinnosť používania elektronickej registračnej pokladne pre všetkých podnikateľov.  Kým doteraz mali podnikatelia možnosť vybrať si napojenie na systémy finančnej správy (v podobe VRP) dobrovoľne, po novom je online pripojenie na finančnú správu povinné. Túto povinnosť upravuje zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice.

Pridelenie kódu pre pokladnicu E-kasa

V ustanovení § 4a Zákona o elektronickej registračnej pokladnici stanovuje požiadavky na pokladnicu E-kasa, a to jednak požiadavky na virtuálnu registračnú pokladnicu, ale aj na on-line registračnú pokladnicu. Virtuálna registračná pokladnica musí mať od daňového úradu pridelený kód podľa ustanovenia § 7a Zákona o elektronickej registračnej pokladnici, o ktorý môže podnikateľ požiadať ktorýkoľvek daňový úrad. Žiadosť sa podáva elektronickým formulárom na to príslušným, ktorý je zverejnený na stránke finančného riaditeľstva. V prípade, ak je na jednom mieste viac ako jedna pokladnica e-kasa, pridelí sa kód každej z týchto pokladníc. Následne finančné riaditeľstvo sprístupní podnikateľovi spolu s kódom aj autentifikačné údaje on-line registračnej pokladnice s identifikačnými údajmi podnikateľa a doručí mu prihlasovacie údaje.

Elektronicky podať žiadosť o pridelenie kódu pokladnice e-kasa klient cez portál finančnej správy (ďalej „PFS“) je možné len ak podnikateľ alebo jeho zástupca je registrovaný a autorizovaný pre elektronickú komunikáciu. Postup pre podanie žiadosti na pridelenie kódu nájdete tu: Postup pre pridelenie kódu.

Zmena obchodného mena

Podľa § 8 ods. 7 zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice pokladničný doklad vyhotovený pokladnicou e-kasa klient obsahuje (okrem iného) obchodné meno podnikateľa. Zákon č. 289/2008 Z. z. neupravuje lehotu, v ktorej je podnikateľ povinný zabezpečiť aktualizáciu identifikačných údajov v on-line registračnej pokladnici odo dňa, kedy tieto zmeny nastali, t. j. do koľkých dní je podnikateľ povinný zabezpečiť zmenu obchodného mena a následnú aktualizáciu identifikačných a autentifikačných údajov vo všetkých svojich on-line registračných pokladniciach.

Podľa § 7a ods. 7 zákona č. 289/2008 Z. z. je podnikateľ povinný pri zmene identifikačných údajov podľa odseku 4 zabezpečiť ich aktualizáciu v on-line registračnej pokladnici. Podnikateľ je povinný oznámiť ktorémukoľvek daňovému úradu zmenu obchodného mena, predajného miesta, ak je odlišné od miesta podnikania alebo sídla, alebo zmenu hlavného predmetu činnosti podľa Štatistickej klasifikácie ekonomických činností, pri ktorej bude pokladnicu e-kasa klient používať, do 30 dní od uskutočnenia tejto zmeny. Ak ide o podnikateľa s trvalým pobytom alebo sídlom mimo územia Slovenskej republiky, oznámenie podáva písomne na ktoromkoľvek daňovom úrade na formulári podľa vzoru vydaného finančným riaditeľstvom, ktorý zverejní na svojom webovom sídle.

Ak podnikateľ používajúci na evidenciu tržieb on-line registračnú pokladnicu zmení obchodné meno, môže do vykonania aktualizácie obchodného mena podnikateľa v on-line registračnej pokladnici používať aj on-line registračnú pokladnicu s pôvodným obchodným menom, najneskôr však do 30 dní odo dňa, kedy došlo k zmene obchodného mena.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

e-kasaelektronická registračná podkladnicaERPPrémiový obsahregistračná pokladnicaVirtuálna registračná pokladnica

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Registračné pokladne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Ochrana zdravia pri práci s chemickými látkami a zmesami8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X