Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

EK predpovedá v tomto roku Slovensku rast cien o 3,7%

EK nám v budúcom roku predpovedá spomalenie rastu na 2 %
SITA/AP
7. novembra 2012 Tlačiť

Kým ešte pred pol rokom komisia predpokladala, že nezamestnanosť na Slovensku v tomto roku poklesne na 13,2 % z vlaňajších 13,6 %, aktuálne očakáva, že nezamestnanosť dosiahne v tomto roku 13,5 % a v budúcom roku bude na tejto úrovni stagnovať.

 
Prvýkrát komisia zverejnila prognózu hospodárskeho rastu na rok 2014.
 

Výrazná zmena prognóz

(SITA) – Očakávania Európskej komisie (EK) týkajúce sa vývoja slovenskej ekonomiky sa za posledných šesť mesiacov výrazne zmenili. Podľa aktuálnej jesennej prognózy, ktorá bola zverejnená v stredu, totiž EK v oblasti cenového vývoja komisia očakáva na Slovensku v tomto roku rast cien o 3,7 %, ktorý by sa mal v budúcom roku zmierniť na 1,9 % a v roku 2014 by mal dosiahnuť 2 %. V máji pritom Brusel počítal s pomalším cenovým rastom pre tento rok na úrovni iba 2,9 %. Prognózy pre budúci rok ponechala komisia bez zmeny. 
 
 
Európska komisia Slovensku predpovedá pre tento rok hospodársky rast na úrovni 2,6 %, kým v máji očakávala rast iba na úrovni 1,8 %. Pre rok 2013 však naopak prognózu rastu Brusel zrevidoval oproti máju nadol o 0,9 percentuálneho bodu na 2 %. Prvýkrát komisia zverejnila prognózu hospodárskeho rastu na rok 2014. V ňom by mal rast Slovenska opäť zrýchliť na 3 %.
 

Ťahúňom sú automobilky

Slovenské hospodárstvo, ktoré v minulom roku stúplo o 3,2 %, by pritom podľa komisie malo v tomto roku ťažiť predovšetkým z pozitívneho vývoja v automobilovom priemysle. Predchádzajúce investície v sektore totiž umožnili v tomto roku zvýšiť produkciu automobilov v prvom polroku o vyše polovicu, čo spôsobilo aj vyše tretinový nárast exportu. „Bez automobilového sektoru, zvyšok ekonomiky v prvej polovici roka stagnoval,“ konštatuje sa v jarnej prognóze Európskej komisie. 
 
V budúcom roku sa však situácia zmení. Automobilky už kvôli bázickému efektu nebudú takým ťahúňom slovenského hospodárskeho rastu a slabý domáci dopyt výpadky v externom dopyte vynahradiť nedokáže. Rast hrubého domáceho produktu preto podľa komisie v budúcom roku spomalí, k čomu prispejú tiež prijaté konsolidačné opatrenia. Očakávané zrýchlenie rastu v roku 2014 na 3 % komisia pripisuje obratu v globálnom raste a postupnej obnove spotrebiteľskej a investorskej dôvery. 
 
 

Nezamestnanosť má rásť

Zhoršili sa aj vyhliadky vývoja nezamestnanosti. Kým ešte pred pol rokom komisia predpokladala, že nezamestnanosť na Slovensku v tomto roku poklesne na 13,2 % z vlaňajších 13,6 %, aktuálne očakáva, že nezamestnanosť dosiahne v tomto roku 13,5 % a v budúcom roku bude na tejto úrovni stagnovať. Mierne klesnúť na 13,1 % by mala až v roku 2014. 
 
Oveľa pozitívnejšie ako v predchádzajúcej prognóze však Brusel vidí naše rozpočtové hospodárenie. Po zohľadnení pripravovaných konsolidačných opatrení totiž znížil svoj odhad deficitu verejných financií pre budúci rok z pôvodných 4,9 % na 3,2 % hrubého domáceho produktu. Aj to je však mierne nad plánom vlády, ktorej ambíciou je v budúcom roku stlačiť deficit verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu. Napriek očakávanému ďalšiemu zníženiu schodku na 3,1 % v roku 2014 by mal verejný dlh postupne stúpnuť o zhruba 5 percentuálnych bodov až na 56 % hrubého domáceho produktu v roku 2014.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X