Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Elektronické nahlasovanie dovozu potravín by sa malo vrátiť

Elektronické nahlasovanie dovozu by sa malo opäť vrátiť
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
6. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

„Pôvodne z toho zákona vypadlo elektronické nahlasovanie dovozu, a nahlasuje sa to písomne, čo je úplne nepraktické,“ konštatoval po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek.

Ministerstvo zmení aj pokuty pri druhom nájdení potravín po lehote spotreby

Podľa novej legislatívy by mal prevádzkovateľ, ktorý predáva potraviny konečnému spotrebiteľovi a ktorého obrat z predaja potravín v predchádzajúcom kalendárnom roku dosiahol 10 mil. eur, dvakrát ročne zaslať ministerstvu polročný výkaz o percentuálnom podiele obratu z predaja potravín vyrobených v SR na celkovom obrate z predaja všetkých potravín spolu za predchádzajúci kalendárny polrok. Vyplýva to z novely zákona zákona o potravinách, ktorú vláda schválila na stredajšom rokovaní.
 
V súčasnosti musia obchodníci hlásiť päť najčastejších krajín pôvodu. Polročný výkaz by mal prevádzkovateľ zverejniť na svojej webstránke a čitateľne na viditeľnom mieste pri vstupe do každej svojej prevádzky na predpísanom formáte A3. 
 

 
Navyše ministerstvo pôdohospodárstva by malo zverejňovať na svojej webovej stránke zoznam prevádzkovateľov, v ktorom uvedie percentuálny podiel obratu z predaja potravín vyrobených v SR na celkovom obrate z predaja všetkých potravín spolu za jednotlivých prevádzkovateľov. 
 

Pokuty až milión eur

MPRV by malo upraviť aj pokuty pri druhom nájdení potravín po lehote spotreby. Po novom by v takomto prípade mala byť pokuta vo výške dvojnásobku stanovenej sadzby, ktorá je od tisíc eur do 500 tis. eur. Ako Jahnátek upresnil, pokuta nebude vo výške dvojnásobku už udelenej pokuty. 
 
Na otázku, či obchodníci vyvíjali tlak na zmiernenie pokút, Jahnátek odpovedal, že tlak je permanentný. „Vyústil až do toho, že som bol mesiac na prvých stránkach v médiách, ale to nie je dôvod, že sme ustúpili,“ povedal Jahnátek. Podľa neho ministerstvo pôdohospodárstva dospelo k záveru, že pôvodné pokuty boli tvrdé. I tak však podľa neho bude po novom môcť horná hranica pokuty dosiahnuť až milión eur. 
 
Potraviny, ktoré sú vyrobené na Slovensku, by sa mohli podľa rezortu pôdohospodárstva označovať dobrovoľnými údajmi. „Chceme dostať na obaly to označenie Slovenská potravina, Potravina vyrobená na Slovensku, Regionálna potravina a Farmárska potravina,“ konkretizoval Jahnátek. Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť 1. marca budúceho roka.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X