Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Elektronickú zdravotnú knižku otestujú už o rok

skusobna-prevadzka-elektronicka-zdravotn-knizka
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
25. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Povinne sa začne elektronická zdravotná knižka používať od roku 2016.
 
Údaje o zdravotnom stave pacientov sa nebudú zapisovať spätne. 
 

Údaje o pacientoch už posielajú do databázy

Od augusta tohto roka zasielajú zdravotné poisťovne do EZK údaje z účtu poistenca vrátane vykázanej zdravotnej starostlivosti, ktorá obsahuje diagnózy, lieky i zdravotné výkony.
 
„V čase, keď sa všetci pripoja a EZK budú povinne využívať, bude v ňom približne 30-mesačná história pacienta. To je vo väčšine prípadov pre klinickú prax postačujúce,“ uviedol Peter Bubla, hovorca Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré projekt elektronizácie zdravotníctva zastrešuje. V EZK tak budú historické údaje zo zdravotných poisťovní a aktuálne údaje z informačných systémov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, najmä ambulancií, lekární, laboratórií a nemocníc. 
 

 
 
Elektronická zdravotná knižka poskytne prístup k zdravotným záznamom pacienta v elektronickej podobe tak, aby mal zdravotník, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť, aktuálne a úplné informácie o pacientovi. Obsahovať bude napríklad identifikačné údaje pacienta, pacientsky sumár, záznam o preventívnej prehliadke, o výsledku vyšetrenia spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, záznam o poskytnutej ambulantnej starostlivosti či o prepustení z nemocnice. 
 

Hlina sa obáva zneužitia údajov

Zavádzanie elektronickej zdravotnej knižky kritizuje nezaradený poslanec NR SR Alojz Hlina. Vytvorenie EZK má podľa neho podliehať súhlasu pacienta, nakoľko nie všetci občania súhlasia s EKZ, pretože sa obávajú zneužitia údajov. NCZI však oponuje, že nový systém bude bezpečnejší ako ten súčasný. Navyše NCZI podotýka, že poslancom navrhovaná zmena nie je v praxi funkčná, pretože každý slovenský občan sa stáva účastníkom systému verejného zdravotného poistenia, pričom k tomuto poisteniu nedáva súhlas. 
 
Vytvorenie a skúšobná prevádzka EZK je súčasťou národného projektu Elektronické služby zdravotníctva, ktorý tvorí jednu z etáp zavádzania eHealth na Slovensku.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

09dec8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

09dec8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

09dec8:30Reklamačné konanie v stavebných projektoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X