Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Eurofondy: Pomôcť môže ďalší presun i odklad čerpania zdrojov EÚ

Eurofondy: Pomôcť môže ďalší presun i odklad čerpania zdrojov EÚ
Fotobanka Pixmac
3. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Ak by Slovensko nestihlo do konca tohto roka vyčerpať všetky peniaze Európskej únie (EÚ) zo záväzkov rokov 2010 a 2011, má dve možnosti na to, aby nenávratne neprepadli.
 
Do úvahy pripadá ďalšie presunutie finančných prostriedkov z operačných programov, kde sa eurofondy čerpajú najslabšie, a tiež odloženie ich využitia do ďalšieho roku.
 

Rokujeme s Európskou komisiou o dočerpaní fondov

„Zatiaľ nie je uzatvorená otázka, či pôjde o pružnejšiu realokáciu alebo aj časový odklad. A aj preto sme v týchto dňoch v nepretržitom kontakte s Európskou komisiou (EK),“ informoval agentúru SITA podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny, ktorý má na starosti aj koordináciu využívania zdrojov EÚ. Podľa stavu čerpania eurofondov ku koncu januáru by malo Slovensko do konca tohto roka zo záväzkov na roky 2010 a 2011 využiť 1,528 mld. eur. Európske peniaze určené na rok 2010 krajina zatiaľ využila na 80,61 % a pre rok 2011 na 37,04 %.
 
 
„Sú tu dva zásadné momenty. Prvý je, že značná časť záväzku n+2 a n+3 sa stretla v tomto roku, a druhý, že v rokoch 2010 a 2011 bola prerušená kontinuita v čerpaní fondov EÚ, zmenená stratégia a často pozastavené až zrušené viaceré projekty. Urobíme ale všetko preto, aby sa nám napriek tomu podarilo peniaze vyčerpať,“ dodal Vážny. 
 
Zo záväzku na rok 2012 treba do konca budúceho roku vyčerpať z peňazí EÚ ešte 1,697 mld. eur, miera využívania v tomto prípade dosiahla 7,61 %. Ku koncu vlaňajška Slovensko zo zdrojov EÚ nevyčerpalo 1,86 mil. eur, a to v Operačnom programe Vzdelávanie. Vicepremiér pre investície v uplynulých dňoch rokoval v Bruseli s eurokomisárom pre regionálny rozvoj Jahannesom Hahnom. Obsahom stretnutia bolo čerpanie zdrojov EÚ v rizikových operačných programoch. „Komisár Hahn prijal krízový manažment Európskej komisie a aj ten, ktorý sme zaviedli na národnej úrovni. Komisia je pripravená vynaložiť maximálne úsilie, aby sme ohrozené prostriedky z eurofondov na rok 2013 dočerpali bez zmeny nariadení, čo je dlhotrvajúci proces,“ informoval Vážny. 
 
V druhom kole bolo tiež potrebné prerokovať s Európskou komisiou prípravu Partnerskej dohody na roky 2014 – 2020. Tá bude základným dokumentom pre budúce sedemročné programové obdobie čerpania pomoci EÚ. „Je naším spoločným cieľom, aby sme eurofondy zatraktívnili a zjednodušili. Aby sme ich smerovali tam, kde sú pre Slovensko potrebné, rešpektujúc pravidlá Európskej komisie,“ uzavrel Vážny.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X