Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Európa je menej závislá na plyne dodávanom cez Ukrajinu

Európa je menej závislá na plyne dodávanom cez Ukrajinu
SITA/AP
3. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Z Ruska pochádza 25 percent európskeho dopytu po plyne, čo predstavuje denný tok 270 mil. metrov kubických. Až tretina z daného množstva sa dodáva cez Ukrajinu.

Rusko pokrýva až 25% spotreby plynu v Európe

Mierne zimy a zlepšenie infraštruktúry znamenajú pre Európu nižšiu závislosť na ruskom zemnom plyne distribuovanom cez Ukrajinu v porovnaní s minulými rokmi. Rusko je v Európe najväčším dodávateľom zemného plynu. Pokrýva až 25 percent kontinentálneho dopytu, čo predstavuje denný tok 270 mil. metrov kubických zemného plynu v celkovej hodnote 100 mil. USD. Až tretina z daného množstva sa dodáva cez Ukrajinu.

 

 

Obavy zo stability dodávok do Európy vzrástli počas víkendu, kedy ruský prezident Vladimir Putin deklaroval právo na napadnutie svojho suseda, aby ochránil Rusov žijúcich na Ukrajine. Napätie na Ukrajine by mohlo viesť k zvyšovaniu cien zemného plynu. Gazprom v pondelok uviedol, že tranzit plynu do Európy cez Ukrajinu bol na normálnej úrovni, ale varoval, že po prvom štvrťroku môže zvýšiť ceny pre Kyjev. To zvýšilo obavy, že plyn sa môže použiť ako politický nátlak v kríze. Analytici však tvrdia, že tieto obavy čiastočne odstraňuje mierna zima, ktorá dovolila európskym krajinám držať dostatočné množstvo zásob plynu, ktoré môžu využiť v prípade nestability.

 

Zlepšenie infraštruktúry podľa analytikov znamená, že do západnej Európy sa dodávky ruského zemného plynu môžu distribuovať aj cez alternatívne trasy, pričom jednou z nich je plynovod Nord Stream, ktorý vedie cez Baltické more do Nemecka. Ďalšou z možností je potrubie, ktoré prechádza Bieloruskom a Poľskom a smeruje taktiež do Nemecka.

 

 

V Nemecku, ktoré je najväčším spotrebiteľom zemného plynu v Európe a najväčším zákazníkom Ruska sú zásoby naplnené na 60 percent, čo predstavuje 60 dní energetickej samostatnosti. Na Slovensku je podľa posledných informácií premiéra Roberta Fica v zásobníkoch 1,77 mld. metrov kubických plynu, čo by malo vystačiť na päť mesiacov. Podobná situácia je podľa neho aj v prípade ropy. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X