Európa si chce posvietiť na daňové opatrenia členských štátov
Dôvodom je séria vyšetrovaní iniciovaných Európskou komisiou, ktoré boli zamerané na dohody týkajúce sa zvýhodnených daňových režimov pre nadnárodné spoločnosti v Luxembursku, Írsku, Belgicku a Holandsku.
Osobitný výborbude skúmať daňové režimy jednotlivých členských štátov
Európsky parlament si chce posvietiť na daňové opatrenia jednotlivých členských štátov z minulosti. Dôvodom je séria vyšetrovaní iniciovaných Európskou komisiou, ktoré boli zamerané na dohody týkajúce sa zvýhodnených daňových režimov pre nadnárodné spoločnosti v Luxembursku, Írsku, Belgicku a Holandsku. Parlament preto vo štvrtok schválil zriadenie osobitného výboru, ktorý bude skúmať daňové rozhodnutia a ďalšie relevantné opatrenia, ktoré prijali členské štáty a vypracuje odporúčania do budúcnosti.
Výbor, ktorý bol zatiaľ ustanovený na šesť mesiacov a pozostávať bude zo 45 europoslancov, preskúma režimy zdaňovania od 1. januára 1991. Zaoberať sa však má aj spôsobom, akým Európska komisia nazerá na štátnu pomoc v členských štátoch a mierou transparentnosti členských štátov, ktorá sa týka vlastných daňových rozhodnutí. Výbor by mal tiež zhodnotiť negatívny dopad agresívneho daňového plánovania na verejné financie a vypracovať odporúčania do budúcnosti, informuje Európsky parlament.
Boj proti podvodom v rámci daňových systémov podporuje aj slovenský europoslanec Ivan Štefanec, samotné rozhodovanie o daňových otázkach by však malo zostať v rukách jednotlivých členov. „Podľa mňa by si členské štáty mali zachovať daňovú suverenitu a rozhodnutia ohľadom daní prijímať na úrovni národného štátu. Zároveň ale podporujem zlepšenie informovanosti medzi členskými štátmi a všetky prostriedky na boj proti podvodom,“ vyhlásil na margo rozhodnutia Európskeho parlamentu zriadiť nový výbor.