Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Eximbanka by mala podporiť export vo výške 2,725 mld. eur

Eximbanka by mala podporiť export vo výške 2,725 mld. eur
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
5. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V návrhu rozpočtu na rok 2014 Eximbanka plánuje prostredníctvom úverových a záručných aktivít podporiť export slovenských podnikateľských subjektov v celkovom objeme 1,610 mld. eur, čo je o 9,5 % viac v porovnaní s očakávanou skutočnosťou za rok 2013. 

Eximbanka predpokladá nárast podpory exportu najmä pri priamych úveroch klientom

Exportno-importná banka (Eximbanka) by mala v budúcom roku podporiť prostredníctvom svojich aktivít slovenský export v celkovej výške 2,725 mld. eur. Oproti očakávanej skutočnosti za rok 2013 by mala byť podpora exportu vyššia o 5,2 %. Ako ďalej banka uvádza v návrhu budúcoročného rozpočtu, ktorý odsúhlasili poslanci Národnej rady SR, nárast je výsledkom pokračujúceho zvyšovania angažovanosti z obchodných činností spoločnosti a odráža snahu o zachovanie medziročného rastu celkového objemu podporeného exportu Eximbankou porovnateľného s úrovňou v predchádzajúcich rokoch.
 

 
V návrhu rozpočtu na rok 2014 Eximbanka plánuje prostredníctvom úverových a záručných aktivít podporiť export slovenských podnikateľských subjektov v celkovom objeme 1,610 mld. eur, čo je o 9,5 % viac v porovnaní s očakávanou skutočnosťou za rok 2013. Uvedený medziročný nárast predpokladá nárast podpory exportu najmä pri priamych úveroch klientom. V oblasti poisťovacích činností chce banka podporiť export v objeme 1,115 mld. eur, čo je o 0,4 % menej oproti očakávaniam za tento rok. 
 

 
V oblasti výnosov a nákladov bude hlavnou úlohou Eximbanky v budúcom roku zvyšovanie čistých výnosov z obchodných činností a zároveň optimalizácia prevádzkových nákladov. Banka počíta s prevádzkovým ziskom pred opravnými položkami a rezervami v sume 3,03 mil. eur, čo oproti tohtoročným očakávaniam predstavuje nárast o 3,8 mil. eur. Banka počíta s rastom stavu opravných položiek a rezerv o 1,73 mil. eur. Zisk po zdanení za rok 2014 by mal byť podľa odhadov na úrovni 1,31 mil. eur, čo znamená nárast oproti očakávanej skutočnosti za rok 2013 o 144,2 %. 
 
Návrh rozpočtu Eximbanky na rok 2014 vychádza podľa jej vyjadrení z predpokladu postupného zvyšovania obchodných aktivít s dôrazom na zlepšenie vlastného hospodárenia, ktoré i v súčasnosti výrazne ovplyvňujú dôsledky finančnej a hospodárskej krízy. Tie mali dopad podľa banky aj na zhoršenie úverového portfólia a zvýšenie nákladov na tvorbu opravných položiek k znehodnoteným pohľadávkam na úvery, resp. zvýšenie nákladov na poistné plnenia najmä z poistenia neobchodovateľných rizík. Priaznivé makroekonomické prognózy u najdôležitejších obchodných partnerov Eximbanky v druhom polroku 2013 vytvárajú podľa banky zlepšujúce sa podmienky pre postupný nárast vývozných aktivít klientov v budúcom roku. 
 
Exportno – importnú banku zriadili zákonom z roku 1997. Poslaním Eximbanky je podpora slovenského exportu prostredníctvom bankových a poisťovacích aktivít. Jej úlohou je zlepšiť hospodársku výmenu Slovenskej republiky so zahraničím a zvýšiť konkurencieschopnosť slovenských výrobcov na zahraničných trhoch.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X