Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Financi chcú zaviesť kontrolný výkaz DPH

Kultúra platenia daní u nás je katastrofálna, tvrdí Kažimír
Minister financií SR Peter Kažimír. Foto: SITA
28. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Kultúra platenia daní, poplatkov a odvodov je na Slovensku katastrofálna. V diskusnej relácii RTVS – Slovenskej televízie O 5 minút 12 to povedal podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD).
 
Dodal, že na Slovensku je zvyk dane neplatiť. Vláda sa s problémom vyrovnáva postupne, s edukáciou v tejto oblasti musí ministerstvo podľa Kažimíra pokračovať. 
 

Služby bez faktúry sú podľa Kažimíra „mor“

Ako Kažimír povedal, od roku 2004 klesol skutočný výber daní o 30 až 40 percent. V roku 2004 bola efektívna daňová sadzba najvyššia, čo spôsobilo aj zlúčenie sadzieb dane z pridanej hodnoty (DPH). Pokles nastal naprieč všetkými vládami a napriek nízkemu daňovému zaťaženiu v oblasti priamych daní, uviedol Kažimír. Podľa neho „všetci dobre vieme, v akej atmosfére žijeme“. Na Slovensku sa toleruje neplatenie daní, nenamietame proti zvyku „s faktúrou, bez faktúry“, alebo rešpektujeme vydávanie falošných dokladov o zaplatení. Tento jav nazval Kažimír morom, „ktorý kazí podnikateľské prostredie“. 
 

 
Podpredseda KDH a poslanec NR SR Ján Hudacký tvrdí, že asi dvojmiliardový únik na DPH nevzniká hlavne zavinením malých podnikateľov. „Unikajú vám veľké ryby,“ povedal Hudacký ministrovi. Na problém by sa mal podľa neho Kažimír pozerať komplexne, pretože súvisí s jeho prístupom k podnikateľskému prostrediu. Podľa ministra si väčšina podnikateľov a zamestnávateľov plní svoje povinnosti. Ostatní, ktorí sa živia na úkor štátu, tak majú komparatívnu výhodu. „Majú tú výhodu, že môžu poskytovať svoje služby lacnejšie, že môžu zamestnávať načierno, toto je nefér,“ povedal minister. 
 
Veľké problémy priznáva Kažimír aj vo vnútri finančnej správy. Ako povedal, pracuje tu deväťtisíc ľudí, na ktorých sa ministerstvo snaží zamerať. Títo ľudia pracujú s peniazmi a sú podľa neho katastrofálne ohodnotení. Je preto samozrejmé, že podliehajú „všelijakým pokušeniam“. Projekt na zjednotenie výberu daní a odvodov UNITAS by sa mal naštartovať v polovici roka 2015. Minister Kažimír povedal, že s čiastkovými opatreniami v oblasti DPH začne ministerstvo od začiatku budúceho roka. Asi najúčinnejším bude podľa neho kontrolný výkaz DPH. Tento bude prvým krokom k vypracovaniu podnikateľského výkazu DPH finančnou správou na základe konkrétnych výkazov a tovarových tokov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X