Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Finančný a operatívny lízing na nehnuteľnosť pre podnikateľov

Finančný leasing
finančný leasing
8. augusta 2019 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Každý podnikateľ potvrdí, že podnikanie nie je statická činnosť. Pri jeho budovaní sa tak snaží využívať všetky dostupné spôsoby, ktoré sú mu nápomocné v rozvoji. Na trhu v súčasnosti existujú rôzne produkty, pomocou ktorých možno získať alebo inak využívať nehnuteľný majetok bez toho, aby boli viazané dostupné finančné zdroje daného podnikateľa. Tie môže následne použiť iným spôsobom. Medzi takéto produkty možno zaradiť aj finančný a operatívny lízing na nehnuteľnosti, ktorý možno čerpať na existujúce alebo nové nehnuteľnosti. Každý z uvedených druhov lízingu má svoje špecifiká, podľa ktorých si možno zvoliť najlepšie zodpovedajúci variant pre konkrétne potreby daného podnikateľa.

Finančný lízing

Finančný lízing je jedným z dostupných spôsobov, ako si podnikateľ môže obstarať vybranú nehnuteľnosť bez potreby jej financovania z vlastných zdrojov. Pod týmto pojmom sa skrýva nájom nehnuteľností s dohodnutým právom kúpy prenajatých nehnuteľností, pričom počas doby nájmu uhrádza nájomca prenajímateľovi v pravidelných intervaloch dohodnuté čiastky nájmu. Lízing nehnuteľností predstavuje zaujímavý spôsob financovania, ktorý v sebe kombinuje prvky prenájmu a vlastníctva. Jeho výhodou je, že podnikateľ nemusí uviazať vlastný kapitál k danej nehnuteľnosti a môže ho tak využívať na iné podnikateľské aktivity.

Pre finančný lízing je charakteristické oddelenie právneho a ekonomického vlastníctva k danému majetku. Vlastníkom vybranej nehnuteľnosti sa stáva lízingová spoločnosť, ktorá v prvom kroku odkúpi danú nehnuteľnosť. Vlastníctvo k predmetnej nehnuteľnosti prechádza na nájomcu zaplatením poslednej dohodnutej splátky. Finančný lízing pri nehnuteľnostiach funguje približne rovnako ako pri bežnom lízingu automobilov. Záujemca si zvolí nehnuteľnosť, o ktorú má záujem a lízingová spoločnosť ju odkúpi do svojho vlastníctva. Ide o dlhodobý právny vzťah, počas ktorého nájomca platí prenajímateľovi dohodnuté platby.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Operatívny lízing
  • Doplnkové služby

V ďalšom kroku sa lízingová spoločnosť dohodne s podnikateľom na konkrétnych podmienkach lízingu a uzatvorí s ním nájomnú zmluvu. Podnikateľ vystupuje v tomto právnom vzťahu ako nájomca a lízingová spoločnosť v pozícii prenajímateľa. Nehnuteľnosť možno viesť v účtovníctve podnikateľa a počas 12 rokov ju možno odpisovať. Výhodou tejto formy lízingu je aj rýchlosť jeho vybavenia v porovnaní s inými úverovými produktmi na trhu. Aj napriek tomu, že nájomca nie je právnym vlastníkom predmetného majetku, je však povinný starať sa predmet nájmu tak, ako keby ním bol. Ak sa podnikateľ rozhodne pre financovanie nehnuteľnosti prostredníctvom finančného lízingu, bude k tomu potrebovať aj určitý obnos vlastných finančných prostriedkov. Tieto prostriedky bude potrebné uhradiť v podobe tzv. akontácie alebo preddavku (zálohy, prvej splátky).

Operatívny lízing

Operatívny lízing predstavuje ďalší zo zaujímavých spôsobov, ako možno vo firme využívať majetok, pričom sa oň treba starať len minimálne. Možno povedať, že v prípade operatívneho si podnikateľ kupuje službu. Predmetom operatívneho lízingu môžu byť nehnuteľnosti rôzneho druhu ako budovy, priemyselné haly, pozemky, byty, nebytové priestory, skladové haly, kancelárske priestory, polyfunkčné budovy a iné. Jedným z dôvodov, prečo si podnikatelia volia tento druh lízingu, sú služby zabezpečované v rámci tejto činnosti prenajímateľom. Ten obvykle poskytuje nájomcovi základné služby spojené s prenájmom nehnuteľnosti ako dodávka energií, ochrana objektu, zabezpečenie opráv a iné údržbové činnosti. Možno tak povedať, že operatívny lízing je outsourcingom správy majetku.

Niektorí podnikatelia nemajú záujem o vlastníctvo majetku. Môže to byť z dôvodov sezónnych aktivít či udržania konkurencieschopnosti. Operatívny lízing šetrí čas, ktorý môže podnikateľ venovať hlavnej činnosti. Jeho nevýhodou môžu byť o niečo vyššie náklady. Operatívny lízing sa viaže prevažne naúčtovanie podľa medzinárodných účtovných štandardov, ktoré umožňujú podnikateľovi uskutočniť mimo-súvahovú „off-balance“ lízingovú transakciu. Tento typ lízingu je vo svojej podstate prenájmom nehnuteľností, v rámci ktorého sa splátky stávajú daňovým nákladom. Aj v rámci operatívneho lízingu ponúkajú spoločnosti na trhu možnosť financovať existujúce nehnuteľnosti alebo výstavbu nových. Výhodou operatívneho lízingu je aj skutočnosť, že v pasívach nemusí podnikateľ vykazovať záväzky vzniknuté z lízingového vzťahu, pretože predmet lízingu vedie v bilancii lízingová spoločnosť.

Doplnkové služby

Lízingové spoločnosti sa v súčasnosti naladili na uvedený trend. V snahe prilákať si stále nových klientov ponúkajú záujemcom o oba druhy lízingov aj ďalšie doplnkové služby. Medzi nimi možno nájsť ponuku spolupráce pri výbere konkrétnej nehnuteľnosti, zabezpečenie jej ohodnotenia, právny servis a administratívnu podporu pri zmluvnej dokumentácii, dohľad nad projektovými nákladmi, monitoring stavebných prác, účtovné služby, poistenie, stavebné dozor a ďalšie.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

leasinglizingPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikateľské úvery

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X