Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Grécko je opäť v recesii

Ilustračné foto: SITA/AP
17. mája 2015 Zdroj Reuters, SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Víťazstvo ľavice, ktorá odmieta politiku úsporných opatrení, spôsobilo, že v posledných mesiacoch je hospodárstvo opäť pod tlakom.

Grécku stále hrozí platobná neschopnosť

Hrubý domáci produkt krajiny (HDP) sa v období január až marec zmenšil o 0,2 % po medzikvartálnom poklese o 0,4 % v poslednom štvrťroku vlaňajška. Vyplýva to zo sezónne upravených údajov, ktoré zverejnil v stredu grécky štatistický úrad (Elstat).

Za recesiu sa zvyčajne považuje medzikvartálne oslabenie výkonu ekonomiky v dvoch za sebou nasledujúcich štvrťrokoch. V medziročnom porovnaní grécky HDP v prvom kvartáli spomalil rast na 0,3 % z úrovne 1,3 % v posledných troch mesiacoch minulého roka.

Grécka ekonomika sa vlani po šiestich rokoch poklesu vrátila k rastu. Politická nestabilita v závere minulého roka však viedla k vypísaniu predčasných parlamentných volieb a víťazstvu ľavice, ktorá odmieta politiku úsporných opatrení, čo spôsobilo, že v posledných mesiacoch je hospodárstvo opäť pod tlakom.

Vláda gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa od januárového nástupu do úradu neúspešne rokuje s veriteľmi o ďalšej finančnej pomoci výmenou za reformy. Dohoda stále nie je na dosah a bez odblokovania pomoci krajine v najbližších týždňoch hrozí platobná neschopnosť. 

Pre grécku ekonomiku bude rozhodujúci tretí kvartál

„Pokles gréckeho hrubého domáceho produktu v prvom kvartáli pokračoval v dôsledku oslabenia podnikateľskej dôvery, viaznucich rokovaní medzi vládou a veriteľmi a zhoršujúcich sa podmienok s likviditou,“ uviedol Nikos Magginas, hlavný ekonóm National Bank of Greece.

Pre grécku ekonomiku bude rozhodujúci tretí kvartál, ktorý sa kryje s letnou turistickou sezónou a mohol by priniesť dohodu Grécka s EÚ a Medzinárodným menovým fondom (MMF), dodal ekonóm. 

Grécko sa v roku 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a krajina musela požiadať o finančnú pomoc. Od EÚ a MMF Atény získali dva úverové programy v celkovom objeme 240 mld. eur. Poslednú splátku 7,2 mld. eur z existujúceho programu veritelia odmietajú uvoľniť až do zhodnotenia reformných plánov novej vlády.

O Grécku v pondelok rokovali ministri financií členských štátov eurozóny. Euroskupina po zasadnutí v Bruseli konštatovala, že v rozhovoroch nastal pokrok, upozornila však, že pri prekonávaní rozdielov, ktoré bránia komplexnej dohode s veriteľmi, je potrebné vynaložiť väčšie úsilie.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X