- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- Kľúčom k vyššej produktivite je odstránenie nenápadných požieračov času
Kľúčom k vyššej produktivite je odstránenie nenápadných požieračov času
Mnohí ľudia sa často sťažujú na to, že sú prepracovaní, vystresovaní a cítia sa tak, akoby nedokázali plniť stanovené ciele. Cítia sa emocionálne a fyzicky vyčerpaní. Problémom, ktorý je v pozadí, môže byť aj skutočnosť, že venujú príliš veľkú pozornosť veciam, pri ktorých zbytočne plýtvajú časom. Ten by inak mohli využiť na aktivity, ktoré ich posunú vpred a pomôžu im splniť stanovené ciele. Vysoko produktívni jedinci týchto požieračov času veľmi dobre poznajú a nasledovným činnostiam sa preto zďaleka vyhýbajú.
Sociálne médiá
Kontrola statusov, fotografií a čítanie rôznych príspevkov na Facebooku, Instagrame či Twitteri sa postupne stáva bežnou súčasťou života mnohých z nás. Nechceme tým povedať, že to nemáte robiť vôbec. Ak sú sociálne siete využívané s rozumom, je to veľmi účinný biznis nástroj a pomáhajú aj udržiavaniu vzťahov s ľuďmi, s ktorými nemôžete byť v pravidelnom kontakte. Kľúčové je však pritom sledovať čas, ktorý na nich trávite. Ak zistíte, že nemáte hotové úlohy a miesto toho ste strávili množstvo času prezeraním obsahu na týchto médiách, je to varovný signál, že na tomto poli je potrebné ubrať.
Denný plán
Produktívni ľudia sa vyznačujú tým, že sú veľmi systematickí. Majú nastavené dlhodobé aj krátkodobé ciele, ktoré postupne krok po kroku napĺňajú. Za týmto účelom im efektívne slúžia rôzne plány. Málokedy ich tak zastihnete nepripravených a bez denného plánu pritorít, ktorý potrebujú naplniť. Každý z nich má svoj systém. Niekto používa obyčajné pero a papier, iní si pomáhajú modernými technológiami. Je však úplne bezpredmetné, akú formu si zvolíte. Dôležité je, aby ste si plán pripravili a večer zhodnotili, čo všetko sa vám podarilo splniť.
Toxicita
Ak chcete prežiť skutočne šťastný a napĺňajúci život, musíte sa sústrediť najmä na pozitívne veci a obklopiť sa inšpirujúcimi jedincami. Produktívni ľudia toto pravidlo poznajú a neplýtvajú preto časom na výkon emocionálne vyčerpávajúcich vecí. Zároveň si držia ďaleko od tela toxických a negatívne naladených ľudí. Robia to preto, že si uvedomujú, že by im odčerpali príliš veľké množstvo energie, ktorú potrebujú na plnenie svojho poslania.
Kontrola
Určite ste sa už aj vy neraz ocitli v rôznych situáciách, kedy ste nemali veci pod kontrolou. Je to úplne v poriadku. Na ceste za úspechom sa totiž treba pripraviť na na to, že takýchto situácií bude veľmi veľa. Ak prídete na to, že niečo nedokážete ovplyvniť, nasmerujte vašu pozornosť iným smerom.
Chyby
S predchádzajúcim bodom je úzko spojené aj toto odporučenie. Pochybenia sú totiž nevyhnutnou súčasťou akéhokoľvek úspechu. Každý robí chyby. Platí tu pravidlo, že kto nič nerobí, nič nepokazí a ani nezíska. Kľúčom k akémukoľvek úspechu je schopnosť dokázať sa z chýb rýchlo zotaviť a odniesť si z nich potrebné ponaučenie. Prešľapy nám v neposlednom rade poskytujú cenné lekcie, ktoré hovoria o tom, že týmto smerom cesta nevedie a je potrebné sústrediť energiu a úsilie na niečo iné.
Porovnávanie
Je dobré, ak vás niekto úspešný inšpiruje k lepším výkonom. Základom akéhokoľvek úspechu je však v konečnom dôsledku autenticita. Každý človek je jedinečný a preto aj štýl jeho práce nikdy nebude rovnaký ako u niekoho iného. Úspešní ľudia sa preto porovnávajú len sami so sebou a s tým človekom, ktorým boli včera, pred mesiacom či rokom. Porovnávanie sa s inými nie je cesta k vnútornej spokojnosti.
Produktivita v neposlednom rade stúpa vtedy, keď robíte to, čo vás baví a napĺňa. Pravdou však je, že aj keď sa venujete tomu, čo vás baví, vždy pritom musíte vykonávať aj aktivity, ktoré nemáte radi. Aby ste ich mali rýchlejšie za sebou, nemíňajte čas na činnosti, ktoré zbytočne odpútavajú pozornosť a vaša produktivita sa okamžite zvýši.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.