Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kľúčom k vyššej produktivite je odstránenie nenápadných požieračov času

Businessman Showing Time Out Hand Sign
Thinkstock
29. mája 2017 Zdroj www.success.com Tlačiť

Mnohí ľudia sa často sťažujú na to, že sú prepracovaní, vystresovaní a cítia sa tak, akoby nedokázali plniť stanovené ciele. Cítia sa emocionálne a fyzicky vyčerpaní. Problémom, ktorý je v pozadí, môže byť aj skutočnosť, že venujú príliš veľkú pozornosť veciam, pri ktorých zbytočne plýtvajú časom. Ten by inak mohli využiť na aktivity, ktoré ich posunú vpred a pomôžu im splniť stanovené ciele. Vysoko produktívni jedinci týchto požieračov času veľmi dobre poznajú a nasledovným činnostiam sa preto zďaleka vyhýbajú.

Tržby sociálnej siete Facebook v štvrtom kvartáli vzrástli o 63 %
Ilustračné foto: SITA/AP

Sociálne médiá

Kontrola statusov, fotografií a čítanie rôznych príspevkov na Facebooku, Instagrame či Twitteri sa postupne stáva bežnou súčasťou života mnohých z nás. Nechceme tým povedať, že to nemáte robiť vôbec. Ak sú sociálne siete využívané s rozumom, je to veľmi účinný biznis nástroj a pomáhajú aj udržiavaniu vzťahov s ľuďmi, s ktorými nemôžete byť v pravidelnom kontakte. Kľúčové je však pritom sledovať čas, ktorý na nich trávite. Ak zistíte, že nemáte hotové úlohy a miesto toho ste strávili množstvo času prezeraním obsahu na týchto médiách, je to varovný signál, že na tomto poli je potrebné ubrať.

Denný plán

Produktívni ľudia sa vyznačujú tým, že sú veľmi systematickí. Majú nastavené dlhodobé aj krátkodobé ciele, ktoré postupne krok po kroku napĺňajú. Za týmto účelom im efektívne slúžia rôzne plány. Málokedy ich tak zastihnete nepripravených a bez denného plánu pritorít, ktorý potrebujú naplniť. Každý z nich má svoj systém. Niekto používa obyčajné pero a papier, iní si pomáhajú modernými technológiami. Je však úplne bezpredmetné, akú formu si zvolíte. Dôležité je, aby ste si plán pripravili a večer zhodnotili, čo všetko sa vám podarilo splniť.

Muž v obleku píše na tabuľu Plán A a Plán B
Fotobanka Pixmac

Toxicita

Ak chcete prežiť skutočne šťastný a napĺňajúci život, musíte sa sústrediť najmä na pozitívne veci a obklopiť sa inšpirujúcimi jedincami. Produktívni ľudia toto pravidlo poznajú a neplýtvajú preto časom na výkon emocionálne vyčerpávajúcich vecí. Zároveň si držia ďaleko od tela toxických a negatívne naladených ľudí. Robia to preto, že si uvedomujú, že by im odčerpali príliš veľké množstvo energie, ktorú potrebujú na plnenie svojho poslania.

Kontrola

Určite ste sa už aj vy neraz ocitli v rôznych situáciách, kedy ste nemali veci pod kontrolou. Je to úplne v poriadku. Na ceste za úspechom sa totiž treba pripraviť na na to, že takýchto situácií bude veľmi veľa. Ak prídete na to, že niečo nedokážete ovplyvniť, nasmerujte vašu pozornosť iným smerom.

Dane, daňová kontrola
Thinkstock

Chyby

S predchádzajúcim bodom je úzko spojené aj toto odporučenie. Pochybenia sú totiž nevyhnutnou súčasťou akéhokoľvek úspechu. Každý robí chyby. Platí tu pravidlo, že kto nič nerobí, nič nepokazí a ani nezíska. Kľúčom k akémukoľvek úspechu je schopnosť dokázať sa z chýb rýchlo zotaviť a odniesť si z nich potrebné ponaučenie. Prešľapy nám v neposlednom rade poskytujú cenné lekcie, ktoré hovoria o tom, že týmto smerom cesta nevedie a je potrebné sústrediť energiu a úsilie na niečo iné.

Porovnávanie

Je dobré, ak vás niekto úspešný inšpiruje k lepším výkonom. Základom akéhokoľvek úspechu je však v konečnom dôsledku autenticita. Každý človek je jedinečný a preto aj štýl jeho práce nikdy nebude rovnaký ako u niekoho iného. Úspešní ľudia sa preto porovnávajú len sami so sebou a s tým človekom, ktorým boli včera, pred mesiacom či rokom. Porovnávanie sa s inými nie je cesta k vnútornej spokojnosti.

úspech
Thinkstoc

Produktivita v neposlednom rade stúpa vtedy, keď robíte to, čo vás baví a napĺňa. Pravdou však je, že aj keď sa venujete tomu, čo vás baví, vždy pritom musíte vykonávať aj aktivity, ktoré nemáte radi. Aby ste ich mali rýchlejšie za sebou, nemíňajte čas na činnosti, ktoré zbytočne odpútavajú pozornosť a vaša produktivita sa okamžite zvýši.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

práca a kariéraproduktivitaúspechzvýšenie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X