Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Koniec nedeľného predaja? Zväz obchodu má takýto názor

Smer SD odmietol predaj po lehote minimálnej trvanlivosti
Ilustračné foto SITA
22. novembra 2016 Zdroj SITA Tlačiť

Zväz obchodu a cestovného ruchu SR (ZOCR SR) považuje za potrebné upraviť legislatívu týkajúcu sa otváracích hodín v maloobchodných a veľkoobchodných prevádzkach.

Ako sa uvádza v stanovisku, ktoré v pondelok poskytol agentúre SITA, väčšina členských štátov EÚ už prijala a dlhodobo v praxi uplatňuje zákonné obmedzenia nedeľného predaja a predaja počas dní pracovného pokoja. Výnimky sa podľa zväzu týkajú zväčša menších obchodov s čerstvými potravinami alebo obchodných prevádzok na letiskách, staniciach, nemocniciach a benzínových čerpadlách, prípadne v turistických oblastiach.

Zväz stanoviskom rešpektuje celoeurópske snahy vytvoriť plnohodnotný deň oddychu s pozitívnymi účinkami pre regeneráciu pracovnej sily a zabezpečenia dostatočného spoločne stráveného času v rodinách. Zhodne s podobnými názormi mnohých ďalších organizácií vrátane odborov zastáva názor, že podobný model by bolo vhodné uplatniť čím skôr aj na Slovensku. Zväz v širšom rámci podporuje aj zámer Ministerstva hospodárstva SR prehodnotiť počet štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja tak, aby boli brané do úvahy aj záujmy podnikateľov a podnikateľského prostredia a považuje ho za veľmi prínosný.

Slovenská republika má totiž v rámci Európskej únie rekordný počet štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja, okrem samotných sobôt a nedieľ. Kým členské štáty EÚ majú priemerne 12 takýchto sviatkov, Slovensko ich má spolu 15 – päť štátnych sviatkov a 10 dní pracovného pokoja. Nemecko má deväť a Veľká Británia len sedem dní pracovného pokoja. Naši susedia v regióne, Česko, Maďarsko, Rakúsko a Poľsko ich majú zhodne po 13. Vysoký počet voľných dní stojí naše národné hospodárstvo desiatky miliónov eur. „Znížením počtu dní pracovného pokoja alebo ich vhodnejšou distribúciou – napr. presunom voľných dní pripadajúcich na stred týždňa na pondelky alebo piatky – podobne ako v USA – by sa zabezpečil vyšší rast slovenského HDP, šetrilo by sa energiou a nákladmi podnikateľov,“ uviedol prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR Pavol Konštiak.

Katolícki biskupi zintenzívňujú svoj boj za voľnú nedeľu pre všetkých. Chcú dosiahnuť, aby počas nedieľ boli všetky obchody zatvorené. Na prvú adventnú nedeľu preto adresujú veriacim pastiersky list, ktorý sa bude čítať vo všetkých katolíckych kostoloch po celom Slovensku. Advent sa začína v nedeľu 27. novembra.

Podľa informácií agentúry SITA biskupi v liste vyzvú veriacich, aby v nedeľu nechodili do obchodov a nenakupovali. Dôvodom je fakt, že biskupi v snahe o zavreté obchody vidia potrebu začať od seba, teda od katolíkov. Uvedomujú si, že ide o osobné obrátenie či zmenu osobného postoja, ktoré v prvom rade očakávajú od veriacich. Zároveň by podľa predstaviteľov cirkvi nemali zabudnúť, že aj každý predavač má svoju rodinu a v nedeľu niekomu chýba. Na miesto nákupov majú sa veriaci podľa biskupov venovať Bohu a svojej rodine. Okrem účasti na bohoslužbe by mali napríklad navštíviť príbuzných a priateľov, najmä starých, chorých a nevládnych.

Najvyšší predstavitelia viacerých kresťanských cirkví sa v októbri zhodli, že dozrel čas viac diskutovať o prísnejšej regulácii nedeľného predaja. „Z tohto dôvodu sa obraciame na predstaviteľov verejného života, zákonodarcov, odborárov, predstaviteľov samosprávy a mimovládnych organizácií, aby sme spoločne vytvorili podmienky na zlepšenie života našich rodín,“ uvádzalo sa v spoločnom vyhlásení, ktoré prijali. Predstavitelia cirkví zdôraznili, že pre väčšinu ľudí je rodina najväčším pokladom. „Každý človek potrebuje spoločenstvo, kde je bezpodmienečne v láske prijatý; v ktorom jeho členovia majú čas pre toho druhého. Jednou z príčin rozpadu rodiny sú zlé sociálne a spoločenské podmienky,“ konštatovali s tým, že členovia rodín cestujú za prácou na veľké vzdialenosti, iní pracujú denne do neskorého večera. „Mnohí rodičia konštatujú, že pracovné povinnosti im neumožňujú tráviť viac času so svojimi deťmi,“ upozornili. Veľkú škodu rodinám spôsobuje podľa predstaviteľov cirkví stále väčšie zotieranie rozdielu medzi pracovnými dňami a dňom pracovného pokoja. „Sú to najmä ženy – matky, ktoré nedeľu prežijú v obchodných prevádzkach. Spoločnosť, ktorá chce podporovať rodinu, by mala zachovať nedeľný odpočinok. Zamestnanci by mali mať právo venovať záver týždňa rodine, duchovným hodnotám a oddychu,“ vyhlásili cirkevní predstavitelia.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

obchodpredaj

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X