Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Konkurz, reštrukturalizácia, osobný bankrot po novom od 1.3. 2017

Law concept
Thinkstock
31. marca 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá bola parlamentom schválená v novembri minulého roka nadobudla účinnosť 1. marca 2017.

Právna úprava so sebou priniesla niekoľko zmien v konkurznom a reštrukturalizačnom konaní, pričom najväčšie sa týkajú osobného bankrotu fyzických osôb. Pár zmien sa dotklo aj právnických osôb. V článku si priblížime tie najdôležitejšie.

Novelu zákona o konkurze a reštrukturalizácii nájdete tu.

Osobný bankrot fyzickej osoby – podmienky

Novela účinná od 1.3.2017 výrazne zjednodušuje život ľuďom, ktorí sa rozhodli vyhlásiť osobný bankrot. Právny stav účinný do marca 2017 komplikoval bankrot vo viacerých aspektoch.

V ktorých konkrétnych oblastiach to bolo? Prečítajte si tu:

Poplatok za návrh osobného bankrotu bol vo výške 663,78 EUR, čo si mnohí ľudia nemohli dovoliť. Dlžník musel mať osobný majetok aspoň vo výške 1 659,79 EUR, čo takisto nebolo v mnohých prípadoch reálne.

Okrem toho človek, ktorý vyhlásil osobný bankrot musel ešte tri roky prečkať tzv. skúšobné obdobie, počas ktorého dlžník odvádza svojim veriteľom ešte časť svojich príjmov.

Po starom tak dlžník prišiel prakticky o celý svoj majetok a ešte musel tri roky odvádzať časť svojej výplaty. Tento stav mnohokrát prakticky odrádzal ľudí hľadať si prácu, nakoľko vedeli, že aj tak z výplatu uvidia len minimálnu časť.

Nový začiatok po novom

Ľudia, ktorí budú chcieť vyhlásiť osobný bankrot, budú mať na výber dve možnosti, akým spôsobom to urobiť.

V časti pre členov klubu vám povieme, ktoré dve možnosti to sú. Zároveň ponúkame aj riešený príklad:

Jedným spôsobom bude okamžité oddlženie, druhým bude splátkový kalendár. Dôležitým upozornením pre špekulantov je, že dlžník sa bude môcť zbaviť dlhov týmto spôsobom len raz za desať rokov.

Dlžník môže podať návrh na svoj konkurz alebo na určenie splátkového kalendára, ak je platobne neschopný. Zákon taxatívne vymedzuje platobnú neschopnosť dlžníka fyzickej osoby občana ako moment, kedy dlžník nie je schopný plniť 180 dní po lehote splatnosti aspoň jeden peňažný záväzok.

Príklad:

Dlžník Ján si zobral od banky spotrebný úver. V platobnom omeškaní je viac ako 6 mesiacov. Dlžník Ján tak nie je schopný plniť viac ako 180 dní aspoň jeden peňažný záväzok, a teda je platobne neschopný. Ak sa tak rozhodne, môže podať návrh na konkurz alebo určenie splátkového kalendára.

 

Nižšie náklady na začiatok konkurzu

Ako sme už spomínali vyššie, v minulosti mali niektorí ľudia problém vyhlásiť osobný bankrot už len z toho titulu, že nemali na úhradu poplatku na začatie konania.

Na koľko sa poplatok znížil? Dozviete sa tu:

Ten sa po zmene znížil na okrúhlych 500 EUR, čo je síce stále pomerne dosť veľa, avšak dlžníkom pribudla ďalšia možnosť, ako tento poplatok zaplatiť.

Štát poskytol dlžníkom pomoc vo forme možnosti získať preddavok na poplatok za konanie o oddlžení. Tento preddavok môže poskytnúť centrum právnej pomoci, ak o to dlžník požiada. Túto „pôžičku“ následne dlžník splatí v nasledujúcich troch rokoch po skončení celého procesu oddlženia.

Takisto dlžník nemusí už dokladovať žiadny osobný majetok, ktorý musel byť do marca vo výške aspoň 1 659,70 EUR.

Priebeh konkurzu

Po prijatí návrhu na konkurz súdom je určený správca konkurznej podstaty. Správca konkurznej podstaty je vybraný náhodne, aby sa tak predišlo možnému prepojeniu medzi dlžníkom a správcom.

Správca následne skúma majetkové pomery dlžníka a zisťuje, aký majetok je možné speňažiť, aby boli uspokojení veritelia. Správca konkurznej podstaty by mal tieto úkony vybaviť v čo najefektívnejšej miere s čo možno najnižšími nákladmi. Po vykonaní súpisu majetku sa pristupuje k jeho dražbe.

Tip Podnikam.sk nájdete v uzamknutej časti:

TIP Podnikam.sk: Zákon ponúka dlžníkovi možnosť získať svoju nehnuteľnosť v dražobnom konaní. Takáto možnosť prislúcha dlžníkovi, ako aj jeho blízkej osobe, pričom z logických dôvodov to bude práve blízka osoba dlžníka, ktorá si môže uplatniť nárok na dražobnú nehnuteľnosť. Odklepnutá cena nehnuteľnosti musí byť zaplatená do 10 dní odo dňa skončenia dražby.

Ukončenie konkurzu a oddlženie

Konkurz sa končí po speňažení majetku dlžníka a rozvrhu jeho výťažku. Správca konkurznej podstaty najskôr 60 dní po začatí konkurzu pripraví návrh na rozdelenie jeho výťažku. Ten je rozdelený medzi veriteľov a na úhradu trov súdneho konania a ďalších nákladov. Po splnení rozvrhu sa konkurz končí.

Konkurz sa takisto môže skončiť vtedy, ako sa v lehote 90 dní odo dňa vyhlásenia konkurzu v obchodnom vestníku neprihlási žiadny veriteľ, prípadne ak postavenie všetkých veriteľov ako účastníkov konania zaniklo. Čo sa týka pohľadávok, ktoré veritelia nestihli prihlásiť do konkurzu, tie budú premlčané až po uplynutí troch rokov od zastavenia konania.

Novinkou je oproti starému zneniu zákona zrušenie 3-ročného skúšobného obdobia. Dlžník teda môže po skončení konkurzu, prípadne po dohode o splátkach opäť začať od nuly.

Tip Podnikam.sk nájdete v uzamknutej časti:

TIP Podnikam.sk: Jednou z veľmi dôležitých možností ochrany dlžníka je aj tzv. nepostihnuteľná hodnota obydlia. To znamená, že dlžník bude chránený voči veriteľom takým spôsobom, že mu vždy musí ostať aspoň suma na zabezpečenie svojho obydlia. Istá suma príjmu tak bude musieť byť pri splátkovom kalendári zachovaná, aby si dlžník mohol platiť nájomné.

Register úpadcov dostupný na webe

Novelou zákona bol zavedený online register úpadcov. Informácie o konkurznom konaní sú tak dostupné na internete a je možné ich nájsť v oveľa kratšom čase na jednom mieste. Informácie o prebiehajúcich konaniach už pred novelou sú dopĺňané postupne.

Cieľom registra je poskytnúť kompletné informácie o prebiehajúcich konkurzných konaniach, aby sa tak zlepšilo aj postavenie veriteľov, ktorí mali často krát problém s nájdením informácie, že dlžník je v konkurze.

Zmluvná pokuta pre štatutára

Štatutárny orgán, ale takisto aj niektoré ďalšie orgány, sú povinní podať návrh na konkurz za právnickú osobu, ak splnia podmienky pre návrh na konkurz určené zákonom.

Pokračovanie článku nájdete v časti pre členov klubu:

Ak tak štatutárny orgán neurobí, vystavuje sa riziku zmluvnej pokuty. Pokuta za nepodanie návrhu na konkurz je určená ako polovica minimálnej výšky základného imania akciovej spoločnosti.

Zároveň platí, že subjekt sa nároku na zmluvnú pokutu nemôže vzdať, napríklad zmenou stanov spoločnosti, prípadne rozhodnutím spoločníka. Nepripúšťa sa ani možnosť započítania, či iného vyrovnania.

Príklad:

Konateľ spoločnosti z priebežnej účtovnej závierky spoločnosti zistil, že mu vznikla povinnosť podať návrh na konkurz. Povinnosť podať návrh na konkurz má do 30 dní, odo dňa zistenia, že spoločnosť je v predlžení. Ak tak neurobí, vystavuje sa riziku zmluvnej pokuty vo výške 12 500 EUR. Ak by takúto pokutu aj nezaplatil, nebude sa môcť „dohodnúť“ v rámci orgánu právnickej osoby na tom, že zmluvná pokuta bude odpustená.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

konkurzlegislatívne zmeny 2017Prémiový obsahreštrukturalizácia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X