Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kúpa bytu na firmu z pohľadu daní

Ako kúpiť byt na firmu?
Fotobanka Pixmac
13. novembra 2012 Zdroj Podnikam.SK, JL Tlačiť

Obchodná spoločnosť môže kúpiť nehnuteľnosť ako sídlo spoločnosti, prípadne pre vlastné potreby na ubytovanie vlastných štatutárov alebo zamestnancov v mieste výkonu činnosti inom ako je sídlo.

V druhom prípade môže nehnuteľnosť slúžiť ako investícia  určená na ďalší prenájom, v tomto prípade však musí mať spoločnosť živnostenské oprávnenie na prenájom nehnuteľností.

Kúpa nehnuteľností na firmu z pohľadu dane z príjmov

Po zakúpení nehnuteľnosti spoločnosť danú nehnuteľnosť  zaradí do majetku a určí si odpisový plán. Účtovné odpisy si spoločnosť určuje na základe interného predpisu a daňové odpisy sú stanovené zákonom o dani z príjmov. Nehnuteľnosti sú z hľadiska zákona o dani z príjmov zaradené do štvrtej odpisovej skupiny s dobou odpisovania dvadsať rokov. Výška daňového odpisu nehnuteľnosti bude zodpovedať alikvotnej čiastke podľa počtu mesiacov užívania v danom zdaňovacom období.
Napríklad: spoločnosť zakúpi nehnuteľnosť v obstarávacej cene 25 000 euro bez DPH dňa 10.9.2012 a začne ju využívať. Výška daňového odpisu pripadajúceho na obdobie jedného mesiaca sa vypočíta ako podiel 25 000 / 240 (20 rokov x 12 mesiacov) = 104,17 euro. Daňový odpis za rok 2012 bude vo výške 4 x 104,17 = 416,68 euro. 
Okrem odpisov má spoločnosť možnosť uplatniť do daňových výdavkov náklady na prevádzku nehnuteľnosti ako energie, režijné náklady, opravy a údržbu nehnuteľnosti, ako aj technické zhodnotenie, ktoré sa premietne do obstarávacej ceny a následne do odpisov nehnuteľnosti. Naopak, na strane zdaniteľných príjmov bude mať spoločnosť v prípade použitia nehnuteľnosti na sídlo všetky dosiahnuté zdaniteľné príjmy a v prípade jej ďalšieho prenájmu to budú príjmy z prenájmu.

Kúpa nehnuteľností z pohľadu dane z pridanej hodnoty

Podľa ustanovenia § 49a zákona o DPH účinného od 1.1.2011 platiteľ dane pri nadobudnutí nehnuteľného majetku (nehnuteľnosti), ktorý je zahrnutý v majetku platiteľa dane a ktorý bude  používať na podnikanie a zároveň a aj na iné účely ako na podnikanie, nemá právo na odpočet celej dane na vstupe, ale môže si uplatniť odpočet dane len vo výške, ktorá zodpovedá rozsahu použitia nadobudnutej nehnuteľnosti na podnikanie. To znamená, že od 1.1.2011 platiteľ dane pri obstaraní nehnuteľnosti, ktorú použije na podnikanie, ako aj na iné účely ako na podnikanie, musí rozdeliť vstupnú daň na časť, ktorú nemôže odpočítať z dôvodu použitia  časti majetku na iný účel ako na podnikanie, a na  časť, ktorú môže odpočítať, pretože majetok čiastočne použije na podnikanie.
To znamená, že pokiaľ je spoločnosť platiteľom dane z pridanej hodnoty, má nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty. Keby sa však spoločnosť rozhodla, že časť nehnuteľnosti bude využívať aj na iný účel ako podnikanie, napríklad na súkromné účely konateľa, môže si DPH odpočítať iba pomerom alikvotne z časti, ktorá bude využívaná na podnikanie.

Príklady:

Napríklad:
Platiteľ dane v januári 2011 nadobudol nehnuteľnosť, DPH na vstupe uvedená vo faktúre je vo výške 10 000 eur. Platiteľ dane pri kúpe nehnuteľnosti predpokladá využitie tejto nehnuteľnosti na účely podnikania vo výške 70 % a na súkromné účely vo výške 30 %. Platiteľ dane uskutočňuje podnikateľské činnosti s daňou na výstupe, a teda s nárokom na odpočítanie dane. Pomerná výška dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia nadobudnutej nehnuteľnosti na účely podnikania podľa § 49a zákona o DPH predstavuje výšku 7 000 eur (10 000 x 70 %). To znamená, že platiteľ dane môže odpočítať daň na vstupe  vo výške 7000 eur.   
S účinnosťou od 1.1.2011 keby sa spoločnosť rozhodla nehnuteľnosť predať alebo zmeniť účel alebo pomer jej využitia, musí uskutočniť prepočet odpočítania dane z pridanej hodnoty podľa nasledovného vzorca:
Platiteľ dane postupuje  pri úprave odpočítanej dane podľa  vzorca  uvedeného v prílohe č. 1 zákona o DPH, ktorý sa obdobným spôsobom  používa aj na účely uplatnenia § 54 zákona o DPH, avšak  číslo A vyjadruje percento dane odpočítanej pri nadobudnutí alebo vytvorení nehnuteľnosti vydelené stomi a číslo B vyjadruje percento zmeneného rozsahu použitia nehnuteľnosti v kalendárnom roku, v ktorom sa zmenil rozsah jeho použitia, vydelené stomi.
     DV x (A – B)
DD  =    ——————-  x  R
   20
Legenda:
DD – je výsledok úpravy odpočítanej dane, ktorý v prípade záporného znamienka predstavuje dodatočne odpočítateľnú daň a v prípade kladného znamienka predstavuje dodatočne neodpočítateľnú daň, 
DV – je daň vzťahujúca sa k obstarávacej cene investičného majetku (nehnuteľnosti) alebo vlastným nákladom investičného majetku (nehnuteľnosti), 
R – je počet kalendárnych rokov, ktoré zostávajú do skončenia obdobia na úpravu odpočítania dane vrátane roka, v ktorom došlo k zmene účelu použitia investičného majetku (nehnuteľnosti).  
Napríklad:
Platiteľ dane v apríli 2012 kúpil nehnuteľnosť, DPH na vstupe uvedená vo faktúre je vo výške 100 000 eur. Platiteľ dane pri kúpe nehnuteľnosti predpokladá využitie na účely podnikania vo výške 90 % a na súkromné účely vo výške 10 %. Platiteľ dane uskutočňuje podnikateľské činnosti s daňou na výstupe, a teda s nárokom na odpočítanie dane. Koniec obdobia na úpravu odpočítanej dane je v roku 2030. Pomerná výška dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia nadobudnutej nehnuteľnosti na účely podnikania podľa § 49a zákona o DPH predstavuje výšku 90 000 eur (100 000 x 90 %). To znamená, že v apríli 2012 si platiteľ dane odpočítal daň na vstupe vo výške 90 000 eur.  
Platiteľ dane v auguste 2012 predal túto nehnuteľnosť inému platiteľovi dane s oslobodením od dane, na základe  čoho sa táto nehnuteľnosť od augusta 2012 až do konca obdobia na úpravu odpočítanej dane t.j. do roku 2030 posudzuje akoby bola používaná len na iný účel ako na podnikanie. Na základe uvedeného je platiteľ dane povinný v poslednom zdaňovacom období t.j. december 2012 vykonať úpravu odpočítanej dane podľa § 54a zákona o DPH:    
                   100 000 x (0,9 – 0)
DD  =    —————————-  x  20   =   + 90 000 eur
                            20
Výsledok úpravy odpočítanej dane podľa § 54a zákona o DPH vo výške + 90 000 eur predstavuje pre platiteľa dane dodatočne neodpočítateľnú daň, ktorú musí vrátiť do štátneho rozpočtu (v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie december príp. 4. štvrťrok 2012).
To znamená že s účinnosťou od 1.1.2011 už nie je také jednoduché pri kúpe nehnuteľnosti odpočítať daň z pridanej hodnoty a za pár rokov ju previesť na konateľa bez toho, aby musela byť odpočítaná daň v alikvotnej čiastke vrátená do štátneho rozpočtu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prevádzka

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X