Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Môže látka, ktorá mení farbu podľa počasia a nálady, spôsobiť odevnú revolúciu?

Textil
Thinkstock
29. novembra 2016 Zdroj Forbes Tlačiť

Väčšine z nás je známe, že farby a tvary v ľuďoch budia určité emócie. Tento fakt je v súčasnosti hojne využívaný v reklame. Viete si však predstaviť látku, ktorá by sa sfarbila podľa nálady?

Da Vinciho Mona Lisa má upokojujúci efekt, zatiaľ čo Výkrik od Edvarda Muncha nás naplňuje úzkosťou. To, že farby a tvary v ľuďoch budia určité emócie, je známy fakt, ktorý je v súčasnosti dosť využívaný i v reklame. Môžu tieto vizuálne charakteristiky vzbudzovať rovnaké emócie u väčšiny populácie? A pokiaľ áno, dali by sa tieto informácie využiť ku zmene vedomia a aplikovať v bežnom živote?

Nová štúdia z Herriot-Watt univerzity vedená profesorom Georgom Styliosom hľadala odpoveď na túto otázku a prišla k nasledujúcim zisteniam.

Sledujte vzor

Štúdia pozostávala z dvoch fázy. V prvých fázach testovala desať párov vzorov na dvadsiatich účastníkoch, pričom každé sedenie trvalo niekoľko hodín. Každému z účastníkov na počítači púšťali obrázky so vzormi a prostredníctvom EEG a ECC merali ich emocionálnu odozvu. Obrázky boli zámerne čiernobiele, aby farby neovplyvnili výsledky.

Jednotlivé vzory si môžete pozrieť nižšie.

Screenshot 2016 09 26 at 10.48.15.png

Pri analýze výsledkov tím profesora Styliose objavil dva trendy. Účastníci mali väčšie potešenie z opakujúcich sa, pravidelných vzorov oproti tým nepravidelným. Väčšie vzrušenie pociťovali pri sledovaní výrazných vzorov, tie nevýrazné ich nechali chladnými.

Je dôležité podotknúť, že potešenie a vzrušenie nie sú v oblasti neurovedy rovnaká vec. Veci, ktoré nás vzrušujú, nemusia pre nás byť aj vždy príjemné.  Výzvou pre návrhárov je preto vytvoriť produkt, ktorý bude vzrušujúci a pekný zároveň.

Chytrá vlna

V druhej fáze štúdie boli vytvorené štyri inteligentné tkaniny, vyrobené pre tento účel navrhnuté elektrochromné nite. Každá z týchto látok – hovorme im napríklad „psychotextil“ – dokázala striedavo prepínať medzi dvoma vzormi.

Dve tieto textílie prepínali medzi pravidelnými a nepravidelnými vzormi, ďalšie dve medzi vzormi výraznými a nevýraznými. Testovanie bolo rovnaké na dvadsiatich účastníkoch. A výsledky potvrdili skoršie poznatky. Najviac sa ukázalo, že tak,  ako sa menia vzory na látkach, menia sa i emócie u pokusných subjektov.

Tieto výsledky prinášajú fascinujúce možnosti – použitím chytrej textílie môžeme dosahovať požadovaných emócií. Predstavte si teda oblečenie, ktoré bude navrhnuté tak, aby vám zlepšilo náladu. Alebo ktoré dokáže reagovať na počasie alebo konkrétnu časť dňa.

Mohlo by sa jednať o „vizuálnu medicínu“, ktorá by bola alternatívou antidepresív. Rovnako tak by tieto chytré textílie mohli transformovať oblasť výroby, strojárenstva a tiež umenia a designu.

K téme

Témy

nové technológienové trendytechnológievýroba

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Trendy a inovácie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X