Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Legislatívne zmeny za mesiac apríl 2013

Legislatívne zmeny za mesiac apríl 2013
Fotobanka Pixmac
9. mája 2013 Zdroj Podnikam.SK, PH, IT Tlačiť
V mesiaci apríl 2013 boli predložené, prerokovávané alebo schválené viaceré zmeny týkajúce sa podnikateľov. Prečítajte si o nich viac.

Novela zákona o inšpekcii práce

Ministerstvo práce a sociálnych vecí a rodiny predložilo do pripomienkového konania novelu zákona o inšpekcii práce. Pokuta za nelegálne zamestnávanie dvoch a viacerých osôb súčasne by podľa novely mala predstavovať najmenej 5 tisíc eur.
V súčasnosti môže zamestnávateľ bez ohľadu na počet nelegálne zamestnaných ľudí dostať pokutu od 2 tisíc eur do 200 tisíc eur. Dolná a horná hranica poriadkovej pokuty za nesplnenie si zákonných povinností sa má zmeniť a to z terajších 65 až 650 eur na 100 až 3 tisíc eur.
Platnosť novely v prípade schválenia parlamentom je navrhnutá od 1. novembra tohto roka.
Viac informácií nájdete tu.

Novela zákona o zdravotnom poistení

Podľa tejto novely podnikajúci dôchodcovia, či podnikateľky na materskej dovolenke, ktoré by mali byť poistencami štátu, avšak ich príjmy v tomto roku prekročia 15-násobok životného minima, teda sumu 2 918,7 eura, pri platení poistného na zdravotné poistenie nebudú platiť z minimálneho vymeriavacieho základu, ale zo svojho reálne dosiahnutého príjmu.
Platnosť novely v prípade schválenia parlamentom je navrhnutá od 1. októbra tohto roka.
Viac informácií nájdete tu a tu.

Vyhláška MH SR o vzore formulára na finančnú analýzu investičného zámeru

Vyhláška obsahuje vzor zámeru na finančnú analýzu investičného zámeru, ako aj podrobnosti a náležitosti informačnej tabule podľa zákona o investičnej pomoci.
Vyhláška súvisí s novelou zákona o investičnej pomoci, ktorá nadobudla účinnosť 1. mája 2013.

Zákon o organizácii štátnej správy

Rezort vnútra navrhuje zákonom o organizácii miestnej štátnej správy zrušiť od 1. októbra tohto roku 248 miestnych orgánov štátnej správy, z toho 40 subjektov s právnym postavením rozpočtovej organizácie. Zánik čaká podľa návrhu zákona všetky obvodné úrady životného prostredia, obvodné úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, obvodné lesné úrady, obvodné pozemkové úrady a správy katastra. Tie sa majú integrovať do 72 okresných úradov, ktoré nahradia obvodné úrady.
Zákon schválila vláda a putuje na prerokovanie v parlamente.

Novela Zákonníka práce

Novela z dielne poslancov SDKÚ-DS navrhuje opatrenia ako napr. možnosť reťazenia pracovných zmlúv na tri roky a predlžovanie trikrát, zrovnoprávnenie zamestnaneckých rád s odbormi a odborovým organizáciám potrebu konkrétnejšie preukazovať svoju  reprezentatívnosť smerom k zastupovaniu zamestnancov a flexibilnejšie možnosti dohadovania práce nadčas. Uvedením týchto opatrení do praxe predkladatelia očakávajú zvýšenie tvorby nových  pracovných miest a celkovej zamestnanosti.
Poslanci predložili novelu na rokovanie parlamentu, v prípade schválenia by mala nadobudnúť účinnosť od 1. októbra 2013.

Zákon o rodinnom podnikaní

Poslanci KDH predložili do parlamentu návrh zákona o rodinnom podnikaní. Navrhujú sa tri právne formy rodinného podnikania, a to rodinná živnosť, farma a obchodná spoločnosť. Rodinná živnosť by mala byť rodinný podnik na báze živnosti, na činnosti ktorého sa podieľajú minimálne dvaja členovia rodiny a najmenej jeden z členov rodiny musí mať živnostenské oprávnenie.
Rodinná  farma má byť rodinný podnik na báze samostatne hospodáriaceho roľníka, na činnosti ktorého sa podieľajú minimálne dvaja členovia rodiny a najmenej jeden z členov rodiny musí mať osvedčenia o zápise do evidencie samostatne hospodáriacich roľníkov. Rodinná obchodná spoločnosť má byť rodinnou obchodnou spoločnosťou s ručením obmedzeným alebo akciová spoločnosť, v ktorej majú členovia rodiny nadpolovičnú väčšinu súhrnu peňažných i nepeňažných vkladov základného imania spoločnosti a najmenej jeden z členov rodiny je členom štatutárneho orgánu alebo štatutárnym orgánom. Podľa návrhu členmi rodiny sú príbuzní v priamom rade alebo súrodenci, alebo manželia.
Poslanci predložili novelu na rokovanie parlamentu, v prípade schválenia by mala nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2014.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X