Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Lekári pokladnice nechcú, hovoria o svetovom unikáte

Lekári pokladnice nechcú, hovoria o svetovom unikáte
Fotobanka Pixmac
20. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ak majú byť z lekárov podnikatelia, mala by sa otvoriť aj otázka DPH, tvrdia.

Lekári odmietajú snahy zmeniť ich na obchodníkov

Povinné zavedenie registračných pokladníc v ambulanciách by zmenilo poskytovanie zdravotnej starostlivosti na obchodnú činnosť. Myslí si to Asociácia súkromných lekárov (ASL) a Slovenská komora zubných lekárov (SKZL), ktoré s návrhom zaviesť pokladnice v ordináciách zásadne nesúhlasia. Podotýkajú, že žiadna krajina na svete povinné používanie registračnej pokladnice doteraz v zdravotníctve nezaviedla. Prízvukujú, že lekári nie sú živnostníci, navyše v súčasnosti majú povinnosť pacientovi vydať riadny daňový doklad o priamej platbe, evidovať tieto príjmy a odvádzať z nich dane. Tvrdia, že väčšina ich členov takéto príjmy riadne priznáva.
 

 
„Odhad ministerstva financií o desiatkach miliónov eur nepriznaných príjmov považujeme za prehnaný. Ak by sme mali ročne príjmy z priamych platieb od pacientov viac ako 200 miliónov eur, tak možno ani nepotrebujeme zdravotné poisťovne,“ vyhlásil prezident ASL Ladislav Pásztor s tým, že týmto číslam nedôverujú, považujú ich za skreslené. Podotýka, že povinnosť registračných pokladníc spôsobí zbytočné náklady najmä lekárom na vidieku, ktorí vyberú na poplatkoch minimum. 
 

Pokladnice si premietnu lekári do cien

Prezident SKZL Ján Gašič dopĺňa, že okrem počiatočných nákladov na zakúpenie pokladnice, budú mať lekári aj náklady na prevádzku, vyčísliť ich však v súčasnosti nevie. Toto všetko si podľa neho premietnu do cien. Tvrdí, že problémom bude aj ďalšie administratívne zaťaženie, ktoré odvádza lekára od jeho práce a tou je starostlivosť o pacientov. „Tu sa hľadajú drobné peniaze v dlhodobo podfinancovanom rezorte,“ uviedol Gašič.
 
Zároveň sa pýta, či sa táto povinnosť dotkne len súkromných ambulancií. Nezodpovedaných otázok je podľa neho viac. Uvádza pritom príklad Francúzska, ktoré má podľa neho najprehľadnejší systém, pričom tam neunikne ani cent a nevykáže sa zdravotná starostlivosť, ktorá nebola poskytnutá. „Vo Francúzsku prídete k lekárovi, vystaví vám účet a vy zaplatíte. Idete s ním do poisťovne a poisťovňa vám to preplatí. Zároveň si poisťovňa môže kedykoľvek skontrolovať, či ten výkon je spravený. Je to najčistejší systém ale neviem, či je to vhodné pre Slovensko a či by to nebolo zbytočné zaťaženie pacientov,“ vysvetlil prezident SKZL. 
 

 

Lekári chcú odpočet DPH

Podľa Pásztora, ak majú byť z lekárov podnikatelia, s čím zásadne nesúhlasia, mala by sa otvoriť aj otázka DPH. „Ak naozaj cez registračné pokladnice sa má na nás pozerať ako na klasických podnikateľov, tak potom by sme radi otvorili aj otázku možnosti odpočtu DPH a vôbec možnosti stať sa platiteľmi DPH aj pre súkromných lekárov,“ dodal Pásztor. SKZL a ASL združujú spolu šesť tisíc neštátnych lekárov. 
 
Zaviesť povinnosť používať registračné pokladnice aj pre lekárov navrhuje ministerstvo financií (MF) ako jedno z konsolidačných opatrení. Lekári v súčasnosti pokladnice používať nemusia, ak pacient zaplatí v ordinácii poplatok napríklad za prednostné vyšetrenie, vyšetrenie na vodičský preukaz či zbrojný pas, stačí ak mu vypíšu príjmový doklad. Podľa MF však pri porovnaní výdavkov domácností na zdravotné služby a priznanými tržbami ambulancií bol len napríklad v roku 2011 rozdiel okolo 200 mil. eur. Rozšíriť povinnosť používať registračné pokladnice chce rezort nielen na lekárov ale aj do oblasti odborných, vedeckých a technických činností a ubytovacích služieb. Od tohto opatrenia očakáva výnos 71 mil. eur od roku 2015.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Registračné pokladne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X