Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Manažérstvo bezpečnosti – dôvera, bezpečnosť a dostupnosť informácií

Manažérstvo bezpečnosti - dôvera, bezpečnosť a dostupnosť informácií
Fotobanka Pixmac
6. septembra 2012 Tlačiť

V dnešnej dobe plnej informácií a dát si každý uvedomuje ich dôležitosť. Málokto však dáta a informácie s ktorými dennodenne prichádza do styku aj náležite chráni a spravuje. Na systémové zabezpečenie a správu dát sa javí ako vhodný nástroj zavedenie systému manažérstva bezpečnosti informácií v súlade s veľmi populárnou normou v tejto oblasti ISO/IEC 27001:2005.

Čo sú informácie a informačné aktíva?

Informačné aktíva sú hodnotou, ktorá je rozhodujúca pre úspešné podnikanie.  „Hodnota Informácií“ je definovateľný údaj. Ako príklad hodnotných informácií sú napríklad: plány nových produktov, ktorými chceme súperiť s konkurenciou.

Čo je to informačná bezpečnosť?

Informačná bezpečnosť znamená ochranu informácií a informačných systémov pred neoprávneným prístupom, využívaním, odhalením, zmenou alebo zničením. Za viac ako dvadsať rokov informačná bezpečnosť zahŕňa a poskytuje 3 hlavné princípy: dôvernosť, integritu a dostupnosť (v angličtine známu ako trojica CIA – Confidentiality, Integrity, Availability).

 1. Dôvernosť – informácie nie sú sprístupňované a odhaľované neautorizovaným osobám, entitám, alebo procesom
 2. Integrita – zabezpečenie presnosti a úplnosti aktív
 3. Dostupnosť – schopnosť byť dostupný a použiteľný na požiadanie autorizovanej entity

Čo je Systém manažérstva informačnej bezpečnosti? (SMIB) (Information security management system ISMS)

Kľúčovým konceptom SMIB (ISMS) pre organizácie je navrhnúť, zaviesť a udržiavať súvislú sadu procesov a  systémov pre efektívne riadenie informačnej bezpečnosti.

Rovnako ako u všetkých procesov riadenia, musí aj SMIB (ISMS) zostať efektívny a účinný v dlhodobom horizonte, prispôsobovať sa zmenám vo vnútri organizácie a aj vplyvom vonkajšieho prostredia. ISO/IEC 27001 obsahuje známy Demingov cyklus „Plan-Do-Check-Act“ (PDCA), ktorý si vyžaduje prístup k neustálemu zlepšovaniu:

 • fáza Plan (Plánuj) je návrh SMIB(ISMS), hodnotenie rizika bezpečnosti informácií a výber vhodného riadenia
 • fáza Do (Urob) zahŕňa implementáciu a prevádzku SMIB(ISMS)
 • fáza Check (Overuj) si kladie za cieľ preskúmať a posúdiť výkonnosť (efektívnosť a účinnosť) SMIB (ISMS)
 • fáza Act (Konaj)  vykonáva zmeny s cieľom dosiahnuť trvalé zlepšovanie (SMIB) ISMS

Čo môže norma ISO/IEC 27001 ponúknuť?

ISO/IEC 27001 je uznávanou a veľmi populárnou normou pre oblasť riadenia rizík v oblasti bezpečnosti informácií. Posúdenie informačnej bezpečnosti čoraz viac využívajú zákazníci súkromného a verejného sektora.

Byť certifikovaný podľa normy ISO/IEC 27001 vám pomôže spravovať a chrániť vaše cenné informačné aktíva. Pomôže vám dodať dôvernosť pre všetky zainteresované strany, najmä vašim zákazníkom. Norma prijíma procesný prístup k tvorbe, zavádzaniu, prevádzke, monitorovaniu, preskúmaniu, udržiavaniu a zlepšovaniu vášho SMIB (ISMS).

Pre koho to je?

. . . takmer 90% zo spoločností, ktoré prijali ISO 27001 uviedli, že formálna certifikácia zlepšila ich zachovanie kontinuity prevádzky, 85% uviedlo, že sa minimalizovali škody z bezpečnostných udalostí, a 53% uviedlo, že viedlo k vyššej návratnosti investícií. . . „- Computer Weekly

Zavedenie a nárast využívania nových technológií zákazníkmi a ich zamestnancami zvýšilo vplyv na bezpečnosť a poskytovanie služieb pre všetky organizácie bez ohľadu na typ alebo veľkosť.

Norma je vhodná najmä v prípade kde je rozhodujúca ochrana informácií, napríklad v oblasti financií, zdravotníctva, verejného sektora a IT sektora. ISO/IEC 27001 je veľmi účinné aj pre organizácie, ktoré spravujú informácie za iné spoločnosti, ako IT outsourcing: možno ho použiť ako ubezpečenie pre zákazníkov, že ich informácie sú chránené.

Prínosy zavedenia a certifikácie podľa normy ISO/IEC 27001:

 • Prostredníctvom systematického prístupu zabezpečuje kontinuitu podnikania a minimalizuje straty z podnikateľskej činnosti, môže byť rozhodujúca pre definovanie hodnôt.
 • Zlepšuje porozumenie obchodných aspektov, dáva vám istotu, že investície do bezpečnosti informácií boli nasmerované efektívne.
 • Nezávisle potvrdzuje, že vaše organizačné riziká sú náležite označené prostredníctvom posudzovania obchodných rizík.
 • Pravidelné hodnotenie procesov pomôže zvýšiť účinnosť podnikania, zlepšuje poistenie zodpovednosti a neustále sleduje výkon
 • Najviac zo všetkého: vám prináša dôvernosť, motivuje vedenie a tiež môžete podporiť bezpečnosť smerom k vašim zákazníkom

Ako to zrealizovať a byť certifikovaný?

Certifikácia podľa ISO/IEC 27001, rovnako ako ostatné certifikácie manažérskych systémov sa uskutočňuje v troch základných krokoch počas trojročného obdobia:

 1. etapa  je predbežné, neformálne hodnotenie ISMS, napríklad kontrola existencie a úplnosť kľúčových dokumentov, ako je Dokument politiky informačnej bezpečnosti organizácie, Vyhlásenie o aplikovateľnosti, Scope Statement rozsah údajov, Preskúmavanie rizík a Business Continuity Plan. Táto fáza slúži na zoznámenie sa audítorov s organizáciou a naopak.
 2. etapa je podrobnejšia a formálnejšia v zmysle auditu, je to sám Certifikačný audit. Tento proces znamená, nezávislé porovnanie SMIB (ISMS) s požiadavkami uvedenými v norme ISO/IEC 27001. Audítori sa budú usilovať hľadať dôkazy, ktoré potvrdzujú, že systém riadenia bol riadne navrhnutý a implementovaný.
 3. etapa zahŕňa zvyčajne dva dohľadové audity, aby potvrdili, že organizácia zostáva v súlade s normou. Udržiavanie SMIB (ISMS) vyžaduje pravidelné dohľadové audity, ktoré potvrdia, že SMIB (ISMS) naďalej funguje, ako je uvedené, a ako je určené.

Zdroj:  Vincotte, Ing. Marek Dandár Ph.D. (marek.dandar@vincotte.sk); Ing. Pavol Hudák

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X