Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Môže byť SZČO dobrovoľným platiteľom DPH aj pri nesplnení minimálneho obratu?

Dobrovoľný platca DPH
SITA
24. mája 2011 Tlačiť

Podnikatelia hlavne pri začiatku podnikania, kedy ešte majú možnosť sa rozhodnúť, stoja pred dilemou či sa im oplatí byť alebo nebyť platiteľom DPH. Ak sa podnikateľ rozhodne byť platiteľom DPH znamená to mať možnosť si zaplatenú daň odpočítať. Na druhej strane ku každému tovaru alebo službe túto daň pripočítať.

 

Byť dobrovoľným platiteľom dane z pridanej hodnoty nie je vhodná voľba pre každého podnikateľa a preto by si mali podnikatelia pred rozhodnutím stať sa dobrovoľným platiteľom DPH  odpovedať na pár otázok:

 

  • Sú moji odberatelia platitelia DPH ?
  • Sú moji dodávatelia platitelia DPH ?
  • Chystám sa nakupovať tovar alebo služby z krajín EÚ od platiteľov zaregistrovaných na DPH vo svojom štáte ?
  • Budem si mať čo odpočítavať ako DPH na vstupe alebo budem mať iba zdaniteľné plnenia a teda DPH odvádzať štátu ?

 

Dobrovoľným platiteľom DPH sa oplatí  byť podnikateľom, ktorý majú obchodné prevádzky, ich dodávatelia sú platiteľmi DPH v SR alebo inom členskom štáte. Dobrovoľným platiteľom DPH sa neoplatí byť podnikateľovi, ktorý dodáva služby nemateriálnej povahy, výsledky duševnej práce, bez riadnej prevádzky, ktorého možno jediným dodávateľom, platiteľom DPH je mobilný operátor a DPH by si mohol odpočítať iba z drobných nákupov.

 

Pri žiadosti o registráciu za platiteľa DPH si správca dane v prípade dobrovoľných platiteľov overuje podnikateľových dodávateľov, uzatvorené zmluvy, prípadne predpokladané obraty. V praxi sa už vyskytol aj prípad, že správca dane požadoval business plán. Všetky tieto údaje žiadateľ uvádza v dotazníku ku žiadosti. Tento proces je interným predpisom správcu dane, nakoľko zákon o dani z pridanej hodnoty nehovorí nič o dokladovaní žiadosti a tiež nehovorí o tom, že správca dane môže na základe takýchto údajov dobrovoľnú registráciu odmietnuť.

 

V prípade, že sa podnikateľ stane dobrovoľným platiteľom DPH, môžu v prípade daňového priznania k dani z pridanej hodnoty vzniknúť dve situácie:

  • Vlastná daňová povinnosť
  • Nadmerný odpočet

 

Vlastná daňová povinnosť

  • DPH, ktorú daňovník vyfakturoval k cene svojich tovarov a služieb je vyššia ako odpočítanie dane na vstupe (daň, ktorú si mohol odpočítať z daňových dokladov vystavených svojimi dodávateľmi). Výška vypočítanej vlastnej daňovej povinnosti, teda daň na úhradu, je splatná v termíne na podanie daňového priznania.

 

Nadmerný odpočet

  • je situácia, kedy je odpočítanie dane na vstupe (DPH z nakúpených tovarov a služieb) vyššia ako zdaniteľné plnenia (DPH vyfakturovaná daňovníkom k cene jeho tovarov a služieb). Nadmerný odpočet je vlastne nárok daňovníka na vrátenie dane od daňového úradu. Pokiaľ vznikne platiteľovi DPH nadmerný odpočet a je štvrťročným platiteľom, daňový úrad mu tento nadmerný odpočet hneď nevráti, ale počká do ďalšieho daňového priznania, t.j. nasledujúceho štvrťroka, a podľa výsledku tohto daňového priznania buď nadmerný odpočet započíta s daňovou povinnosťou v ďalšom daňovom priznaní, alebo v prípade ďalšieho nadmerného odpočtu predchádzajúci nadmerný odpočet vráti.

 

Obrat na DPH

  • každá zdaniteľná osoba si musí sledovať svoj obrat. Ak prekročí výšku 49 790 Eur za posledných 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, je povinná sa registrovať za platiteľa DPH do 20-teho dňa nasledujúceho mesiaca po dosiahnutí tohto obratu.

 jl

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X