Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Mýto by sa malo platiť na nových šiestich úsekoch ciest

Mýto by sa malo platiť na nových šiestich úsekoch ciest
Protest občanov Šale proti kamiónovej doprave, ktorá pre zle navrhnutý mýtny systém prechádza mestom. Foto: SITA
5. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Mýto by sa malo platiť na nových šiestich úsekoch ciest I. triedy na západe, severe i východe Slovenska v dĺžke vyše 225 kilometrov (km).
 
Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. priznala, že sa uvažuje o rozšírení spoplatnenia na ďalších hlavných cestách v uvedenej dĺžke, neuviedla však, na ktorých úsekoch. Podľa diaľničiarov ide o úseky so značným podielom ťažkej tranzitnej dopravy.
 

Zmeny v sadzbách mýta aj rozširovanie spoplatnenia sú predmetom diskusií

Automobily nad 3,5 tony podľa informácií agentúry SITA môžu v budúcom roku platiť mýto navyše na cestách I. triedy č. 51 Nitra – Levice – Hontianske Nemce (58,3 km), č. 75 Nové Zámky – Šarovce – Dolné Semerovce (53,6 km), č. 70 Dolný Kubín – Kraľovany (11,2 km), č. 18 Vranov nad Topľou – Hanušovce nad Topľou – Lipníky (25,3 km), č. 15 Vranov n/T – Domaša – Stropkov (35,6 km) a č. 79 Vranov n/T – Hriadky – Trebišov – Slovenské Nové Mesto (41,5 km). Vyplýva to z návrhu, o ktorom ministerstvo dopravy a NDS nedávno už rokovali s dopravcami. Rezort dopravy potvrdil, že o prípadnom rozširovaní spoplatnenia, ale aj zmenách v sadzbách mýta sa rokuje. 
 
Dĺžka šiestich navrhovaných úsekov hlavných ciest na platenie mýta predstavuje vyše 225 km v extravilánoch, teda v nezastavaných častiach. Celkovo sú tieto úseky totiž dlhé okolo 290 km. V intravilánoch miest a obcí sa mýto zatiaľ neplatí. Po novom by malo byť spoplatnené využitie diaľničných úsekov aj na území Bratislavy, ale iba pre tranzitnú dopravu. Podľa informácií agentúry SITA sa uvažuje o platení mýta aj na úsekoch v intravilánoch miest a obcí. 
 

 
„Národná diaľničná spoločnosť pripravuje v spolupráci s ministerstvom dopravy komplexný balík úprav systému elektronického výberu mýta. Navrhované úpravy sú predmetom rokovaní rôznych pracovných skupín, preto sa k otvoreným otázkam nebudeme vyjadrovať,“ povedal pre agentúru SITA hovorca NDS Marcel Jánošík. Dodal, že podrobnosti neuvedú, pokiaľ nedosiahnu úplnú dohodu o zmenách v mýte na úrovni ministerstva. 
 
Rezort dopravy potvrdil, že v súčasnosti sa končí príprava návrhu nového zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií. „Zmeny v sadzbách mýta a prípadné rozširovanie spoplatnenia sú predmetom diskusií. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že zmena sadzieb mýta by mala viac zohľadňovať princíp užívateľ platí a znečisťovateľ platí,“ informovalo agentúru SITA ministerstvo. O konkrétnych podrobnostiach je podľa rezortu zatiaľ predčasné hovoriť, s dopravcami a samosprávami však o tejto téme rokuje.
 
Aktualizácia:
Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia v rámci prípravy nového zákona o výbere mýta považuje za prioritu úpravu výšky sadzieb s väčším zohľadnením nových automobilov pred starými. V niektorých európskych krajinách, kde funguje výber mýta, napríklad v Nemecku, Českej republike či Rakúsku, podľa združenia ekologické vozidlá platia oveľa menej ako staré autá v najnižšej kategórii. „Rozdiel sadzieb sa v týchto štátoch pohybuje až okolo 70 %, u nás je 2 – 4 %. Trváme na tom, aby boli predložené sadzby, ktoré budú niekde pri takýchto percentách rozdielu,“ povedal pre agentúru SITA generálny tajomník ČESMAD-u Pavol Reich.
 
Dopravcovia majú výhrady voči rozširovaniu platenia mýta na ďalších šiestich úsekoch ciest I. triedy v dĺžke 225 kilometrov. „Sú to cesty, ktoré nie sú súbežné, čo by sme ešte ako tak prijali, aby sa neobchádzali spoplatnené úseky. Nie sú to žiadne nové cesty,“ uviedol Reich s tým, že aj o tom budú na ministerstve dopravy ešte rokovať. „Nie je to najväčší problém, ale aj napriek tomu si myslíme, že spoplatnenie ciest I. triedy by sa malo robiť len na úsekoch, ktoré sú nové, ak ich niekto obchádza a nielen preto, že sa tam zvýšila intenzita dopravy,“ dodal zástupca ČESMAD-u. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X