Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na motiváciu má výrazný vplyv aj prostredie

Na motiváciu má výrazný vplyv aj prostredie
31. marca 2013 Zdroj Podnikam.SK, LM Tlačiť
Inteligencia je schopnosť učiť sa zo skúseností a tým sa prispôsobovať zmenám prostredia.
 
Ľudia sa rodia s istou mierou túžby učiť sa. Potom sa to u väčšiny vekom začne akosi kaziť, hovorí autor Ivo Toman vo svojej knihe Motivace zvenčí je jako smrad… za pár hodin se vyvětrá. 
 

Sociálne faktory silne ovplyvňujú myslenie i správanie

Už po nástupe do školy sa väčšinou deti nechcú učiť. A len málokto sa chce vzdelávať po celý život. Väčšinou to dopadne tak, že do desiatich rokov už všetci pochopia, čo je potrebné na to, aby v škole prechádzali a aby urobili učiteľom radosť. To si potom odnášajú aj do pracovného života. Hlavnou motiváciou je tak nerobiť problémy šéfom.
 
Tieto faktory hrajú často silnejšiu rolu ako vrodené vplyvy. Johannes Lange vedecky skúmal jednovaječné dvojčatá. Jedno sa stalo rafinovaným kriminálnikom a druhé rafinovaným kriminalistom. Dedičná tak môže byť aj rafinovanosť. Ostatné je ovplyvnené vnútorným postojom jedinca a okolitým prostredím. Rodičia už často nemajú od určitého veku na deti rozhodujúci vplyv svojou výchovou, aj keď si myslia, že áno. Pokiaľ je výchova tak dôležitá, prečo sa adoptované deti vôbec adoptívnym rodičom nepodobajú?
 
Vplyv na osobnosť a inteligenciu človeka majú okrem rodinného prostredia aj priatelia a školy. Preto je dôležité, kam chodí dieťa do školy. Taktiež učiteľov názor na žiaka ovplyvňuje jeho správanie. Vzniká tu sebanaplňujúci pocit, ktorý po prvýkrát označil psychológ Robert Merton. Učiteľ dá žiakovi najavo, že je múdry. Študent tak má pocit, že musí danú dôveru učiteľovi oplatiť. A naozaj sa viac snaží. Naopak, pokiaľ učiteľ dá niekoľkokrát žiakovi najavo, že na to nemá, žiak mu to potom opakovane dokazuje svojimi slabšími výkonmi. A nakoniec sám uverí tomu, že je buď múdrejší, alebo hlúpejší, podľa toho, ako ho vidí autorita.
 

Ľudia sa správajú v rovnakých situáciách rôzne

Väzni si vo väzení často osvoja opak toho, čo sa od nich očakáva. Od ostrieľaných zločincov sa naučia veci, o ktorých doteraz nevedeli. A potom s nimi udržujú kontakty aj po prepustení. Zvyknú si považovať násilie za niečo normálne. Taktiež si môžu začať žiarliť na radových občanov. Neprekvapuje preto, že opakované porušenia zákonov tými, ktorí už boli vo väzení alebo v polepšovni, sú veľmi časté.
 
Viac ako 60 percent všetkých mužov, ktorí sú prepustení na slobodu po odpykaní trestu, je do štyroch rokov znovu zatknutých. Preto, že sú väzenia očividne neúspešné v snahe o nápravu, majú odstrašujúci účinok na tých slušných.
 

Vnútorné prostredie

George Bernard Shaw vyhlásil: „Ľudia zakaždým obviňujú okolnosti z toho, že sú takí, akí sú. Neverím na okolnosti. Tí, ktorí naozaj niečo dosiahli, sa snažia nájsť také okolnosti, aké potrebujú. A pokiaľ ich nenájdu, vytvoria si ich sami.“ Nie sme tak zodpovední za to, s akými kartami hráme, ale ako s nimi hráme. Stav našej mysle je tak oveľa silnejší súper než iný človek, proti ktorému bojujeme.
 
Vonkajších prekážok je veľa. Vnútorné prekážky sú v zásade len dve: nedostatočný talent a malá vnútorná motivácia. Tieto prekážky sa prekonávajú ťažšie ako vonkajšie bariéry, pretože väčšinou ide o vrodené záležitosti, s ktorými nič neurobíme. Zvyšok je otázka osobného rozvoja.
 
Neúspešní ľudia sa obklopujú často ľuďmi sebe podobnými – taktiež neúspešnými alebo neschopnými. Posilňujú tak vplyv prostredia, ktoré im inak nepomáha. Oproti tomu úspešní ľudia problémy menej rozoberajú a viac pracujú na ich odstránení. Mnoho neúspešných ľudí uteká do lepšieho prostredia. Na tom nič nie je, veď nie všetci sú hrdinovia. Pozor avšak na takýto útek: keď sa niekto kvôli dlhom alebo zlým vzťahom obesí alebo skočí pod vlak. A preto si pamätajme: všetko je o tom, aké prostredie si urobíme vo svojej hlave. 
Autor: Ivo Toman zakladateľ medzinárodnej spoločnosti TAXUS International, úryvok z knihy Motivace zvenčí je jako smrad… za pár hodin se vyvětrá. 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X