Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na niektoré potraviny sa zníži DPH, zlacnie mäso aj chlieb

1443772841 thinkstockphotos.470172007
ilustračné, Thinkstock
2. októbra 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Parlament vo štvrtok schválil návrh z dielne vládneho Smeru, podľa ktorého sa od budúceho roka zníži sadzba DPH. Zníženie DPH na potraviny platí na mäso, ryby, mlieko, maslo a chlieb z 20 na 10 percent. Slovensko sa tak zaradí medzi iné krajiny v EÚ, ktoré uplatňujú podobnú výšku DPH už oveľa skôr ako v roku 2015 či 2016.

Znížiť DPH na viac potravín nedovolili rozpočtové limity

Vládny Smer-SD si škrtá ďalšie opatrenie zo svojich sociálnych balíčkov. Vo štvrtok tak urobil predseda vlády Robert Fico v seneckých potravinách Coop Jednota po tom, čo parlament schválil nižšiu sadzbu dane z pridanej hodnoty na vybrané potraviny. „Som veľmi rád, že moja vláda splnila sľub, ktorý dala v rámci druhého sociálneho balíka a prispeje k razantnému zníženiu cien základných potravín,“ vyhlásil vo štvrtok Fico.

Okrem zlacnenia potravín to podľa neho bude znamenať aj podporu domácich producentov. Fakt, že sa neznižuje daň na všetky potraviny, premiér odôvodnil rozpočtovými limitmi, samotný výber konkrétnych potravín zase tým, že chceli podporiť najmä spotrebu výrobkov, ktoré sa produkujú na Slovensku. Nevylúčil ani to, že v budúcnosti sa okruh týchto potravín rozšíri.

V hre sú duálne ceny

Reálny pokles cien má podľa Fica zabezpečiť veľké memorandum, ktoré má pripraviť rezort pôdohospodárstva. V ňom by sa mali aj obchodníci zaviazať, že zníženie dane z pridanej hodnoty sa reálne premietne aj do koncových cien. Ako premiér dodal, v hre je aj myšlienka, že sa budú dočasne na pultoch zobrazovať duálne ceny, teda ceny s 20-percentnou sadzbou a ceny s novou 10-percentnou sadzbou.

O znížení dane z pridanej hodnoty na vybrané potraviny rozhodli vo štvrtok poslanci Národnej rady SR. Za samotný pozmeňujúci návrh poslanca Smeru-SD Ladislava Kamenického k novele zákona o dani z pridanej hodnoty zahlasovalo 99 zo 137 prítomných poslancov, proti boli iba dvaja. Okrem poslancov vládnej strany sa tak dočkal aj podpory opozičných poslancov, najmä z klubu KDH a OĽaNO.

Následne poslanci schválili aj novelu zákona o dani z pridanej hodnoty ako celok. Sadzba dane z pridanej hodnoty na mäso, ryby, mlieko, maslo a chlieb tak od 1. januára budúceho roku klesne zo súčasných 20 % na 10 %. Neúspešné pritom boli ďalšie podobné poslanecké návrhy opozície, ktoré smerovali predovšetkým k zníženiu dane na všetky potraviny.

Na tieto potraviny sa zníži DPH

Konkrétne sa podľa schváleného návrhu znižuje sadzba dane na čerstvé a chladené hovädzie mäso, čerstvé a chladené bravčové mäso, čerstvé a chladené mäso z oviec a kôz, hydinové mäso čerstvé alebo chladené a taktiež čerstvé alebo chladené králičie mäso.

Súčasťou zoznamu sú aj živé ryby a čerstvé a chladené sladkovodné ryby. Z rybaciny Smer-SD presadil nižšiu daň aj na rybie filé a ostatné rybie mäso zo sladkovodných rýb. Z mliečnych výrobkov sa do zoznamu vybraných potravín so zníženou sadzbou dostali iba samotné mlieko a maslo. Zoznam dopĺňa obyčajný chlieb.

Rozpočtový dopad zníženia sadzby dane z pridanej hodnoty na vybrané potraviny sa bude v nasledujúcich rokoch pohybovať pri úrovni 80 mil. eur ročne. V samotnom roku 2016 by sa mali vplyvom tohto opatrenia znížiť daňové príjmy o 76,9 mil. eur. V roku 2017 by sa mal dopad zníženia sadzby dane na vybrané potraviny zvýšiť na 80,6 mil. eur a v roku 2018 na 84,6 mil. eur.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X