Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na prerušenie dodávok plynu z Ruska sme pripravení

Na prerušenie dodávok plynu z Ruska sme pripravení
Ilustračné foto: SITA
2. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
“Na základe uskutočnených opatrení je možné konštatovať, že Slovensko je lepšie pripravené ako v roku 2009 na situáciu, ak by sa obdobné prerušenie dodávok plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu zopakovalo,“ uviedlo vo svojej pravidelnej správe Ministerstvo hospodárstva SR (MH).
 
Slovensko by sa v prípade plynovej krízy mohlo okrem klasických dodávok zemného plynu, ktoré sú zabezpečené na základe zmlúv jednotlivých dodávateľov, spoľahnúť aj na extra dodávky plynu vyplávajúce zo zmlúv Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).
 

Pri výpadku dodávok plynu máme zásobníky aj záložných dodávateľov

Dominantný dodávateľ plynu uzavrel ešte v roku 2009 diverzifikačné zmluvy so spoločnosťami E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Zmluva o výpomocných dodávkach plynu so spoločnosťou E.ON Ruhrgas bola podpísaná na obdobie desiatich rokov a s firmou GDF Suez na päť rokov. V prípade krízy dodajú obe zahraničné firmy pre potreby slovenských zákazníkov zo svojich západných zdrojov plyn až po 500 miliónov metrov kubických ročne. “Obe zmluvy garantujú dodávky plynu nezávislé od prepravy plynu cez územie Ukrajiny, pričom by boli zabezpečované reverzným tokom z Českej republiky,“ dodalo ministerstvo. 
 
Počas plynovej krízy by sa Slovensko spoliehalo aj na zásobníky zemného plynu. Tie majú celkovú kapacitu necelých 3,6 miliárd metrov kubických. K polovici augusta boli naplnené na 50 %. “Proces vtláčania zemného plynu do zásobníkov pokračuje ďalej v zmysle prevádzkových podmienok a predpisov prevádzkovateľov ako aj požiadaviek jednotlivých zákazníkov,“ doplnil rezort hospodárstva. 
 

 
Slovensko má oproti roku 2009 aj viac vyvinutú plynovú infraštruktúru. V rámci prepojenia slovenskej a českej prepravnej siete boli vykonané technické opatrenia, ktoré umožnia reverzný tok plynu z Českej republiky na Slovensko s kapacitou 36 miliónov metrov kubických denne. Pred zhruba troma rokmi bolo v rakúskom Baumgartene oficiálne sprevádzkované technické zariadenie, ktoré umožňuje využitie reverzného toku plynu v rámci prepravných sietí. Kapacita prepojenia je 17 miliónov metrov kubických plynu denne.
 
“V prípade mimoriadnych núdzových situácii by bolo možné využiť aj funkčné prepojenie na úrovni distribučných sietí Kittsee – Petržalka,“ dodalo ministerstvo. Od januára 2015 by malo byť Slovensko schopné vďaka novému prepojeniu dovážať zemný plyn aj z Maďarska. Intenzívne sa pripravuje aj projekt plynového prepojenia medzi Slovenskom a Poľskom. 
 
Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X