Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Návrh na ochranu spotrebiteľov sa vraj minie účinkom

Marketing/obchod zakaznici/28/navrh ochranu spotrebitelov vraj minie ucinkom
Poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská. Foto: SITA
21. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Návrh zákona o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní, ktorý do pripomienkového konania predložilo ministerstvo spravodlivosti a má riešiť problematiku rozhodcovského konania v spotrebiteľských sporoch, sa podľa nezaradených poslancov NR SR Lucie Žitňanskej a Miroslava Beblavého minie účinkom, jeho efekt bude pre ochranu spotrebiteľa minimálny a náklady na jeho realizáciu zbytočne vysoké. 

Opoziční poslanci žiadajú návrh zákona stiahnuť

Agendu spotrebiteľských sporov by mali podľa oboch opozičných poslancov vylúčiť z pôsobností rozhodcovských súdov. „Ministerským návrhom práva spotrebiteľov nebudú chránené dostatočne. Rozhodcovské súdy sú často len satelitmi nebankových subjektov, pre ochranu práv spotrebiteľov poskytujú nízky štandard a svojimi verdiktmi dostávajú do neriešiteľných situácií množstvo ľudí. Ministerstvo si v predloženom zákone predsavzalo ich činnosť regulovať, hoci už v súčasnosti nedokáže riadne vykonávať štátny dohľad nad exekútormi, znalcami, správcami a podobne. Návrhom zákona ešte preberá ďalšie podstatné kompetencie smerom k rozhodcom, rozhodcovským súdom a k rozhodcovskému konaniu. Pritom na účinný dohľad nemá, a ani nebude mať dostatok prostriedkov,“ vysvetlila Žitňanská dôvod podania zásadnej pripomienky. 
 

Beblavý a Žitňanská navrhujú iné riešenie ako rezort justície

Opoziční zákonodarcovia do parlamentu predložili balík zákonov, ktoré by mali zabezpečiť, aby v spotrebiteľských zmluvách, týkajúcich sa predovšetkým spotrebiteľských úverov, boli stanovené férové zmluvné podmienky, prebiehalo férovejšie rozhodovanie o vyrovnaní vzniknutých pohľadávok a aby bolo férovejšie aj samotné vymáhanie pohľadávok exekútormi.
 

 
„Riešime v nich aj rovnaký problém ako ministerstvo, zvolili sme však efektívnejší spôsob. Podľa nášho návrhu nebudú môcť nebankové subjekty obchádzať všeobecný súd tým, že spotrebiteľovi vnútia ustanovenia, podľa ktorých spory rozhoduje často blízky subjekt – rozhodcovský súd. Všeobecné súdy poskytujú neporovnateľne vyšší štandard ochrany práv spotrebiteľov a pokiaľ získa podporu náš návrh, nebude sa môcť pred exekútora dostať pohľadávka, ktorej nebude predchádzať rozhodnutie všeobecného súdu,“ vysvetlil Beblavý. Balík týchto zákonov chce podľa Žitňanskej postihnúť celý reťazec, ktorý spôsobuje problémy s neférovými zmluvami, nespravodlivým rozhodovaním o sporoch zo spotrebiteľských zmlúv a nespravodlivým vymáhaním nárokov zo spotrebiteľských zmlúv. 
 

Ministerstvo spravodlivosti považuje návrh dvoch poslancov za nesystémový a neodborný

Podľa vedenia rezortu možno nad ním len vysloviť počudovanie. „Pani Žitňanská dlhé roky pôsobila na MS SR a s úrovňou ochrany spotrebiteľa vo vzťahu k rozhodcovskému konaniu neurobila prakticky nič. Je plne zodpovedná za súčasný stav ochrany spotrebiteľa,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa MS Alexandra Donevová. Ministerstvo pripomína, že alternatívne riešenie spotrebiteľských sporov predstavuje štandardný nástroj, ktorý predpokladá aj legislatíva Európskej únie. Návrh MS SR aj v kontexte ostatných zmien podľa nich podstatným spôsobom zvýši ochranu spotrebiteľov, ktorí v žiadnom prípade nebudú zbavení možnosti domáhať sa súdnej ochrany na všeobecnom súde.
 

 
“Návrh zákona zároveň zavádza iba možnosť, nie povinnosť riešiť spotrebiteľský spor pred rozhodcovským súdom. Spotrebiteľ sa napriek uzavretej rozhodcovskej zmluve môže domáhať svojho práva podaním žaloby na všeobecnom súde. V prípade, ak by rozhodcovský súd napriek prísnemu dohľadu porušil právo spotrebiteľa, spotrebiteľ bude môcť veľmi jednoduchým spôsobom napadnúť takýto rozsudok žalobou na všeobecnom súde,“ dodala Donevová. 
 

Rozhodcovské súdy majú byť prísne regulované

Minister spravodlivosti Tomáš Borec koncom decembra predstavil nový osobitný zákon o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní. Spotrebitelia často nevedia, že sa v úverových zmluvách zaväzujú riešiť spory z týchto zmlúv pred rozhodcovským súdom a nie všeobecným súdom. Podľa legislatívy navrhnutej rezortom justície bude musieť byť rozhodcovská zmluva obsahovo aj formálne oddelená od spotrebiteľskej zmluvy a nebude môcť byť zakomponovaná „milimetrovým písmom“ v záverečných ustanoveniach zmluvy.
 
„Rozhodcovské súdy, ktoré budú riešiť spotrebiteľské veci, budú prísne regulované, čo dnes vôbec neexistuje. Budú registrované na ministerstve spravodlivosti, budú musieť spĺňať mnoho kritérií, ktoré budú veľmi prísne nastavené,“ uviedol minister spravodlivosti Tomáš Borec. Bez udelenej licencie súdy nebudú môcť rozhodovať v spotrebiteľských sporoch. Aj rozhodcovia takýchto súdov podľa ministra budú musieť spĺňať veľmi prísne kritériá. „Navyše bude možné v porovnaní s dnešným stavom podávať aj odvolanie proti rozhodnutiam rozhodcovských súdov,“ dodal Borec, podľa ktorého niektoré nebankovky v súčasnosti zneužívajú platný systém. Na súdoch je obrovské množstvo požiadaviek na vykonanie exekúcie. Spotrebitelia podľa Boreca neraz ani netušili, ako sa do takejto situácie dostali.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

05oct8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

12oct8:30Proces likvidácie spoločnosti od novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12oct8:30Proces likvidácie spoločnosti od novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X