Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

NBS mierne navyšuje odhad budúcoročného rastu HDP na 2,2 %

NBS mierne navyšuje odhad budúcoročného rastu HDP na 2,2 %
Národná banka Slovenska. Foto: SITA
10. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Hlavným zdrojom rastu ekonomiky export, pričom v horizonte predikcie by sa k nemu mal pridať aj domáci dopyt, čím by mal byť vývoj HDP viac vyvážený.

Rizikom ekonomiky ostáva zahraničný dopyt a konsolidačné opatrenia

Slovenské hospodárstvo v budúcom roku porastie o 2,2 %. Očakáva to Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej najnovšej prognóze, ktorú zverejnila v utorok. Oproti poslednej prognóze zo septembra tak svoj odhad budúcoročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) mierne navýšila o 0,1 percentuálneho bodu. Očakávania rastu HDP pre rok 2015 centrálna banka upravila zo septembrových 3,2 % na 3,1 %. V tomto roku pritom podľa NBS ekonomika porastie o 0,9 %, čo je rovnaký rast ako predpovedala v septembri.
 

 
Ako na utorňajšej tlačovej konferencii NBS uviedol jej guvernér Jozef Makúch, naďalej by mal byť hlavným zdrojom rastu ekonomiky export, pričom v horizonte predikcie by sa k nemu mal pridať aj domáci dopyt, čím by mal byť vývoj HDP viac vyvážený. „Hlavným rizikom smerom k nižšiemu rastu zostáva, podobne ako v predchádzajúcej predikcii, zahraničný dopyt a potreba dodatočných konsolidačných opatrení,“ tvrdí guvernér. 
 
Podľa člena bankovej rady NBS Jána Tótha stojí za miernym navýšením tohtoročného odhadu rastu hrubého domáceho produktu expanzívnejšia rozpočtová politika vlády, ako sa pôvodne očakávalo. Tá je podporovaná predovšetkým jednorazovými opatreniami. Pre rok 2015 je zase za miernym znížením prognózy rastu ekonomiky prehodnotenie úrovne zahraničného dopytu. 
 

 

Priemerná harmonizovaná inflácia by v budúcom roku mala dosiahnuť 1,3 %

Centrálna banka okrem miernych úprav prognóz rastu hrubého domáceho produktu v aktuálnej predikcii pristúpila aj k zníženiu výhľadu rastu spotrebiteľských cien. Priemerná harmonizovaná inflácia by tak mala v tomto roku dosiahnuť 1,5 % a v budúcom roku 1,3 %. V oboch prípadoch NBS zrevidovala prognózu rastu cien zhodne o 0,2 percentuálneho bodu nadol. Pre rok 2015 zostáva predikcia inflácie bez zmeny na úrovni 1,8 %. 
 
„Pomerne nízky rast cien by mal reflektovať slabý spotrebiteľský dopyt, pokles cien energií a stabilizáciu cien potravín a tlmiť by ho mala aj cyklická pozícia ekonomiky,“ uviedol guvernér Makúch s tým, že v roku 2015 by malo zrýchlenie rastu cien podporiť aj naštartovanie domáceho dopytu. „Rizikom vývoja cien sú predovšetkým odlišné ceny komodít, v porovnaní so zakomponovanými technickými predpokladmi, kde sa predpokladá ich pokles, resp. stabilizácia,“ dodal. 
 
V odhade zamestnanosti výraznejšie zmeny centrálna banka neavizuje. V tomto roku by mala zamestnanosť poklesnúť o 0,8 % a následne by mala začať mierne stúpať o 0,3 % v roku 2014 a o 0,5 % v roku 2015. Odhad rastu nominálnych miezd NBS pre tento rok ponechala na úrovni 2,6 %. Pre budúci rok ho navýšili o 0,4 percentuálneho bodu na 3,2 % najmä zapracovaním dohodnutého zvyšovania platov vo verejnej správe. Reálne mzdy by tak v tomto roku mali stúpnuť o 1,1 % a o rok o 2 %. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X