Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

NBS odhaduje mieru nezamestnanosti o dve desatiny vyššiu

NBS odhaduje mieru nezamestnanosti o dve desatiny vyššiu
Národná banka Slovenska. Foto: SITA
7. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Podľa analytikov Národnej banky Slovenska (NBS) ubudlo v poslednom kvartáli roku 2012 v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom až približne 20 tisíc zamestnancov.
 
Analytici menového úseku pritom vychádzajú z metodiky výberového zisťovania pracovných síl.
 

Nezameastnanosť možno ešte vzrastie po ukončení PN-iek

Veľká časť z nich podľa Alexandra Karšaya z NBS pravdepodobne nastúpila na PN, a tým sa neprejavila v počte nezamestnaných. „Ak by sa tieto osoby štandardne zaradili medzi nezamestnaných, čo pravdepodobne nastane neskôr, bola by miera nezamestnanosti približne o dve desatiny vyššia,“ uviedol Karšay. Podľa údajov Štatistického úradu, ktoré zverejnil v stredu, sa počet nezamestnaných na Slovensku zvýšil v štvrtom štvrťroku 2012 oproti predchádzajúcemu štvrťroku o viac ako osem tisíc. Kvartálne údaje trhu práce podľa Karšaya potvrdili negatívne signály z predchádzajúcich indikátorov.
 
 
Karšay neočakáva, že by sa vývoj v prvom kvartáli tohto roka zásadne líšil od toho predchádzajúceho. „Aj keď sa niektoré indikátory, najmä čo sa týka sentimentu a očakávaní podnikov, zlepšujú, predbežné údaje o znížení počtu dohôd môžu priniesť mierne prudší pokles zamestnanosti ako NBS očakávala v prognóze P4QA 2012,“ skonštatoval Karšay. Samotné mzdy podľa neho korešpondovali s oslabeným ekonomickým vývojom a medzikvartálne vzrástli o 0,1 %. „Kompenzácie zamestnancov vzrástli o niečo prudšie, ale pravdepodobne ich dodatočne ovplyvnilo vyplatené odstupné,“ konštatoval Karšay. Ako pokračoval, slabý dopyt po práci a zvýšené odvodové zaťaženie bude tlmiť nárast miezd. 
 
Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v minulom roku medziročne zvýšila o 0,4 percentuálneho bodu na 14 %. Oproti roku 2011 išlo o nárast počtu nezamestnaných o 9,6 tisíca na 377,5 tisíc osôb. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR. V samotnom štvrtom kvartáli vlaňajška priemerný počet nezamestnaných osôb medziročne vzrástol o 11,9 tisíca na 390,4 tis. osôb. Miera nezamestnanosti sa tak v štvrtom štvrťroku 2012 medziročne zvýšila o 0,4 percentuálneho bodu na 14,4 %. 
 
U žien nezamestnanosť v októbri až decembri minulého roka vzrástla o 0,6 bodu na 15 % a u mužov sa zvýšila o 0,2 bodu na 14 %. „V štvrtom štvrťroku 2012 oproti tretiemu štvrťroku 2012 vzrástla sezónne očistená nezamestnanosť o 8,8 tisíca na 387,2 tisíc osôb,“ uvádza ŠÚ SR. Mimoriadne vysoký podiel na trhu práce pretrvával v skupine dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú bez práce dlhšie ako jeden rok. Z celkového počtu nezamestnaných dlhodobo nezamestnaní tvorili 64,9 %. V porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2011 sa ich počet zvýšil o 3,1 % na 253,4 tis. osôb.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X