Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

NBS znížila odhad rastu slovenskej ekonomiky

Ilustračné foto SITA
7. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Národná banka Slovenska (NBS) zrevidovala svoj odhad hospodárskeho rastu pre tento rok. Podľa prognózy, ktorú banka zverejnila v piatok, by totiž slovenské hospodárstvo malo v tomto roku stúpnuť o 2,4 %, kým v septembri sa očakával rast na úrovni 2,7 %.

 
Prognózu pre budúci rok centrálna banka zrevidovala smerom nadol, a to z 2 % na 1,6 %. Podľa národnej banky v prognóze pretrvávajú riziká v reálnej ekonomike smerom nadol, a to vplyvom možného ďalšieho znižovania zahraničného dopytu a tiež vplyvom prípadných ďalších konsolidačných opatrení. V cenovom vývoji prevládajú v rokoch 2013 a 2014 riziká smerom nahor. 
 

Predpoveď NBS ovplyvnil aj negatívny výhľad na trhu práce

Decembrová strednodobá predikcia bola podľa centrálnej banky najvýraznejšie ovplyvnená nižším zahraničným aj domácim dopytom a negatívnymi trendmi z predstihových indikátorov, vrátane trhu práce. Slovenská ekonomika vykázala aj v treťom štvrťroku relatívne rýchly medzikvartálny rast, a to o 0,6 %. Najnovšie zverejnené údaje o vývoji štruktúry HDP potvrdili, že hlavným zdrojom rastu ekonomiky bol zahraničný dopyt, pričom domáci dopyt je stále utlmený. Rast ekonomiky v treťom kvartáli však nebol podľa národnej banky dostatočne silný, aby dokázal vytvoriť nové pracovné miesta, takže zamestnanosť stagnovala. 
 
 
Zhoršujúce sa domáce indikátory dôvery a slabší očakávaný zahraničný dopyt viedli najmä v roku 2013 k výraznejšiemu prehodnoteniu predikcie základných makroekonomických ukazovateľov smerom nadol v porovnaní s predchádzajúcou predikciou. Spomalenie rastu ekonomiky v budúcom roku sa podľa Národnej banky Slovenska negatívne odrazí na trhu práce. Nárast nezamestnanosti môže byť ešte prehĺbený legislatívnymi opatreniami. Vyšší rast ekonomiky na úrovni 3,5 % centrálna banka očakáva v roku 2014, a to vplyvom silnejšieho vonkajšieho a domáceho dopytu. Rizikom je však podľa národnej banky konsolidácia v roku 2014, s ktorou súčasná prognóza ešte neráta. 
 
V cenovom vývoji sa predpokladá výraznejšie spomalenie inflácie v roku 2013 a následný mierny pokles na úroveň približne 2 % v roku 2014. Najväčší vplyv na spomalenie inflácie by mal mať pokles cien komodít s pozitívnym vplyvom na ceny energií. V raste cien by sa mali prejavovať len nákladové faktory, keďže domáci dopyt je značne utlmený. „Kúpyschopnosť obyvateľstva by sa mala zlepšiť, keďže očakávame pokles inflácie,“ povedal viceguvernér NBS Ján Tóth. „Súčasnou predikciou sa dostávame mimo pásma analytikov, sme pesimistickejší ako väčšina trhu,“ doplnil Tóth. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

20jan8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

20jan8:30Zadávanie zákaziek na nadlimitnom elektronickom trhovisku (NET) - Workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Verejné obstarávanie-obstarávateľ

20jan8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X