Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Neplatenie faktúr by malo byť podľa AZZZ trestné

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
9. júna 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Pre ozdravenie podnikateľského prostredia na Slovensku by sa mal zmeniť zákon o reštrukturalizácií, zohľadňovať by sa tiež mala druhotná platobná neschopnosť firiem.

Problémom sú tiež podvodné prepisy zadlžených firiem na „biele kone“

Nezaplatenie faktúr by malo byť podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR trestným činom. „Trváme na tom, že ak nastane stav, kedy nebude uhradená odsúhlasená a uznaná faktúra, budú štatutárni zástupcovia tresne stíhaní s tými najprísnejšími postihmi, vrátane zaistenia ich majetku, ktorý môže byť použitý na sanovanie vzniknutých škôd,“ uviedla asociácia v utorok.

V spolupráci so Slovenským živnostenským zväzom (SŽZ) vytvorila AZZZ SR zoznam problémov malého a stredného podnikania, ktoré by sa mali urgentne riešiť pre ozdravenie podnikateľského prostredia na Slovensku. 

Podľa AZZZ by sa mal zmeniť zákon o reštrukturalizácii, aby sa stratila motivácia neserióznych podnikateľov, dávať podvodne svoje firmy do reštrukturalizácie a zbaviť sa dlhov na úkor najmenších podnikateľov.

Problémom sú tiež podvodné prepisy zadlžených firiem na „biele kone“. „Považujeme tento jav za veľmi devastujúci a žiadame zmeniť zákony tak, aby toto bolo znemožnené. Doterajší stav je neakceptovateľný,“ konštatovala AZZZ. 

Zákon by mal zohľadniť druhotnú platobnú neschopnosť. „Je predsa rozdiel, ak je firma v druhotnej platobnej neschopnosti, alebo si ju sama spôsobuje. Aj zákon by mal tento zásadný rozdiel odlišovať a nastaviť mechanizmus ochrany tých, ktorí sa do nej dostali nie vlastnou vinou,“ vysvetlila AZZZ. 

Okrem iného sa zamestnávatelia so živnostenským zväzom zhodli, že platenie dane z pridanej hodnoty (DPH) až po úhrade faktúry by mimoriadne ozdravilo celé podnikateľské prostredie. Pomôcť malým a stredným podnikateľom by mohla lehota splatnosti faktúr do 60 dní, či jasná majetková štruktúra schránkových firiem.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X