Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nezamestnanosť na Slovensku v januári vzrástla na 13,61 %

Nezamestnanosť na Slovensku v januári vzrástla na 13,61 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Najvýraznejší medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti, a to 0,14 percentuálneho bodu, vykázal Prešovský kraj. 

Nezamestnanosť vrátane ľudí na péenke a na absolventskej praxi dosiahla 14,9 %

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v januári tohto roka 13,61 %. V porovnaní s decembrom minulého roka vzrástla o 0,11 percentuálneho bodu. Vo štvrtok o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Medziročne evidovaná miera nezamestnanosti klesla o 1,19 percentuálneho bodu. Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie (UoZ) dosiahol v prvom mesiaci tohto roku 367,2 tis osôb. V porovnaní s decembrom 2013 tak tento stav vzrástol o 2 996 osôb. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, pokleslo o 32 146 osôb. 
 
Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu UoZ, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla v januári 14,9 %, čo predstavuje 402,1 tisíc osôb. Medzimesačne to znamenalo nárast o 0,12 percentuálneho bodu, medziročne však celková miera poklesla o 1,23 percentuálneho bodu. Celkový počet nezamestnaných tak v januári medzimesačne vzrástol o 3,2 tisíc. Medziročne celkový počet uchádzačov o prácu poklesol o 33,3 tisíc osôb. 
 

 
Najvýraznejší medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti, a to 0,14 percentuálneho bodu, vykázal Prešovský kraj. Naopak, najvýraznejší medzimesačný nárast o 0,89 percentuálneho bodu evidoval Banskobystrický kraj. Najvyšší medziročný pokles miery evidovanej nezamestnanosti o 2,11 bodu zaznamenal Košický kraj, najvyšší medziročný nárast o 0,17 percentuálneho bodu Bratislavský kraj. 
 

Za rast nezamestnanosti môžu aj opatrenia vlády

Januárový rast miery evidovanej nezamestnanosti je podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa McROY Group Luboša Sirotu možné vo veľkej miere pripísať sezónnemu vývoju, ale i legislatívnym zásahom. „Rast nezamestnanosti je po silnejšej vianočnej sezóne pomerne bežnou záležitosťou. Pozitívom je, že prílev nových nezamestnaných sa medziročne znížil o asi 8-tisíc osôb. Negatívom je zas fakt, že na prelome rokov opäť vstúpili do platnosti nové opatrenia štátu, ktoré apetít firiem prijímať nových ľudí znižujú. Tentoraz je to rozširovanie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, či zavádzanie daňových licencií,“ povedal Sirota. 
 
Napriek medzimesačnému rastu nezamestnanosti spoločnosť McROY Slovakia predpokladá, že rok 2014 bude pozitívnejší než ten uplynulý. Rast zamestnanosti by mohol dosiahnuť asi 1 %, avšak za podmienok, že sa nebude masívne uplatňovať nové pravidlo o rozširovaní platnosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a nenastanú ďalšie negatívne zásahy do podnikateľského prostredia. 
 
Analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub považuje mierny nárast miery nezamestnanosti na 13,61 % za dobrý výsledok. “ Ide o dobrý výsledok, pokiaľ ho porovnáme s predchádzajúcim rokom. V januári 2013 totiž nezamestnanosť dosahovala hodnotu 14,8 %, teda výrazne viac, ako dnes,“ upozornil. Na nezamestnanosti sa podľa neho pozitívne prejavuje stále rastúca ekonomika. „Aj keď jej rast nie je zásadne veľký, trh práce sa postupne upokojuje a dokáže mierne znižovať nezamestnanosť,“ tvrdí Kozub. K tomu, aby nezamestnanosť výraznejšie klesla, však bude podľa neho potrebné vyššie tempo rastu ekonomiky.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X