Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nezamestnanosť v treťom kvartáli vzrástla na 13,7 %

Nezamestnanosť v treťom kvartáli vzrástla na 13,7 %
Ilustračné foto SITA/AP
6. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Miera nezamestnanosti na Slovensku podľa výberového zisťovania pracovných síl sa v treťom kvartáli 2012 medziročne zvýšila o 0,5 percentuálneho bodu na 13,7 %.

 
Ako informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, počet nezamestnaných v absolútnom vyjadrení oproti 3. štvrťroku 2011 vzrástol o 16,7 tis. na 371,3 tis. osôb.
 

Najväčším problémom je dlhodobá nezamestnanosť

„Tempo medziročného rastu nezamestnanosti sa v jednotlivých štvrťrokoch tohto roka postupne zrýchľovalo až na 4,7 % v 3. štvrťroku,“ uviedol ŠÚ SR. U žien vzrástla o 1,2 percentuálneho bodu na 14,5 % a u mužov klesla o 0,1 percentuálneho bodu na 13 %. V medzikvartálnom porovnaní vzrástla sezónne očistená nezamestnanosť o 2,6 tisíca, teda o 0,7 % na 376,3 tis. osôb.
 
 
Celkovú situáciu naďalej negatívne ovplyvňovala hlavne dlhodobá nezamestnanosť. Počet osôb nezamestnaných viac ako jeden rok dosiahol 236,8 tisíca, z nich 69,8 % bolo nezamestnaných viac ako dva roky. Zvýšenie celkovej nezamestnanosti sa prejavilo predovšetkým v absolútnom raste počtu dlhodobo nezamestnaných osôb o 16,1 tisíca. V prípade krátkodobej nezamestnanosti, teda do jedného roka, zaznamenal ŠÚ mierny rast o 0,6 tis. na 134,5 tis. osôb. 
 

Najviac prepustených išlo z priemyslu

Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac nezamestnaných osôb pracovalo v priemysle (21,3 %). Najvyšší relatívny prírastok počtu nezamestnaných bol v odvetviach informačné a komunikačné činnosti, zdravotníctvo a sociálna pomoc a administratívne služby. Relatívne najviac klesol počet nezamestnaných v ostatných činnostiach a v činnostiach v oblasti nehnuteľností. 
 
Počet nezamestnaných osôb medziročne vzrástol vo všetkých krajoch v rozsahu od 0,9 % (Košický kraj) do 14,5 % (Trenčiansky kraj). Na celkovom počte nezamestnaných v SR sa v najväčšej miere podieľali kraje východného Slovenska (Košický 20,1 % a Prešovský 18,8 %). Zároveň tieto dva kraje vykázali aj najvyššiu úroveň miery nezamestnanosti (Košický 19,9 % a Prešovský 18 %). Miera nezamestnanosti sa medziročne zvýšila vo väčšine krajov, najviac v Trenčianskom kraji, o 1 percentuálny bod. V 1. až 3. štvrťroku nezamestnanosť medziročne vzrástla o 3,7 % na 373,2 tis. osôb. Miera nezamestnanosti sa tak zvýšila o 0,4 percentuálneho bodu na 13,8 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X