Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nezamestnanosť vo februári medziročne klesla v 7 krajoch

Nezamestnanosť vo februári medziročne klesla v 7 krajoch
Ilustračné foto SITA
24. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

O zníženie počtu disponibilných nezamestnaných sa pričinil najmä vyšší počet ľudí, ktorých úrady práce umiestnili na vykonávanie malých obecných služieb. 

Najvýraznejší pokles vykázal Nitriansky kraj

Miera nezamestnanosti na Slovensku vo februári tohto roka medziročne klesla v siedmich krajoch. Jediným krajom, ktorý minulý mesiac zaznamenal medziročný nárast nezamestnanosti, bol Bratislavský kraj. Išlo o zvýšenie miery nezamestnanosti o 0,1 percentuálneho bodu na 6,17 %. Najvýraznejší pokles miery nezamestnanosti v porovnaní s februárom minulého roka vykázal Nitriansky kraj, kde miera nezamestnanosti klesla o 2,14 percentuálneho bodu na 12,44 %. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
 
Druhé najvýraznejšie medziročné zníženie miery nezamestnanosti bolo vo februári v Košickom kraji. V tomto kraji miera nezamestnanosti klesla o 1,85 percentuálneho bodu na 17,14 %. Nasleduje Prešovský kraj s medziročným poklesom miery nezamestnanosti o 1,78 percentuálneho bodu na 18,97 % a Banskobystrický kraj, ktorý vykázal oproti februáru vlaňajška pokles miery nezamestnanosti o 1,5 percentuálneho bodu na 18,87 %. V Trnavskom kraji miera nezamestnanosti oproti februáru 2013 klesla o 0,85 percentuálneho bodu na 9,17 %, v Žilinskom kraji išlo o zníženie o 0,77 percentuálneho bodu na 12,49 % a v Trenčianskom kraji sa miera nezamestnanosti vo februári medziročne znížila o 0,73 percentuálneho bodu na 10,71 %. 
 

 

V nezamestnanosti vedie Rimavská sobota

Najvyššiu mieru nezamestnanosti zo všetkých okresov na Slovensku má už dlhodobo okres Rimavská Sobota. Na konci februára v ňom miera nezamestnanosti dosiahla 32,13 %, čo bolo o 2,36 percentuálneho bodu menej ako vo februári vlaňajška. Nasleduje okres Revúca, kde miera nezamestnanosti v druhom mesiaci tohto roka medziročne klesla o 3,27 percentuálneho bodu na 30,34 %. Tretí najhorší v miere nezamestnanosti je okres Poltár. V ňom bola na konci februára miera nezamestnanosti 27,45 %. V porovnaní s koncom februára 2013 ide o pokles o 0,71 percentuálneho bodu. 
 
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla vo februári tohto roka 13,49 %. V porovnaní s prvým mesiacom tohto roka klesla o 0,12 percentuálneho bodu. Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti znížila o 1,22 percentuálneho bodu. 
 

Zvýšil sa počet dočasne práceneschopných nezamestnaných

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci minulého mesiaca 364,1 tis. osôb. V porovnaní s januárom tohto roka ide o pokles o 3,1 tis. ľudí. O zníženie počtu disponibilných nezamestnaných sa pričinil najmä vyšší počet ľudí, ktorých úrady práce umiestnili na vykonávanie malých obecných služieb. Kým ku koncu januára išlo o vyše 6,9 tis. nezamestnaných, ku koncu minulého mesiaca tieto práce vykonávalo 9,2 tis. nezamestnaných.
 

 
Zvýšil sa aj počet dočasne práceneschopných nezamestnaných, a to medzimesačne o 279 osôb. Na absolventskej praxi bolo minulý mesiac umiestnených 3,4 tis. nezamestnaných, čo je v porovnaní s januárom nárast o 132 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol takmer o 33 tis. osôb. 
 
Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla vo februári 14,89 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,01 percentuálneho bodu, medziročne celková miera klesla o 1,31 percentuálneho bodu. Celkový počet nezamestnaných tak vo februári medzimesačne klesol o 248 osôb na 401,9 tis. osôb. Medziročne sa celkový počet uchádzačov o prácu znížil o 35,2 tis. ľudí.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X