Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Novela zákona o vodách zvýši ceny potravín, tvrdí Simon

Ekonomika/48/novela zakona vodach podla simona zvysi ceny potravin
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
22. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podľa exministra poľnohospodárstva zákon zavedie poplatky za závlahovú vodu, zvýšia sa aj ceny potravín.

Slováci si vraj budú musieť priplatiť aj za minerálky

Drahšie ovocie, zelenina, minerálky či kúpeľná starostlivosť. Takýto vývoj prognózuje podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon. Viac z peňaženiek Slovákov podľa neho vytiahne novela zákona o vodách z dielne ministerstva životného prostredia, ktorá, ako tvrdí, zavádza pre občanov akúsi ďalšiu daň.
 
„Napríklad tým, že sa zavedú poplatky za závlahovú vodu, zvýšia sa aj ceny potravín,“ konštatuje Simon s tým, že sa to dotkne najmä ovocia a zeleniny. Podotýka, že Slováci si budú musieť priplatiť aj za minerálky, podľa jeho prepočtov 30 centov na 1,5-litrovú fľašu. Tvrdí, že vďaka tejto novele sa slovenské výrobky postupne vytratia z pultov predajní, občania o ne nebudú mať pre vyššie ceny záujem. „Tým pádom hrozí, že narastie počet nezamestnaných,“ uviedol podpredseda Most-Híd. Drahšia podľa neho bude aj kúpeľná starostlivosť, pri ktorej sa prírodná minerálna voda využíva.
 

 
Simon kritizuje aj to, že novela definujúca pravidlá obchodovania s vodou úplne vylúči občana z rozhodovania o svojom vlastníctve. Odvoláva sa pritom na ústavu, podľa ktorej je voda spoločným vlastníctvom Slovenskej republiky, ako aj na vyhlásenie OSN deklarujúce, že prístup k vode je ľudské právo. „Navyše rámcová smernica EÚ o vode prehlasuje, že voda nie je komerčný výrobok ako iné výrobky, ale skôr dedičstvo, ktoré treba chrániť, brániť a nakladať s ním ako takým,“ dodal Simon. 
 
Podľa Ministerstva životného prostredia SR poslanec Simon straší a zavádza ľudí. „O vyššej cene potravín, minerálok a kúpeľnej liečby nemôže byť ani reč. Pre minerálnu vodu sa na základe novely vodného zákona pre územie Slovenska žiadne ceny, ani poplatky nemenia,“ reagoval hovorca ministerstva Maroš Stano. Podľa neho zavedenie spoplatnenia závlahovej vody bolo podmienkou Európskej komisie pre schválenie nového operačného programu a následné čerpanie eurofondov v najbližších rokoch. „Nový zákon pritom ani výšku poplatku nestanovuje, to určí až vláda v novom nariadení v budúcnosti, pričom rezort bude maximálne zohľadňovať zložitú situáciu poľnohospodárov,“ konštatoval Stano.        
 
Novelu vodného zákona schválila vláda začiatkom júna. Novela mimo iného zavádza pravidlo, že preprava a prevoz vody mimo územia Slovenska má podliehať povoleniu štátu. Taktiež stanovuje lehoty na odber povrchových a podzemných vôd na desať rokov, čím sa má zväčšiť priestor na ochranu a spravodlivé prerozdeľovanie vody. Ak novelu schváli parlament, účinnosť má nadobudnúť 1. októbra.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X