Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Novú formu kolkov bude možné tento rok využiť na 300 miestach

Novú formu kolkov bude možné tento rok využiť na 300 miestach
Zdroj: www.e-kolky.sk, © 2014 Slovenská pošta
30. septembra 2014 Zdroj Podnikam.SK, MS Tlačiť

Prednostne sú do nového systému e-Kolok pripájané pracoviská ministerstva vnútra, postupne sa kiosky inštalujú aj na najväčšie katastrálne úrady.

Na vrátenie starých kolkov bude ešte viac ako rok

Zavádzanie nového systému platenia súdnych a správnych poplatkov tzv. e-Kolkov do praxe, ktoré začalo v apríli tohto roka, sa postupne blíži k záveru. Od začiatku budúceho roka nový systém úhrady úplne nahradí v súčasnosti využívané platenie papierovými kolkovými známkami.

K polovici septembra tohto roku bolo do prevádzky uvedených 99 samoobslužných platobných terminálov tzv. kioskov, pričom do konca roka by mal prevádzkovateľ nového systému, Slovenská pošta, inštalovať spolu tri stovky týchto terminálov. 

Kiosky pribúdajú aj na katastrálnych úradoch

Ako spresnila pre Podnikam.sk hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová, prednostne sú do nového systému e-Kolok pripájané pracoviská ministerstva vnútra, a to okresné dopravné inšpektoráty a oddelenia dokladov. Postupne sa kiosky taktiež inštalujú aj na najväčšie katastrálne úrady.

„Nový systém bude postupne nasadzovaný aj na ostatné úrady a súdy nielen prostredníctvom kioskov, ale aj formou e-kolkovačov, prípadne softvérových pokladní, v závislosti od množstva spoplatňovaných úkonov vybavovaných na danom úrade,“ dodáva Pondelová. E-kolkovače budú pritom dodávané v neskoršej fáze nasadzovania platobného systému.

O e-Kolky je podľa Slovenskej pošty záujem

Občania si podľa Slovenskej pošty na nový systém platenia poplatkov zvykajú. Kým napríklad v júli tohto roka dosiahol počet úhrad prostredníctvom kioskov 20 tisíc v sume viac ako 650 000 eur, v auguste to už bolo takmer 38 tisíc úhrad v sume viac ako  1,3 mil. eur.

„Už doterajšia prevádzka nového platobného systému e-Kolok  nám potvrdila, že o službu je veľký záujem. Podstatné výhody z pohľadu občanov sú predovšetkým šetrenie času, keďže poplatok je možné zaplatiť priamo na úrade a možnosť úhrady tak v hotovosti, ako aj platobnou kartou,“ konštatuje hovorkyňa pošty.

Súčasné možnosti:

  • Papierové kolky sa kupujú v sieti pracovísk Slovenskej pošty a až následne sa použijú na úrade.
  • Platba len v hotovosti.
  • Nutná kombinácia rôznych nominálnych hodnôt papierových kolkov na zaplatenie jediného poplatku.

Nový systém:

  • Občan zaplatí poplatok za úkon priamo na úrade, kde oň požiada.
  • Možnosť hotovostnej aj bezhotovostnej úhrady.
  • Občan platí presnú sumu za úkon (výber položky v menu).

Hlavnou výhodou nového systému je podľa ministerstva financií to, že zabezpečuje možnosti platby pre občana priamo na úrade, kde mu je služba štátu poskytnutá. Cieľom nového spôsobu platenia správnych a súdnych poplatkov je totiž podľa rezortu zvýšenie komfortu občanov a firiem. Rovnako má nový systém zjednodušiť a sprehľadniť celý systém.  

„V novom systéme tiež existujú viaceré možnosti platieb, teda umožňuje aj bezhotovostnú úhradu poplatkov. Ide o jeden z najmodernejších systémov platenia poplatkov v Európe,“ dodáva pre Podnikam.sk ministerstvo financií.

Na vrátenie kolkov bude ešte viac ako rok

V súčasnosti využívanými papierovými kolkami bude možné správne alebo súdne poplatky uhradiť už len do konca tohto roka. Pošta ich bude predávať len do konca novembra 2014. Ak však niekomu zostanú kolky aj po začiatku budúceho roka, bude ich môcť vrátiť Slovenskej pošte, a to na základe písomnej žiadosti, do konca novembra 2015. 

Podrobné informácie o novom systéme platenia poplatkov je možné nájsť na stránke Slovenskej pošty www.e-kolky.sk, kde je okrem iného aj aktuálna mapa pokrytia novým systémom.

Po absolvovaní Obchodnej akadémie vo Svidníku pokračoval v štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. V roku 2007, ešte popri štúdiu, začal pracovať ako redaktor pre ekonomickú redakciu agentúry SITA. Venoval sa hlavne makroekonomike, financiám a investovaniu. Ekonomickému svetu ostal verný a po niekoľkých rokoch v agentúre prešiel na pozíciu editora a neskôr šéfeditora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X