Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

O odvodovej úľave rozhodnú poslanci v skrátenom konaní

O odvodovej úľave rozhodnú poslanci v skrátenom konaní
NR SR. Foto: SITA
25. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V prípade prijatia zákona v neskoršom čase, by hrozili štátu značné hospodárske škody vyplývajúce najmä z výrazného zvýšenia ceny práce.

Podľa Mihála zákon obsahuje nezmysly a nebude fungovať

Poslanci budú o návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý zavádza odvodovú odpočítateľnú položku (OOP), rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. O opatrení, ktoré znižuje zdravotné odvody nízkopríjmovým zamestnancom tak rozhodnú už na aktuálnej schôdzi. Skrátené konanie navrhla zákonodarcom vláda, aby mohli zmeny nadobudnúť účinnosť už od prvého januára budúceho roka, teda v rovnakom čase ako sa zvýši minimálna mzda na 380 eur.

„V prípade prijatia zákona v neskoršom čase, by hrozili štátu značné hospodárske škody vyplývajúce najmä z výrazného zvýšenia ceny práce pre zamestnávateľov nízkopríjmových osôb a s ním súvisiace hroziace prepúšťanie a rast nezamestnanosti a hospodárske ťažkosti podnikov,“ zdôvodnil zrýchlený postup minister zdravotníctva Viliam Čislák.

Takéto skrátené konanie však nenašlo pochopenie u opozičných poslancov, poukazovali na to, že ide o závažné opatrenie, ktoré si vyžaduje diskusiu a mala by sa k nemu vyjadriť aj odborná verejnosť. Podľa poslanca Ivana Švejnu (Most – Híd) ide o nedomyslený návrh, ktorý diskriminuje iné skupiny obyvateľov a prehlbuje deficit verejných financií.

Jozef Mihál (SaS) zase dopĺňa, že legislatíva obsahuje „niekoľko nezmyslov“ a preto nebude fungovať. S ministrom sa stavil o sto eur, že ten v začiatkoch budúceho roka prinesie do parlamentu novelu, ktorou sa bude musieť legislatíva opravovať. „Pretože vám zdravotné poisťovne prídu klopať na dvere, že toto predsa takto nemôže byť. To všetko je dané tým, že vy tu robíte marketing, fajočky, sociálne balíčky, ale nerobíte zákony poctivo tak, ako by sa mali,“ skonštatoval Mihál. 

Vďaka OOP sa majú od budúceho roka znížiť zdravotné odvody pre zamestnancov s príjmom do 570 eur mesačne, resp. 6 840 eur ročne. Odvodová odpočítateľná položka má byť v rovnakej výške ako budúcoročná minimálna mzda, čiže 380 eur mesačne, v prepočte na celý rok 4 560 eur. Zamestnanec s minimálnou mzdou nebude platiť žiadne zdravotné odvody. S rastom príjmu o jedno euro, klesne suma OOP o dve eurá. Výpadok príjmov zdravotných poisťovní, ktoré im spôsobí odvodová úľava, sa bude kompenzovať cez platby za poistencov štátu. Tie sa v zákone navrhujú vo výške 4,16 percenta z vymeriavacieho základu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X