Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Objem nových investícií v slovenskom hospodárstve klesá

Objem nových investícií v slovenskom hospodárstve klesá
Fotobanka Pixmac
6. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Objem nových investícií v slovenskom hospodárstve naďalej klesá. Ako totiž vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, v treťom kvartáli tohto roka dosiahla tvorba hrubého kapitálu 4,583 mld. eur, čo znamenalo medziročný pokles o 10,2 %.

 
Tvorba hrubého fixného kapitálu z toho predstavovala 3,978 mld. eur pri medziročnom poklese o 3,7 %. Zmena stavu zásob predstavovala 605,1 mil. eur.
 

Zníženie investičnej aktivity vykázali všetky sektory

Tvorbu hrubého fixného kapitálu ovplyvnilo podľa úradu najmä zníženie objemu nakúpených nových fixných aktív o 4,1 % v hodnote 3,948 mld. eur. Nižšia bola aj hodnota nadobudnutého použitého dlhodobého majetku o 15,7 %. Z hľadiska jednotlivých sektorov najväčší objem investícií smeroval do nefinančných korporácií, a to 70,2 %. Domácnosti investovali 19,7 %, verejná správa 8,6 %, finančné korporácie 1,3 % a neziskové inštitúcie slúžiace domácnostiam 0,2 % z celkových kapitálových výdavkov. 
 
 
Zníženie investičnej aktivity vykázali všetky sektory. Vo finančných korporáciách klesol objem investícií o 26,7 %, vo verejnej správe o 5,1 %, v domácnostiach o 3,8 %, v nefinančných korporáciách o 3 % a v neziskových inštitúciách slúžiacich domácnostiam o 0,5 %. 
 

Kapitál odchádza najmä zo stavebníctva

Z hľadiska jednotlivých druhov aktív sa znížila tvorba fixného kapitálu hlavne v zložke stavieb. Hodnota stavebných investícií klesla o 4,3 %, v tom investície do budov na bývanie o 4,2 % a do ostatných stavieb o 4,3 %. Objem strojových investícií klesol o 3,1 % v dôsledku poklesu výdavkov do ostatných strojov a zariadení o 5,1 % a nárastu výdavkov do dopravných prostriedkov o 4,2 %. Menej financií sa vynaložilo na zaobstaranie nehmotných fixných aktív o 5,2 % a kultivovaných aktív o 4,2 %. 
 
Kapitálové výdavky do strojov dosiahli 2,056 mld. eur, z toho do dopravných prostriedkov 443 mil. eur. Do stavieb sa investovalo 1,714 mld. eur, z toho do budov na bývanie 385 mil. eur. Na získanie nehmotných fixných aktív sa vynaložilo 131,5 mil. eur a kultivovaných aktív 76,7 mil. eur. Stav zásob v ekonomike sa k 30. septembru oproti stavu na začiatku roka 2012 zvýšil o 353,5 mil. eur. Zvýšenie zásob v bežných cenách ovplyvnil najmä rast zásob nedokončenej výroby o 10,3 %, materiálu o 8,2 %, výrobkov a zvierat o 6,6 % a tovaru o 1,8 %. 
 
Od januára do konca septembra dosiahla celková tvorba hrubého kapitálu 11,422 mld. eur, v tom objem hrubého fixného kapitálu bol 11,068 mld. eur a zmena stavu zásob 353,5 mil. eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka klesla tvorba hrubého kapitálu o 11,6 %, z toho tvorba hrubého fixného kapitálu o 3,2 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X