Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Objem poskytnutej štátnej pomoci vlani poklesol o 16,6 %

Objem poskytnutej štátnej pomoci vlani poklesol o 16,6 %
Fotobanka Pixmac
9. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Objem štátnej pomoci na Slovensku v minulom roku dosiahol 294 mil. eur. V medziročnom porovnaní sa tak objem štátnej pomoci podľa údajov Ministerstva financií SR znížil o 16,6 %.
 
Z celkového objemu štátnej pomoci bolo pritom v minulom roku 131,95 mil. eur poskytnutých z národných zdrojov a 162,1 mil. eur predstavovali prostriedky z fondov Európskej únie.
 

Štát znížil pomoc najmä pri zamestnanosti

Podiel poskytnutej štátnej pomoci na jedného obyvateľa Slovenska v minulom roku predstavoval 54,34 eura. Výrazné medziročné zníženie štátnej pomoci v minulom roku rezort financií podľa správy, ktorú predložil do pripomienkového konania, zaznamenal najmä pri zamestnanosti, a to o 83 %, pri regionálnej pomoci o 35,4 % a pri životnom prostredí o 41 %. V porovnaní s rokom 2011 sa naopak zvýšila štátna pomoc poskytnutá na dopravu, a to o 4 270 %, na vzdelávanie o 188,9 % a na kultúru a záchranu kultúrneho dedičstva o 150,6 %. 
 

 
Z hľadiska účelu štátnej pomoci smerovalo v minulom roku na zamestnanosť 0,94 mil. eur, na životné prostredie 13,22 mil. eur a na výskum a vývoj 22,2 mil. eur. Pre malé a stredné podniky z poskytnutej štátnej pomoci smerovalo 36,2 mil. eur, na vzdelávanie 27,4 mil. eur a pre kultúru a záchranu kultúrneho dedičstva 4,16 mil. eur. Odvetvová pomoc v doprave predstavovala 17,48 mil. eur a pôdohospodárstvo v rámci štátnej pomoci získalo 28,6 mil. eur. 
 
Najväčší objem zo štátnej pomoci v minulom roku poskytlo Ministerstvo hospodárstva SR, konkrétne 42,83 %. Nasledovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR s podielom 20,4 % a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR s 10,74-percentným podielom. V roku 2012 bola štátna pomoc poskytnutá najmä formou dotácií, nenávratných finančných príspevkov a daňových úľav, a to najmä na rozvoj regiónov, pre malé a stredné podniky a pre pôdohospodárstvo.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X