Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Očakávané novinky v zákone o dani z príjmov

Law concept, gavel, clock and money on wooden table
Thinkstock
26. októbra 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Spomedzi všetkých dôležitých daňových predpisov sa najviac zmien očakáva práve v oblasti dane z príjmov. Vláda pripravila balíček rozsiahlych zmien, ktoré však pri bližšom pohľade môžu znamenať správny smer a väčšiny ľudí by sa tieto zmeny mohli dotknúť v pozitívnom duchu. Pozrime sa na najvýznamnejšie z nich.

Plán na opätovné zavedenie zdanenia dividend

Jednoznačne najvýznamnejšou zmenou by malo byť od nového roka znovuzavedenie zdanenia podielov na zisku t.j. dividend. Vrátime sa tak do stavu spred roka 2004, teda viac ako 10 rokov späť. Aj keď by sa podľa tohto mohlo zdať, že sa jedná o krok späť, nedá sa to s určitosťou tvrdiť.

Dividendy sú predmetom zdanenia vo väčšine európskych krajín. Slovensko tak bolo v tomto smere skôr výnimkou. Okrem toho, dividendy podliehajú na Slovensku zdravotným odvodom vo výške 14 %, takže určitá forma zdanenia príjmu existovala, aj keď to nebolo vykonané cez daňový systém.

Predmetom dane z príjmov budú dividendy vyplatené fyzickej osobe. U právnických osôb sa zdanenie bude týkať len takých podielov na zisku, ktoré budú vyplatené daňovníkom z nezmluvného štátu. Zdanenie príjmov bude uskutočňované dvoma spôsobmi, v závislosti od toho, odkiaľ budú dividendy plynúť.

V prípade, že podiely na zisku budú plynúť zo zahraničia, fyzická osoba ich bude zdaňovať cez osobitný základ dane prostredníctvom daňového priznania. Ako sme už spomínali, právnických osôb sa zdanenie bude týkať len v prípade, ak budú dividendy plynúť z nezmluvného štátu.

Ak budú dividendy vyplácané z tuzemska, budú zdanené zrážkovou daňou. Právnická osoba, ktorá bude vyplácať podiely na zisku, bude musieť pri výplate príjmu uplatniť zrážkovú daň a až takto znížený príjem vyplatiť príjemcovi dividend.

Pri zdanení dividend sa budú uplatňovať dve sadzby dane – 7 % a 35 %. Nižšia sadzba sa bude uplatňovať vo väčšine prípadov. Vyššia sadzba sa uplatní vždy, ak pôjde o výplatu dividend, kde jedna zo strán bude usadená v nezmluvnom štáte.

Ak teda daňovník obdrží dividendy zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, zahrnie takéto príjmy do osobitného základu dane a zdaní 35-percentnou sadzbou. Rovnako bude postupovať daňovník, ktorý bude vyplácať príjmy do nezmluvného štátu s tým rozdielom, že zdanenie prebehne už na Slovensku prostredníctvom zrážkovej dane.

Zrušenie zdravotných odvodov z dividend

Najlepšou správou je, že simultánne s prijatím novely zákona o dani z príjmov, by mala byť prijatá novela zákona o zdravotnom poistení, v ktorej sa navrhuje úplné zrušenie zdravotných odvodov z dividend. 14 % sadzba zdravotných odvodov by tak mala byť nahradená nižšou – 7 % sadzbou dane z príjmov.

Dôležité je takisto pripomenúť, že zdaneniu budú podliehať len dividendy, ktoré budú pochádzať zo zisku vytvoreného po 1. januári 2017.

Príjmy spoločnosti budú zdanené nižšou sadzbou

Veľmi pozitívnou správou pre firmy je navrhované zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb. Príjmy by po novom mali podliehať nižšej – 21 % sadzbe dane z príjmov. Dôvodom na zníženie sadzby z doterajších 22 % je snaha o podporu podnikateľského prostredia na Slovensku. Zároveň bude zavedená osobitná 35-percentná sadzba dane z dividend, o ktorej sme písali vyššie.

Paušálne výdavky pre živnostníkov budú vyššie

Aby sme neostali s pozitívnymi správami len pri právnických osobách, vláda sa rozhodla pomôcť aj živnostníkom. Podľa doteraz platných ustanovení si môžu živnostníci, pokiaľ si neuplatňujú preukázateľné výdavky, uplatňovať paušálne výdavky vo výške 40 % z dosiahnutých príjmov a to do výšky 5 040 EUR za rok.

Po novom by malo prísť pri oboch sumách k zvýšeniu. Sadzba paušálnych výdavkov sa po novom navrhuje na 60 % z dosiahnutých príjmov a hranica maximálnej výšky príjmu sa posúva až na 20 000 EUR ročne.

Vyššie pokuty pri obchádzaní daňovej povinnosti cez transferové oceňovanie

Jednou z navrhovaných zmien je zvýšenie pokút pri účelnom znižovaní daňovej povinnosti prostredníctvom použitia netrhových cien. Ak daňový úrad preukáže, že použitie netrhových cien viedlo k zníženiu daňovej povinnosti alebo zvýšeniu daňovej straty a tento postup bol úmyselný, bude mať právo vyrubiť pokutu v dvojnásobnej výške.

Transferové oceňovanie je čoraz častejšie diskutovanou otázkou a daňový úrad pomaly začína kontrolovať aj tuzemské subjekty, ktoré obchodujú so závislými osobami na Slovensku.

Použitím netrhových cien, prípadne priamo umelo vytvorenými fakturáciami dochádza k významnému znižovaniu daňovej povinnosti. Cieľom zvýšenia pokuty práve pri tomto type daňových únikov je odradiť daňovníkov od nelegálnych postupov a používania netrhových cien.

Dobrou správou však je, že ak daňový subjekt uzná chybu a dorubenie dane zaplatí v stanovenej lehote, dvojnásobku pokuty sa vyhne a zaplatí len štandardnú výšku pokuty podľa Daňového poriadku.

Humanitárna pomoc bude daňovým výdavkom

Výpočet navrhovaných zmien zakončíme opäť pozitívne. Daňovník, ktorý poskytne materiál vo forme humanitárnej pomoci do zahraničia, si bude môcť takýto náklad zahrnúť do daňových výdavkov a znížiť si tým výslednú daňovú povinnosť. Humanitárna pomoc bude musieť byť uskutočnená oficiálnou cestou prostredníctvom darovacej zmluvy cez Ministerstvo vnútra.

Pod pojmom materiálna humanitárna pomoc sa má na mysli najmä poskytnutie potrebného materiálu, techniky, potravín, resp. iných produktov, ktoré boli vyšpecifikované príjemcom pomoci, humanitárnymi organizáciami, alebo na základe vlastných analýz daňovníka.

Vláda pripravovanými zmenami má podľa všetkého naozaj záujem o zlepšenie podmienok na podnikanie. Väčšina zmien ide oproti poslednej novele skutočne pozitívnym smerom. Navrhovaná úprava zákona samozrejme obsahuje ešte ďalšie zmeny, ktoré však už nie sú také podstatné, prípadne sa týkajú len úzkej skupiny daňovníkov.

Ďalšie zmeny sa týkajú najmä transferového oceňovania, pri ktorom existuje ešte stále veľa nejasností. Zároveň sa napríklad upravuje výška základu dane pre daňovníkov, ktorí podnikajú v oblasti predaja automobilov a neuhradia príslušný registračný poplatok.

Okrem zákona o dani z príjmov sú v štádiu rokovaní aj ďalšie daňové zákony – predovšetkým zákon o dani z pridanej hodnoty a zákon o správe daní. Pripravované zmeny vám priblížime v osobitnom článku.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

daň z príjmovlegislatívne zmeny titulkaPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

30júl8:30Zadávanie zákaziek v oblasti stavebníctva8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo,žiadny

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X