Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Očakávania zamestnávateľov na 3. kvartál sú optimistické

Ekonomika/48/ocakavania zamestnavatelov kvartal optimisticke
11. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Pozitívne vyhliadky sú v odvetví stavebníctva a financií, poistenia, nehnuteľností a ďalších služieb podnikom.

Najoptimistickejšie výhľady hlási spracovateľský priemysel

Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na tretí štvrťrok tohto roka sú optimistické. Na stredajšej tlačovej besede to uviedla generálna riaditeľka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová. Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť na vzorke 750 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v treťom kvartáli tohto roka očakáva 11 % opýtaných zamestnávateľov a 6 % ich pokles.
 
V porovnaní s druhým štvrťrokom tohto roka sa tak čistý index trhu práce na Slovensku zlepšil o tri percentuálne body, medziročne je lepší o štyri percentuálne body. Žiadne zmeny v počte pracovných síl v júli až septembri tohto roka nečaká 79 % zamestnávateľov a 4 % oslovených zamestnávateľov sa k tejto otázke nevedelo vyjadriť.
 
 
Zamestnávatelia v siedmich z desiatich odvetví očakávajú v treťom štvrťroku 2014 zlepšenie náborového prostredia. Najoptimistickejšie výhľady hlási spracovateľský priemysel, kde percento firiem s plánovaným rastom počtu zamestnancov o 13 percentuálnych bodov prevýšil percento spoločností, ktoré plánujú prepúšťať. 
 
Pozitívne vyhliadky sú aj v odvetví stavebníctva a financií, poistenia, nehnuteľností a ďalších služieb podnikom. V týchto sektoroch je rozdiel medzi percentom firiem s plánovaným náborom zamestnancov a percentom firiem, ktoré sa chystajú znižovať stav zamestnancov, o 7 percentuálnych bodov v prospech firiem s očakávaným prijímaním zamestnancov. 
 
 
Pesimistické sú náborové plány zamestnávateľov v ubytovaní a stravovaní. Percento zamestnávateľov, ktorí očakávajú prepúšťanie zamestnancov, v tomto odvetví o 7 percentuálnych bodov presiahlo počet firiem, ktoré sa chystajú rady zamestnancov rozširovať. Negatívny výhľad je aj v poľnohospodárstve, poľovníctve, lesníctve a rybolove, kde percento subjektov s plánovaným znižovaním stavu zamestnancov je o 1 percentuálny bod vyššie ako percento subjektov, ktoré plánujú zamestnancov prijímať. 
 

Zamestnávatelia sú pri výhľade na tretí štvrťrok tohto roka optimistickí vo všetkých krajoch

Vedie Bratislava, kde je o 9 percentuálnych bodov viac zamestnávateľov, ktorí chcú prijímať zamestnancov, v porovnaní s tými, ktorí plánujú ich prepúšťanie. Na východnom Slovensku je percento subjektov s očakávaným prijímaním zamestnancov o 5 percentuálnych bodov vyššie ako percento zamestnávateľov plánujúcich prepúšťať zamestnancov.
 
Na západnom Slovensku je o tri percentuálne body viac zamestnávateľov, ktorí očakávajú prijímanie zamestnancov, oproti percentu zamestnávateľov, ktorí chcú prepúšťať. Na strednom Slovensku je percento zamestnávateľov, ktorí chcú v júli až septembri tohto roka prijímať zamestnancov, o 1 percentuálny bod vyššie ako percento zamestnávateľov s plánovaným prepúšťaním zamestnancov. 
 

 
Spoločnosť ManpowerGroup poskytuje služby a riešenia, ktoré pokrývajú životný cyklus zamestnanca a pomáhajú jej klientom dosiahnuť svoje ciele a zvýšiť si konkurencieschopnosť. Na Slovensku sa Manpower každý mesiac stará o personálnu a mzdovú agendu viac ako 2 tisíc pridelených zamestnancov, ktorých vyhľadal a ktorí pracujú u jeho klientov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X