Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Od pondelka môžu podnikatelia žiadať príspevok na zamestnanie mladých

Od pondelka môžu podnikatelia žiadať príspevok na zamestnanie mladých
SITA
10. novembra 2012 Tlačiť

Kritériami, ktoré budú rozhodovať o tom, či zamestnávateľ príspevok dostane, je počet pracovných miest, ktoré plánuje vytvoriť, výška mzdy pre zamestnancov, ako aj to, na akú dlhú dobu bude uzatvárať pracovné zmluvy so svojimi budúcimi zamestnancami.

 
Projekty v celkovom objeme 70 miliónov eur by mali priniesť prácu pre takmer 14 tisíc mladých ľudí, ktorí sú v evidencii úradov práce viac ako tri mesiace.
 

Podpora mladých nezamestnaných

(SITA) – Malé, stredné i veľké podniky, ako aj samosprávy môžu od pondelka 12. novembra podať na úradoch práce žiadosť o príspevok na podporu pracovného miesta pre nezamestnaných ľudí do 29 rokov. Peniaze môžu získať v rámci projektov „Podpora vytvárania pracovných miest“, respektíve „Podpora zamestnávania nezamestnaných v samospráve“, ktoré sú financované z európskych fondov a pod gesciou Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR). Kritériami, ktoré budú rozhodovať o tom, či zamestnávateľ príspevok dostane, je počet pracovných miest, ktoré plánuje vytvoriť, výška mzdy pre zamestnancov, ako aj to, na akú dlhú dobu bude uzatvárať pracovné zmluvy so svojimi budúcimi zamestnancami.
 
 
Ako doplnil minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, nepísaným kritériom bude aj samotná rýchlosť záujemcov. „Nemáme záujem naťahovať veci. Ja reálne predpokladám, že v prvých týždňoch môže byť taký záujem, že veľmi rýchlo rozhodneme a projekty sa spustia a začnú realizovať,“ povedal šéf rezortu práce.
 

Rozpočet na regióny podľa miery nezamestnanosti

Projekty v celkovom objeme 70 miliónov eur by mali priniesť prácu pre takmer 14 tisíc mladých ľudí, ktorí sú v evidencii úradov práce viac ako tri mesiace. Rozpočet, ktorý má ústredie práce ako realizátor projektov k dispozícii, bude prerozdeľovaný jednotlivým regionálnym úradom práce podľa miery nezamestnanosti. Ako uviedol generálny riaditeľ Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič, podľa vývoja v jednotlivých regiónoch však ešte budú môcť dodatočne prerozdeliť rozpočty tam, kde o prácu prejaví záujem viac nezamestnaných. MPSVaR navrhuje dve formy, ako nájsť mladým ľuďom zamestnanie, z ktorých jeden reflektuje na potrebu súkromného sektora, druhý na potrebu samosprávy.
 

Práca v autodoprave

V rámci súkromného sektora by sa malo podporiť celkovou sumou 50 miliónov eur viac ako deväť tisíc pracovných miest. Časť z nich bude v autodoprave a zvyšok u rôznych zamestnávateľov. V prípade autodopravcov sa bude príspevok na jedno vytvorené miesto poskytovať počas deviatich mesiacov, pričom zamestnávateľ bude následne povinný udržať toto pracovné miesto po dobu ďalších minimálne 21 mesiacov. Podnik pôsobiaci v oblasti cestnej dopravy môže získať nenávratný príspevok do výšky maximálne 100 tisíc eur. Mesačne bude úrad práce dotovať jedno pracovné miesto 95 percentami zo sumy maximálne 547,88 eur (čo je 1,2 násobok výšky predpokladanej minimálnej celkovej ceny práce na rok 2013, pozn. SITA). 
 
Zamestnávatelia podnikajúci v inom odvetví budú môcť získať pomoc až do výšky 200 tisíc eur. Príspevok im bude poskytnutý počas jedného roka s tým, že ďalších minimálne šesť mesiacov musia udržať vytvorené pracovné miesto. Na cene pracovného miesta sa budú úrady práce podieľať taktiež 95 percentami avšak zo sumy 456,57 eur (výška predpokladanej minimálnej celkovej ceny práce na rok 2013, pozn. SITA).
 

Peniaze do samosprávy

O financie sa môžu uchádzať aj samosprávy, pre ktoré je vyčlenených 20 miliónov eur. Predpokladaný počet ľudí, ktorí by mali nájsť uplatnenie práve v tejto sfére je približne 4700. Samosprávam bude poskytovaný príspevok minimálne šesť a maximálne deväť mesiacov, pričom budú musieť udržať podporované miesto následne ďalších 12, respektíve 18 mesiacov. V tomto prípade mesačný príspevok v sume 456,57 eur poskytne úrad práce vo výške 100 %. Príspevky budú poskytované od novembra tohto roka do septembra 2015. 
 

Zamestnávanie ľudí nad 50 rokov

Ak záujem zo strany mladých ľudí o zamestnanie prostredníctvo spomínaných projektov nebude, ponuka sa otvorí aj pre uchádzačov o zamestnanie nad 50 rokov. „Po šiestich mesiacoch budeme prehodnocovať tieto kritériá a budú môcť byť rozšírené aj o ľudí, ktorí majú 50 a viac rokov a sú v evidencii, respektíve môžeme stiahnuť tie kritériá dĺžky evidencie až na nulu,“ uviedol Valentovič. Ako doplnil Richter, na nezamestnaných v spomínanej vekovej kategórií, ktorých je aktuálne viac ako 92 tisíc, myslia aj počas programového obdobia 2014-2020, kedy budú pre nich pripravované samostatné projekty.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X