Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odborári pretláčajú nové zmluvy aj zvýšenie platov

Odborári pretláčajú nové zmluvy aj zvýšenie platov
Ilustračné foto: SITA
10. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Celkovo by novými zmluvami mohlo byť pokrytých ďalších 900 podnikov a rozpätie počtu zamestnancov je od 150 tisíc až po 260 tisíc.

Odborári už dosiahli zvýšenie mzdových taríf v priemere o 2,7 percenta

Odborový zväz (OZ) Kovo už podal na ministerstvo práce prvé dva návrhy na rozšírenie záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) na ďalších zamestnávateľov v danom odvetví. Ide o KZVS v strojárskom priemysle a KZVS uzatvorenú so Zväzom autobusovej dopravy. Na tlačovej besede o tom informovala podpredsedníčka OZ Kovo Monika Benedeková. „Celkovo by mohlo byť pokrytých ďalších 900 podnikov a rozpätie počtu zamestnancov je od 150 tisíc až po 260 tisíc,“ povedala. Aj na tieto ďalšie podniky by sa podľa nej mohli po rozšírení záväznosti vzťahovať KZVS a zamestnávatelia by museli plniť záväzky, ktoré z nich vyplývajú.
 

 
„Pokiaľ hovoríme o mzdových tarifách a záväzkoch, tie záväzky sú nad úroveň zákona, ale nie sú v takom rozsahu uzatvárané, aby poškodzovali podniky,“ povedala podpredsedníčka OZ Kovo. Počíta s tým, že OZ Kovo podá na rezort práce a sociálnych vecí najmenej 5 návrhov na rozširovanie záväznosti KZVS na ďalšie firmy v daných odvetviach. Šéf OZ Kovo Emil Machyna poukázal na to, že návrh na rozšírenie záväznosti KZVS v autobusovej doprave podali odborári spoločne so zamestnávateľmi. „Nie je to tak, že len odbory chcú rozširovať, ale aj zamestnávatelia súhlasia s rozšírením,“ povedal. 
 

 
Podpredsedníčka OZ Kovo informovala aj o tom, že OZ Kovo v tomto roku vyjednáva štyri nové znenia KZVS a dva dodatky k existujúcim KZVS. Niektoré zmluvy boli podľa Benedekovej už uzatvorené. Ide o KZVS vzťahujúcu sa na zamestnancov Hasičského a záchranného zboru SR, KZVS uzatvorenú so Zväzom hutníctva a ťažobného priemyslu a KZVS vyjednanú so Zväzom bytového hospodárstva. OZ Kovo tiež uzatvoril KZVS so Zväzom autobusovej dopravy. „Dosiahli sme zvýšenie mzdových taríf v priemere o 2,7 percenta a takisto zvýšenie priemerných miezd o pol percenta nad skutočne dosiahnutú úroveň inflácie v roku 2014,“ povedala. Pri rokovaniach s bytovými družstvami OZ Kovo vyrokovalo rast mzdových taríf od 1,5 % do 3,5 %. Zväz hutníctva a ťažobného priemyslu vyjednal s OZ Kovo zvýšenie minimálnych mzdových taríf o 2,5 %. 
 

Strojári a elektrotechnici ešte rokujú

„Pokiaľ ide o zmluvu strojársku a elektrotechnickú, tieto vyjednávania ešte neboli definitívne ukončené, ale tiež tie nárasty minimálnych mzdových taríf oscilujú okolo 4 percent a viac,“ povedala Benedeková. Vlani podľa nej OZ Kovo uzatvoril so strojárskymi podnikmi KZVS s platnosťou na dva roky. „Tento rok vyjednávame len mzdový rast, ktorý sa vyjednáva každoročne a ten bude uzavretý formou dodatku,“ objasnila. OZ Kovo preto navrhuje rozšíriť záväznosť základnej KZVS v strojárstve. „Akonáhle bude uzatvorený dodatok, ktorý sa bude týkať len miezd na rok 2014, tak podáme návrh aj na rozšírenie záväznosti dodatku,“ dodala. 
 
Podmienkou pri rozšírení záväznosti KZVS od začiatku tohto roka už nie je súhlas zamestnávateľa, na ktorého sa má záväznosť kolektívnej zmluvy rozšíriť. O návrhoch na rozšírenie záväznosti KZVS, ako aj o pripomienkach zaslaných zamestnávateľmi, rozhoduje tripartitná komisia. Komisiu zriaďuje ministerstvo práce zo zástupcov ministerstva, zástupcov zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov a zástupcu Štatistického úradu SR.
 

 
Z rozšírenia záväznosti KZVS sa vylúčili niektoré kategórie zamestnávateľov. Ide napríklad o zamestnávateľa, ktorý má do 20 zamestnancov, či zamestnávateľa, ktorý zamestnáva aspoň 10 % osôb so zdravotným postihnutím. Záväznosť KZ sa tiež nebude rozširovať na zamestnávateľa, ktorý ku dňu účinnosti rozšírenia vykonáva podnikateľskú činnosť menej ako 24 mesiacov a na zamestnávateľa, ktorého postihla mimoriadna udalosť, ktorej následky ku dňu účinnosti rozšírenia trvajú. Výnimku tiež dostáva zamestnávateľ, ktorý je v úpadku, likvidácii, v ozdravnom režime alebo nútenej správe. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X