Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odložené daňové priznanie za rok 2012

Odložené daňové priznanie za rok 2012
Ilustračné foto SITA
5. júna 2013 Zdroj Podnikam.SK, SC Tlačiť
Koncoročná novela zákona o dani z príjmov ovplyvnila aj podávanie daňových priznaní za rok 2012.
 
Z dôvodu potreby konsolidácie verejných financií nová legislatíva výrazne obmedzila možnosť predĺžiť si lehotu na podanie daňového priznanie za rok 2012.  

Odklad podania DP je možný len na základe výnimiek

Daňovníci, ktorí za uplynulý rok dosiahli iba príjmy zo zdrojov v SR, si termín na podanie daňového priznania predĺžiť nemôžu. Jediným legitímnym dôvodom na predĺženie lehoty na podanie daňového priznania daňovníka podľa tohto ustanovenia zákona o dani z príjmov je skutočnosť, že súčasťou príjmov daňovníka uvedených v podanom daňovom priznaní sú príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí.
 

Možnosť ďalšieho predĺženia lehoty (§ 52t ods. 8 zákona o dani z príjmov)

 • vzťahuje sa len na daňovníkov, ktorí majú aj príjmy zo zdrojov v zahraničí,
 • predĺženie lehoty môže byť o ďalšie 3 kalendárne mesiace len na základe žiadosti, ktorú musí daňovník doručiť správcovi dane najneskôr 15 dní pred uplynutím predĺženej lehoty na základe oznámenia,
 • správca dane musí vydať rozhodnutie, ktorým stanoví novú predĺženú lehotu na podanie daňového priznania,
 • ak daňovník do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ktorú si predĺžil na základe oznámenia, neobdrží od správcu dane rozhodnutie o „opätovnom“ predĺžení lehoty na podanie daňového priznania, je povinný daňové priznanie podať v predĺženej lehote uvedenej v oznámení, inak sa priznanie považuje za nepodané. 

 

Príjmy zo zdrojov v zahraničí

 • tento pojem nie je v zákone o dani z príjmov presne definovaný,
 • na spresnenie výkladu tohto pojmu vydalo Finančné riaditeľstvo SR pokyn, na základe ktorého stanovuje, že pri jeho interpretácii je potrebné vychádzať z ustanovenia § 16 ods.1 zákona o dani z príjmov, v ktorom sú uvedené príjmy plynúce daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou na našom území (napr. príjem z činnosti stálej prevádzkarne umiestnenej v zahraničí, z prevodu majetku, nájomného alebo iného využitia nehnuteľnosti umiestnenej v zahraničí, úroky plynúce daňovníkovi zo zahraničia z poskytnutej pôžičky alebo z vkladu uloženého v banke v zahraničí). 
Príjami zo zdrojov v zahraničí teda sú:
 • aktívne príjmy, t. j. príjmy z činnosti, ktorá sa fyzicky vykonáva na území iného štátu (napr. príjmy z činnosti vykonávanej v zahraničí prostredníctvom stálej prevádzkarne).
 • pre posúdenie zdroja týchto príjmov je rozhodujúce štátne územie, na ktorom sa činnosť fyzicky vykonáva.Vždy musí ísť o činnosti, ktoré sa fyzicky vykonávajú na inom štátnom území, t. j. mimo územia Slovenskej republiky.
 • pasívne príjmy z nakladania s majetkom, pričom pre posúdenie zdroja týchto príjmov je rozhodujúca:
 1. rezidencia osoby, ktorá tento príjem vypláca (t. j. príjmy plynú od platiteľa, ktorý je rezidentom iného štátu, napr. licenčné poplatky vyplácané firmou registrovanou v ČR),
 2. alebo umiestnenie nehnuteľnosti (napr. príjmy z prenájmu nehnuteľnosti nachádzajúcej sa na území iného štátu).
 
Prečítajte si ilustratívny príklad spoločnosti, ktorá dosahovala aj príjmy zo zdrojov v zahraničí.
 
Príklad:Spoločnosť Purity  s  r. o. má lehotu na podanie daňového priznania 2. 4. 2013. Spoločnosť vykázala za rok 2012 aj príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktoré dosiahla za poskytnutie služieb prostredníctvom stálej prevádzkarne v Rakúsku. Aké možnosti má táto spoločnosť vzhľadom na  prechodné ustanovenia podľa § 52t  zákona o dani z príjmov?

 • Na základe § 52t ods. 7 zákona o dani z príjmov si môže spoločnosť predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania maximálne o 3 kalendárne mesiace,  t. j. najneskôr do 30. 6. 2013,  na základe oznámenia, ktoré musí byť doručené správcovi dane do uplynutia „riadnej“ lehoty na podanie daňového priznania, t. j. do 2. 4. 2013.
 • Spoločnosť môže požiadať správcu dane aj o ďalšie predĺženie lehoty na podanie daňového priznania podľa § 52t ods. 8 zákona o dani z príjmov. Túto žiadosť musí doručiť správcovi dane najneskôr 16. 6. 2013.  
 • Správca dane musí stanoviť nový predĺžený termín na podanie daňového priznania v rozhodnutí, ktoré vydá do 30. 6. 2013. Keďže tento termín pripadne na nedeľu, posúva sa na prvý pracovný deň, t. j.  na 1. 7. 2013.  Ak správca dane do tohto termínu rozhodnutie nevydá, daňovník je povinný podať daňové priznanie v lehote, ktorú si stanovil v oznámení pri prvom predĺžení termínu podania daňového priznania, t. j.  do 1. 7. 2013.
 

Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmov za rok 2012 

Podľa Finančného riaditeľstva SR oznámenie nemá predpísanú formu, avšak je potrebné aby obsahovalo aspoň nasledovné údaje: 
 • identifikáciu daňovníka (meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu fyzickej osoby, resp. obchodné meno a sídlo právnickej osoby, identifikačné číslo organizácie a identifikačné číslo daňového subjektu, ak mu bolo pridelené pri registrácii, alebo iný identifikátor pridelený správcom dane), 
 • skutočnosť o príjmoch zo zdrojov v zahraničí, 
 • predĺženú lehotu podľa druhej vety § 52t ods. 7 zákona o dani z príjmov,
 •  vlastnoručný podpis osoby, ktorá oznámenie podáva (a odtlačok pečiatky tejto osoby, ak ju vlastní).

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X