Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Opozícia chce zmeniť novelu zákona o dani z príjmov

Opozícia chce zmeniť novelu zákona o dani z príjmov
Ilustračné foto SITA
29. novembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Opozičné strany pripravili k návrhu novely zákona o dani z príjmov, na základe ktorej sa majú firmám a niektorým zamestnancom zvýšiť od budúceho roka dane, viaceré pozmeňujúce návrhy.

 
Poslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec napríklad pripravil pozmeňujúci návrh, na základe ktorého by sa po 1. januári 2013 mala zachovať súčasná 19-percentná sadzba dane z príjmov pre fyzické aj právnické osoby.
 
 

Daňové sadzby chcú meniť viacerí

Pozmeňujúci návrh k novele zákona o dani z príjmov počas štvrtkového rokovania predstavil aj poslanec KDH Ján Hudacký. Ten navrhol pre fyzické osoby, ktoré majú oprávnenie na podnikateľskú činnosť v remeselnej živnosti, možnosť uplatniť si paušálne výdavky na úrovni 60 percent z úhrnu príjmov zo živnosti, najviac do výšky 7 560 eur ročne. 
 
Zmeniť pripravenú výšku sadzieb pre právnické osoby chce aj poslanec OĽaNO Igor Matovič, podľa ktorého by vyššiu daň z príjmov mali platiť len bohaté firmy. Matovič chce preto presadiť, aby regulované firmy a banky so základom dane prevyšujúcim 30 mil. eur platili 39-percentnú daň z príjmov. Pre ostatné firmy by tak ako doteraz platila 19-percentná sadzba dane z príjmov. 
 
 

Zmeny chcú aj poslanci Smeru-SD

Dodatočné úpravy v novele chce presadiť aj Smer-SD. Poslanec strany Ľubomír Petrák chce napríklad rozšíriť nárok na nezdaniteľnú časť na manželku, resp. manžela aj pre tie osoby, ktoré majú podľa zákona o sociálnom poistení pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 percent. Rovnako navrhuje aj oslobodiť príjmy obcí a vyšších územných celkov (VÚC) plynúce z predaja majetku od dane z príjmov. 
 

Posun daňového priznania len pri príjmoch zo zahraničia

Súčasťou pozmeňujúceho návrhu Ľubomíra Petráka je aj úprava lehoty na podanie daňových priznaní. Podľa jeho návrhu nebudú môcť daňovníci, ktorých lehota na podanie daňového priznania uplynie v kalendárnom roku 2013, využiť možnosť podania daňového priznania v predĺženej lehote, okrem daňovníkov, ktorých súčasťou príjmov sú aj príjmy plynúce zo zahraničia. Tento daňovník si bude môcť predĺžiť lehotu na podanie priznania najviac o tri kalendárne mesiace na základe podaného oznámenia. 
 
Ministerstvo financií v novele zákona o dani z príjmov napríklad obmedzuje možnosť uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5 040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne. Rovnako rezort ruší možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností, či zvyšuje sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 23 percent. V prípade fyzických osôb sa bude uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X