Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Opoziční poslanci napadli ustanovenia o nadmernom odpočte DPH

Opoziční poslanci napadli ustanovenia o nadmernom odpočte DPH
Ilustračné foto SITA
25. septembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Napadnuté ustanovenie zákona môže podľa navrhovateľov výrazne ovplyvniť ústavné právo na podnikanie.

Navrhovatelia žiadajú o prednostné prerokovanie

Skupina opozičných poslancov NR SR napadla na Ústavnom súde SR (ÚS) zákon o dani z pridanej hodnoty (DPH), konkrétne ustanovenia, ktoré počas daňovej kontroly nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty umožňujú vystaviť čiastkový protokol a vyplatiť daňovníkovi časť zo zadržiavanej sumy.

Žiadajú, aby ÚS rozhodol, že napadnuté ustanovenia sú v rozpore s Ústavou SR. Navrhovatelia žiadajú o prednostné prerokovanie. Nežiadali o pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení, pretože úprava má nadobudnúť účinnosť až od 1. júla 2015. 

Parlament v júli tohto roku schválil zmenu zákona, ktorou sa mení a dopĺňa zákon o dani z pridanej hodnoty ako aj zákon o správe daní – daňový poriadok. Zmena zavádza nový inštitút – čiastkový protokol v súvislosti s vykonávaním daňovej kontroly pri uplatnení nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty. Vláda tým reagovala na fakt, že pri daňovej kontrole daňový úrad zadržiava kontrolovanému subjektu – firme, podnikateľovi, veľké finančné prostriedky, čo vytvára obrovské ťažkosti pri podnikaní, lebo kontrola môže trvať rok aj viac.

Podnikatelia sa na to hromadne sťažovali. NR SR preto prijala ústupok v podobe zákonnej úpravy, na základe ktorej môže správca dane vystaviť pri kontrole čiastkový protokol a uvoľniť časť zadržiavaných prostriedkov. 

Správca dane môže, no nemusí vyplatiť časť zadržiavaných peňazí

Ako uvádzajú navrhovatelia, problémom je dikcia napadnutých ustanovení, ktoré sú podľa ich právneho názoru v rozpore s ústavou. Podľa nich totiž táto právna úprava nezabezpečuje dodržanie princípu určitosti, zrozumiteľnosti a predvídateľnosti právnych noriem a predvídateľnosti postupu orgánov verejnej moci. V zákone sa totiž hovorí len to, že správca dane môže, no nemusí vystaviť čiastkový protokol a vyplatiť časť zadržiavaných peňazí.

To nezakladá žiadnu právnu istotu, ako bude daňový úrad pri kontrole jednotlivých subjektov postupovať a v akej lehote. Navrhovatelia sa domnievajú, že napadnuté ustanovenia svojou nejednoznačnosťou neumožňujú kontrolovaným subjektom predvídať svoju právnu situáciu, vystavujú ich právnej neistote, čo môže viesť k ich poškodeniu.

Nejednoznačná formulácia zákona

Argumentujú, že účelom tejto zmeny je ochrana kontrolovaného subjektu pred zbytočným predlžovaním zadržiavania peňazí tým, že aspoň časť z nich po negatívnom náleze a vystavení čiastkového protokolu mu bude vrátená. Nejednoznačná formulácia napadnutého ustanovenia zákona však k tomu nevedie. 

Napadnuté ustanovenie zákona môže podľa navrhovateľov výrazne ovplyvniť ústavné právo na podnikanie ako aj právo nebyť pri tejto činnosti rušený nad mieru potrebnú a odôvodnenú, akceptovanú verejným záujmom, pričom takéto rušenie musí mať jasné pravidlá. V opačnom prípade dochádza k zásahu do práva subjektu na podnikanie, pričom sa tak deje na základe svojvôle štátneho orgánu, čo je neprípustné.

Zákon nesmie umožniť stav, keď jeden podnikateľský subjekt bude od zásahu aspoň čiastočne oslobodený, pričom inému to nebude umožnené bez objektívneho dôvodu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X